четвртак, 1. децембар 2016.

Festival nauke kao cirkus

Kometar na tekst sa sajta B92

IZVOR:  ČETVRTAK, 1.12.2016. | 10:58
Deset srpskih naučnika za čistu desetku
U susret jubilarnom, desetom naučnom druženju, Festival nauke predstavlja deset naučnika koji su svojim znanjem, umećem, trudom i radom pomerali granice u promociji i približavanju nauke posetiocima festivala.....


Desetogodišnjica Festivala nauke kao cirkusa ("žiroskopski efekat, Magnus efekat, moment impuls, itd"), kao "šou programoma"... a za to vreme po BDP ulaganje u nauku nam je na 113. mestu u svetu, u rangu sa Sudanom, Džibutijem, Belorusijom.  Oko 25 g vlast, da bi sačuvala društveni status qvo, se bavi "drvenim-gvožđem", "školovanjem" "novih" kadrova dece, sa ciljem da se bave naukom a da nemaju razvijeno kritiko mišljenje. Znači "drveno-gvožđe". 
Nauka je moć stekla isključivo – pomoću svog kritičkog metoda! A kakvi su učinci naših škola i "festivala nauke", CPN (centra za promociju nauke – čiji je direktor likovni umetnik)? Nula.

Kada brucoš dođe da studira, podrazumeva se da je on u prethodnom školovanju stekao neophodna znanja i usvojio određene moralne norme i da tako opremljen stupa u zgradu fakulteta. Poražavajuća cena razorene građanske kulture je ta da nam srednjoškolci sada dolaze na studije a da nisu u stanju da grade predikatske rečenice, da se bave analizom i sitezom, da se simbolički izražavaju, apstarahuju itd.  Kako od njih, onda, očekivati sposobnost baratanja osnovnim logičko-teorijskim pojmovima kojima se nauke služe pri predviđanju i "objašnjavanju" stvarnosti? Naučna metodologija, za njihovu ravan zdravorazumskog znanja, ostaje nedostižna himera, pa onda nije čudno ni to što za njih naučni problemi i naučne činjenice, korelacije, uzročnost, hipoteze, teorije, zakoni, naučno predviđanje, determinizam – ostaju tek mrtvo slovo na papiru. 

Нема коментара:

Постави коментар