Akademik Nenad Kostić dao dijagnozu situacije u kojoj je Srbija: "Kad zločinci postanu heroji..."
Autor:
author
Tijana Zarić
N1 Beograd
30. jun. 2025. 17:11
Izvor: N1 Beograd
Akademik Nenad Kostić izjavio je da je srpsko društvo zapalo u anomiju, što je termin za izopačeno društvo i da situacija može da se reši jedino ispunjenjem zahteva sa Vidovdanskog protesta.
Na pitanje N1 kako vidi protest 28. juna, sada kada je prošao, kao i nasilje policije i odgovor građana, akademik Kostić kaže:
"Pre rešenja, pre terapije, mora se označiti uzrok pojave - dijagnoza. Građanima se smučilo višegodišnje obmanjivanje, potkradanje, vređanje, laganje, izbezumljivanje. Naše društvo je odavno zapalo u anomiju, anomija je sociološki termin za izopačeno društvo. Kod nas su zločinci postali heroji, kod nas su ulizice postali moralni uzori, kod nas je univerzitet postao neprijatelj, a televizije koje šire mržnju i propagandu su postale obavezne za celu teritoriju zemlje", rekao je akademik Kostić i nastavio:
"Kod nas se studenti, savesni građani, 20-godišnjaci i možda 30-godišnjaci zovu fašistima, nacistima, ustašama, bandom i ruljom. To je primer anomije, izopačenosti društva koju dosledno proizvode oni kojima ta izopačenost koristi. E, ti izopačeni su imali osam meseci da odgovore na jednostavne zahteve".
Istakao je da se svi zahtevi studenata i građana, svode na isto - poštujemo zakone i bar umanjimo korupciju ako već ne možemo da je ukinemo.
"Ko se oglušuje o zahteve za poštovanje zakona, ko se oglušuje o zahteve za fer i poštenim parlamentarnim izborima, taj izaziva nasilje. Ko žanje vetar, požnjeće oluju. U ovom slučaju oni seju oluju, a žanju samo vetar. Naš odgovor je blag i mek u odnosu na ono što nam se radi. Nasilje je prirodna posledica", rekao je akademik.
Upitan kako sve ovo da se reši, odgovara:
"Jednostavno - ispunjenjem zahteva. Na skupu na Slaviji jasno smo klicali svi: 'Živela Srbija, hoćemo izbore. Živela Srbija, hoćemo izbore'. Pevali smo himnu. Nismo radili ništa od onoga što rade vlastodršci. Ovde su kojekakvi profesionalni rodoljubi istisnuli prave rodoljube. Ovde su koristoljupci i korupcionaši postali uzor. Nećemo to. Hoćemo postepan oporavak društva", zaključio je akademik, koji je, inače bio žrtva policijske brutalnosti na protestu na Vidovdan.
***
Komentar
***
Precizan opis ali kasni decenijama. Elite su bila neverne Toma, nisu 1989., htela da prihvati činjenicu da je i komunizam bio forma despotskog sistema. A primeri koju su o tome govorili su im bili arhaični, zastareli, nemoguće da je to kod nas danas tako.
Evropske države je stvorila slobodna nedespotska kultura zapadnih gradova, pa je tu čak i Toma Akvinski 1265., zaključio da čak ni "Bog ne može da promeni ono što se već dogodilo"; u sadašnjem trenutku možete uticati na buduće događaje, ali se iz sadašnjeg trenutka ne može menjati prošlost. Ono što već u mentalnim kategorijama zapadnog srednjovekovnog čoveka nije bio u stanju da učini čak ni Bog – u istočnjačkim despotijama mogao je (i može) da učini despot (i njegova despotska mašina).
Despot može da izobličava stvarnost kako mu se prohte. Može podanike da - natera - da poraz smatraju pobedom, da rat zovu mirom, haos - redom, siromaštvo - bogatstvom i tsl. "Ako tačno u podne sultan kaže da je noć, valja reći: eno meseca i zvezda" – upozoravali su nas evropski putopisci po Otomanskom carstvu. Opominjali su nas da se sa sultanom niti razgovara, niti mu se odgovara, već se isključivo ponavljaju njegove reči; jer kad god nešto kaže, on stvara jednu novu istinu, jednu novu realnost! Šta trebalo je da AV kaže: "Ja sam ćak" – pa da elite vide "koliko je sati"! A mi treba da uvažavamo ćake i mrzimo učene.
Zašto je despotski sistem beživotan? Jer krši zakone biološkog opstanka. U socijalizaciji sprečava učenje na greškama i zloupotrebljava mehanizam nagrade i kazne.
Zoran Stokić
1.07.2025.
Нема коментара:
Постави коментар