Radak i Tešić: Manje istraživačkih priča nego što bi trebalo, jake priče vode većoj demokratiji
Autor:
author
N1 Beograd
|
12. maj. 2025. 22:17
|
VESTI
|
0
komentara
“Mislim da su nam danas mnogo više na raspolaganju baze podataka i alati da istražujemo, ali mi se čini da je manje priča nego što bi trebalo da bude”, Izjavio je glavni i odgovorni urednik Forbesa Srbija Ivan Radak, kome je NUNS dodelio specijalnu nagradu za istraživačko novinarstvo „Dejan Anastasijević“. Novinar BIRN-a Aleksa Tešić, kome je pripala prva nagrada, rekao je da "jaki mediji vode jakim pričama, a jake priče većoj demokratiji društva".
Pročitaj više:
***
Komentar
***
Metafore o "Samsonovoj kosi" (Samson i Dalila) i "Ahilovoj peti" i tsl se uče da bi nam pomagale pri rešavanju brojnih problema koji nam stalno iskrsavaju u životu.
Uči nas da svaki sistem (politički, društveni,...., tehnički) ima slabu tačku koja može dovesti do propasti. Čak i zaista - snažni veliki sistemi – poseduju "tačku" koja ih može dovesti do pada. Građanina u DDR činilo se nemogućim da bi - sveobuhvatni ŠTAZI sistem - mogao biti srušen. Ali se on ipak urušio, znalci su uspeli da mu nađu "Samosnovu kosu" ili "Ahilovu petu".
Dalamber je bio jedan od prvih koji je koristio tu metaforu o "ranjivosti" nečega što izgleda "nepobedivo", skrenuo nam je pažnju, da je neki sistem najednostavnije razumeti ako znamo kako je on nastajao – onda mu je najbrže i najlakše naći "kosu" ili "petu". Naš je predpolitički sistem (vlast je iznada zakona) počeo da nastaje krajem 1944.
Zoran Stokić
12.05.2025.
Нема коментара:
Постави коментар