уторак, 1. јул 2025.

 

Marinković: Ako neko napada ustavno uređenje i čini veleizdaju, onda je to Vučić

 

Autor:

author

N1 Beograd

|

01. jul. 2025. 17:50

|

VESTI

Studenti ne vrše nikakav napad na ustavno uređenje, izjavio je za N1 profesor Pravnog fakulteta Tanasije Marinković. Ako neko napada Ustav i ustavno uređenje, načela o podeli vlasti i ako je neko počinio veleizdaju, onda je to predsednik Republike Aleksandar Vučić, ocenio je on.

 

Marinković je podsetio da građani protestuju već osam meseci, od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je stradalo 16 ljudi.

 

"Građani su shvatili da ova vlast ne samo da ne može, nego da ne želi, da omogući institucijama vladavine prava da rade svoj posao kako treba. I da zapravo deblokade, ta vrsta deblokade institucija vladavine prava počinje zapravo od deblokade političkih institucija i to je taj zahtev za izbore", objasnio je Marinković u emisiji N1 Studio Live.

 

Vlast, prema njegovoj oceni, očigledno ne shvata i predsednik Republike očigledno nije naučio jednu od osnovnih lekcija iz uvoda u pravo sa prve godine, a to je da pravni poredak u suštini ne počiva na sili.

 

"Očigledno je problem u tome da ova vlast nije više legitimna. Dakle, građani iskazuju svoje otvoreno nezadovoljstvo, svoje suprotstavljene ovim aktima građanske neposlušnosti prema ovoj vlasti, stavljajući do znanja da je nelegitimna. Dakle, ova situacija se ne može rešiti ovakvim akcijama policije, tu i tamo. Ona se mora sistemski rešiti tako što će se omogućiti organizovanje slobodnih i poštenih izbora", poručio je Marinković.

 

A, slobodni i pošteni izbor, kako je naglasio, podrazumevaju oslobađanje medija, profesionalizaciju medija, sređivanje biračkih spiskova, omogućavanje izbornoj administraciji da obavi svoj posao kako treba, ka bi se došlo do legitimne vlasti u koju će građani imati poverenja.

 

Srbija ima liberalno-demokratski tipa ustavnosti, objasnio je Marinković navodeći da najviši pravni akt izričito zabranjuje nosiocima javne funkcije da otuđe vlast od građana.

 

"Dakle, član peti Ustava, član treći koji garantuje načelo podele vlasti. Mi vidimo upravo kod predsednika Republike, kod predsednice Narodne skupštine, kod dokorašnjeg predsednika Vlade Miloša Vučevića i tako dalje, ministara u vladi, koji imaju konstantno kršenje ovih ustavnih načela. Mi vidimo da jedna stranka, Srpska napredna stranka, otuđuje vlast od građana", ukazao je Marinković.

 

Sagovornik N1 je upitao i kako to studenti napadaju ustavno uređenje. "Na plenumima i svojim blokadama? Ako neko napada ustavno uređenje, ako neko čini veleizdaju, ja to kažem kao ustavni pravnik, to je onda predsednik Republike. Dakle, svojim konstantnim kršenjem Ustava, povređivanjem Ustava, pogotovo načela podele vlasti", istakao je Marinković.

 

Podsetio je i da je ranije napisao studiju o odgovornosti predsednika za povredu Ustava, kada je reč o sudstvu i tužilaštvu.

 

"Pogotovo je građanima vidljivo kako on narušava Ustav kada je reč o drugim granama vlasti, kako on zalazi u nadležnost Narodne skupštine, on određuje poslanicima šta će raditi, on određuje ministrima i Vladi kako će politiku voditi, koje komisije će da rasformiraju. To su sve oblici povrede Ustava. To je sve povreda načela podele vlasti. To se u ustavnom pravu smatra veleizdajom", objasnio je Marinković.

 

Ako nemko treba da bude predmet gonjenja, ne samo u smislu razrešenja sa funkcije, nego i krivičnog gonjenja za zloupotrebu službenog položaja i nesavesnog rada u službi, onda je to svakako predsednik Republike, zaključio je sagovornik N1.

 

Tužilac Stefanović ometa istragu o padu nadstrešnice

Železnička stanica Novi Sad nadstrešnica

N1

Marinković je ocenio i da viši javni tužičac Nenad Stefanović direktno ometa postupak za utvrđivanje odgovornosti za urušavanja nadstrešnice u Novom Sadu, što je konstatovala i Anketna komisija čiji je profesor Pravnog fakulteta član.

 

"Ono što smo u svakom slučaju na jednoj od poslednjih konferencija za novinare konstatovali, i u jednom od naših poslednjih izveštaja naveli, jeste da postoji ozbiljan problem u pravosuđu, u razdvojenosti samog tog predmeta - u činjenici se vode tri postupka, pred tri različita suda, odnosno pred tri različita tužilaštva", rekao je.

 

Upozorio je da je izgubljeno dosta vremena i otuda, kako je naveo, ova potreba da se što pre raspisuju izbori kako bi se demokratizovala politička vlast i kako bi se ona vratila u svoje ustavne okvire i omogućilo institucijama da postupaju kako to Ustav i zakoni nalažu.

 

 

***

Komentar

***

 

 

Da je Srbija demokratska država sve što je ovde kazao Marinković bilo bi OK. 

Gde je problem? Naše elite, nisu primetile da se u Srbiji 1945-2025, kao u svakoj despotiji (Sumer,..., Vizantija, Osmansko carstvo, Komunizam), život ne odvija po - DEJURE (lat. de iure, koje znači "zasnovano na zakonu"), 

već se odvija po - DEFAKTO (lat. de facto je latinski izraz koji znači "u praksi") – a tu PRAKSU kordinira despotska vlast (po svom ćefu; kako joj se kad prohte). 

Tito je umro 1980., elite nam za 45 godina nisu ponudile – ZNANJE (kao što su to uradile elite u Poljskoj, Češkoj....Koje su se pripremale daleko pre pada berlinskog zida 1989., za tranziciju realsocijalizma) - koje bi nas od predpolitčkog društva (despotskog) odvelo u političko društvo (demokratsko).

 

Zoran Stokić

1.07.2025.

 

Нема коментара:

Постави коментар