петак, 2. мај 2025.

 

„Kako je Piksija promenio novac, a Vučić zagadio sport“ – u priči sudije Zorana Ivoševića

 

FUDBAL Autor: Danas 01. maj 202518:04 6 komentara

N1

 

Ugledni sudija Vrhovnog suda i profesor u penziji Zoran Ivošević iskreni je ljubitelj sporta. Ivošević (88) je imao profesionalnu karijeru za ponos, a deo radnog veka je proveo u rukovodstvu FK Crvena zvezda i tadašnjem Fudbalskom savezu Jugoslavije pomažući u rešavanju pravnih problema.

 

 

Ivošević penzionersko vreme krati i pišući “Lične stavove” za Danas, u kojima bez zadrške obrađuje važne društveno-političke teme. U poseti redakciji Danasa, podsetio se zanimljivih trenutaka iz karijere sa akcentom na sportsku tematiku.

 

Stariji od Crvene zvezde

„Od rođenja navijam za Crvenu zvezdu. Zapravo, ne od rođenja, ja sam stariji od nje (smeh). Rođen sam u Nišu 1936. godine. Otac mi je bio oficir iz Šumadije, selo Saranovo, gde je nedavno pao plafon u školi. Kada je završio vojnu akademiju upoznao je moju majku Nišlijku.

 

Bili su u Makedoniji u Mavrovu, čuvenom sportskom centru gde je tada bila samo vojska i nekoliko kuća seljaka. pa je majka došla u rodni Niš da se porodi. Bio sam srednje dete, pored starije sestre i mlađeg brata. Osećam se Prokupčaninom, jer sam u Prokuplju proveo detinjstvo, gde je otac dobio prekomandu“, navodi.

 

Pravo zamena za arhitekturu

„Slučajno sam upisao prava. Želeo sam prvo na arhitekturu, lepo sam crtao, ali nismo imali para da plaćam stan u Beogradu. Čekao sam da dobijem studentski rad, ali se to dogodilo tek u novembru. Krenuo sam na Arhitektonski fakultet, a na kolokvijumu iz nacrtne geometrije nisam prošao.

 

Profesor mi je rekao da je tu blizu “žuta kuća”, iako nisam imao pojma o čemu se radi. Ispisao sam se, otišao do Beogradskog univerziteta i pošto je upis bio gotov na većini fakulteta, vraćao sam se istim putem, jer drugi nisam znao. Primetio sam tu žućkastu kuću o kojoj je govorio profesor. Bio je to Pravni fakultet. Tako mi je Bog pomogao, jer su mi prava izvanredno išla“.

 

Profesionalno opredeljenje – “slušam ili sudim”

„Bio sam dobar student, prosečna ocena blizu devet. Kada sam diplomirao konkurisao sam na pet mesta i primljen na svih pet, ali ne odjednom. Prihvatio sam ponudu da budem pravnik u jednom građevinskom preduzeću ispod Narodnog pozorišta. Na kraju probnog rada od mesec dana sam saznao da sam primljen u Okružni sud.

 

Raspoređen sam s vremenom da budem istražni sudija. Čim sam položio pravosudni ispit primljen sam u Zemunu u Četvrti opštinski sud, dobio sam parnice.

 

Imao sam veliku sreću i odmah drugog dana slučaj koji me je opredelio da li ću da slušam ili ću da sudim. Žena nekog čuvenog partizana iz istočne Srbije, popularnog kao da je Tito, bila je direktorka Škole za ekonomiku domaćinstva. Jedan profesor u toj školi je dobio otkaz zbog kritike škole i rada direktorke, a u obrazloženju je pisalo da je “gluv i da ne može da komunicira sa ljudima”.

 

Kada sam ga saslušavao glasno sam mu postavljao pitanja, a on me pitao zašto vičem. I tada je funkcionisala veza, ali ne tako izraženo kao danas, pa nisam hteo da prihvatim nalaz pet veštaka, profesora Medicinskog fakulteta. Napisao sam pet puta zašto nisu u pravu i peti put su potvrdili moju odluku. Shvatio sam da tako moram da sudim i radim. Taj predmet je ostao zapamćen i odredio mi je karijeru.

 

Zatim sam dobio posao u Okružnom sudu, gde su me zapazaili, pa sam dobio posao u Vrhovnom sudu. Ubrzo sam dobio ponudu da budem nešto kao sadašnji državni sekretar za pravosuđe, ali sam odbio jer sam želeo da budem sudija. Posle mesec dana sam opet dobio istu ponudu sa obećanjem da ću ostati i sudija. Tako sam radio u republičkom Sudu udruženog rada kao povremeni sudija, a na četvrtom spratu u istoj zgradi sam bio državni sekretar i vodio pravosuđe, upravu i unutrašnje poslove u celoj Srbiji“.

 

„Bio sam bezobrazan, terao u tri lepe“

„Nisam dozvoljavao da sudim “naopako” kada su to od mene tražili. Sudio sam o istim stvarima na isti način, što je pravilo koje potiče još od Aristotela. Današnje vreme je gore od vremena kada sam bio mlad, a ja sam bio uporan u svom načinu rada. Suprugu Aleksandra Rankovića sam vratio na Ekonomski fakultet kao sudija Okružnog suda i niko me nije pitao zašto sam to uradio.

 

Prema ljudima koji su tražili povlastice sam bio čak i bezobrazan. Bilo je utiacaja rodbine i prijatelja onih kojima se sudi, ali mnogo manje političkih uticaja. Kolegu koji je bio najstariji u Vrhovnom sudu i tražio da potvrdim jedan predmet sam “oterao u tri lepe”. Najurio sam ga iz kancelarije i više nikad nije došao da tako nešto traži. Ispričao je drugima kako se proveo i ljudi su počeli da mi veruju. Znali su da kod mene ne prolazi protekcija“.

 

„Hteli su da me ubiju u vreme Miloševića“

„Ispričaću vam značajan detalj iz moje karijere. Bio sam predsednik u Društvu sudija koje je bilo u ratu sa Slobodanom Miloševićem. Bio sam na spisku za odstrel, hteli su da me ubiju jer sam bio aktivan i govorio na skupovima. Napisao sam tada jedan vrlo oštar članak pod naslovom “Ne pristajem”, koji je izašao u “Našoj borbi”, kao sudija Vrhovnog suda o krađi na beogradskim izborima. Posle sam napisao 12 izdanja knjiga sa novinskim tekstovima“.

 

Neslaganje sa Slavkom Ćuruvijom

„Pošto smo bili u ratu sa Miloševićem najuril su nas trojicu iz Društva sudija 1999. godine. Gostovao sam često na TV Studiju B i u jednoj emisiji je došlo do sukoba mišljenja sa novinarom Slavkom Ćuruvijem, koji je ubijen posle 15 dana od našeg zajedničkog gostovanja.

 

Ćuruvija mi je zamerio što mi ne izlazimo na ulicu da se založimo za njegov problem jer je morao da objavljuje novinu u Crnoj Gori. Ja sam mu rekao da smo mu dali podršku više puta, ali da ni njega nisam video kada smo mi sudije protestovali. Poslednjih pet minuta emisije nisam davao odgovore na pitanja jer sam bio ljut i nisam mogao da podnesem nešto što mi se nije dopadalo. Ćuruvija je ubrzo ubijen i bilo mi je užasno žao. Plakao sam zbog toga, ali mi se u toj emisiji jednostavno nije dopao način komunikacije“.

 

Nesporazumi sa Zoranom Đinđićem

„Kada su se dogodile demokratske promene krajem 2000. godine uspeo sam da ostvarim neku penziju, imao sam tri meseca staža do pune penzije. Vraćen sam ipak na posao. Leposava Karamarković me je zamolila da joj pomognem i budem zamenik predsednika Vrhovnog suda.

 

Imao sam u tom periodu dve velike neprijatnosti sa Zoranom Đinđićem. Davali smo mu podršku, ali nismo trpeli uticaj. Tadašnji ministar pravde Vladan Batić je bio poluga, koji je želeo da uslovljava kako ćemo da sudimo, ali smo uspeli da se izborimo sa njim.

 

Jednog dana je Đinđić pozvao Lepu na sastanak, ali pošto nije bila tu, ja sam otišao na razgovor u Vladu o predlogu Zakona o borbi protiv organizovanog kriminala. To je Đinđića kasnije i ubilo – organizovani kriminal.

 

Dan pre sastanka izašao je tekst u novinama sa Đinđićevom izjavom kako u Vrhovnom sudu postoji lobi za prodaju presuda. A ko bi mogao da bude lobista nego Lepa i ja u Vrhovnom sudu. Međutim, vodili smo najljubazniji razgovor, nismo jedan drugog pitali o tim izjavama u medijima.

 

Zoran je vrlo brzo ubijen, plakao sam posle tog atentata. Šta nije valjalo kod njega? Jednom nas je zvao i tražio da zakažemo sastanak svih okružnih sudija u Srbiji sa njim. Rekao sam mu da postoji jasna podela vlasti i da on ne može da zakazuje sastanak sa sudijama Okružnih sudova. Rekao sam mu da napravimo zajednički sastanak sa članovima Vlade i da se mi sudije organizujemo, pa da vidimo gde je i ima li nesporazuma.

 

Kada sam razgovarao sa njim dao mi je spisak od 120 predmeta i rok do kada moraju da se završe. Doduše, nije pisalo kako. Rekao sam mu da ne može da daje naloge sudu, da to ne može niko da uradi. Trista stvari utiče na dužinu procesa i on je prihvatio moje objašnjenje.

 

Međutim, na tom zajedničkom sastanku članova Vlade i predstavnika okružnih sudova sedeli su Đinđić, Leposava Karamarković, Batić, pa ja. Izvadio je opet taj spisak predmeta i čitao ga pred svima, a onda mu je Lepa vrlo oštro odgovorila. Posle je pričao i Batić, pa sam ja njega “razvalio”. Ogromna većina na sastanku je glasala protiv ovog predloga i usledila je pauza od pola sata. Ispred sale su čekali novinari, svi su prilazili Đinđiću da da izjavu. Međutim, nije im spominjao spisak, rekao je da je bilo sve “ok”, a nije… Posle tog sastanka niko, na primer, nije došao na godišnji skup sudija u Vrnjačku Banju i samo su čekali priliku da nas najure“.

 

Odlazak iz Vrhovnog suda

N1

„Kako su nas na kraju najurili? Tada su nas smenili u Vrhovnom sudu. Zvali su Lepu Karamarković da me najuri, a da će nju pustiti da ostane. Ona to nije želela, oboje smo izbačeni, ali ne samo nas dvoje, već su najureni svi iz Društva sudija.

 

U rešenjima je pisalo da smo ispunili uslove za penziju, a bilo je potpuno jasno zašto smo postali nepoželjni i najureni. Kolege koje su već napustile državni fakultet pozvali su me da budem redovan profesor na Pravnom fakultetu “Union” i tamo sam predavao radno pravo, upravno pravo i pravosudnu etiku“.

 

Dolazak u Crvenu zvezdu

„Kako sam počeo u Crvenoj zvezdi? Nekadašnji predsednik Opštinskog suda u Zemunu je vrlo dobro znao ko sam ja i kakav mi je karakter. Pitao me je za koga navijam i kada sam mu rekao da sam i ja zvezdaš, ponudio mi je da dođem u klub u Pravnu komisiju. Već sam pisao tada neke tekstove o sportu, o čuvenom slučaju “Zjajo” i ispostavilo se da sam bio u pravu.

 

Počeo sam da radim u Pravnoj komisiji Zvezde i posle godinu dana su me izabrali za predsednika ove komisije jer je prethodniku istekao mandat. Klub su vodili Vladimir Cvetković i Dragan Džajić, ali jedan drugi Džajić, ne ovaj iz sadašnjeg perioda.

 

Pisao sam i Statute kluba, bavio se pravnim temama. Bio sam vrlo blizak sa mnogim ljudima u klubu, na primer, sa trofejnim trenerom Vladicom Popovićem koji je vodio tim kada smo postali šampioni sveta 1991. godine“.

 

Privatizacija kao bolna tačka

„Privatizacija sportskih klubova je s vremenom postala problem u državi u periodu kada je predsednik Zvezde bio Vladan Lukić. Nema velikog kluba u Evropi koji nije privatan. Klubovi su ranije bili udruženja građana.

 

Bio sam član Radne grupe za pisanje Zakona o privatizaciji u sportu na predlog Zvezde, a i u klubu sam izučavao to pitanje 2010. godine.

 

Prvi tekst o privatizaciji koji sam napisao je sadržao suštinu: “Predmet privatizacije može biti samo deo imovine kluba koji nije privatizovan, a njega čini zemljište u društvenoj, odnosno državnoj svojini, na kome su sagrađeni sportski objekti. Na tom zemljištu po važećim propisima klub ima samo pravo korišćenja koje takođe ulazi u sastav njegove imovine. Privatizacija ovog dela imovine kluba ogledala bi se u konverziji prava korišćenja u pravo svojine.” Ta reč konverzija je ključna“.

 

Kako je nastao Beograd na vodi

„Konverzija po zakonu nije moguća, ali sadašnja vlast je kršila zakon u nekim slučajevima. Zahvaljujući konverziji sagrađen je Beograd na vodi, urađena je konverzija u korist Arapa. To se desilo mnogo posle ove priče u Crvenoj zvezdi. Pošto konverzija nije mogla da se sprovede u sportskim klubovima, ostalo je staro stanje.

 

Konverzija u praksi znači da onaj ko je vlasnik zgrade postane i vlasnik zemljišta. Kako? Na osnovu latinskog principa, ko je vlasnik zemljišta, on je vlasnik i zgrade. Ako tako može, neka bude i ko je vlasnik zgrade, on je vlasnik i zemljišta i da to bude besplatno. To je ta konverzija“.

 

Razočaranje u Gorana Vesića

„U Crvenoj zvezdi je u vreme mandata predsednika Vladana Lukića bio i Goran Vesić. Ono što je Vesić bio kasnije u Beogradu kao zamenik gradonačelnika, to je otprilike bio i u Zvezdi, ali ja ga nisam u početku poznavao kao takvog. Bio je demokrata, saradnik Zorana Đinđića. Bili smo bliski, zajedno smo ratovali protiv Miloševića. Mi za pravosuđe, oni za demokratiju. I ja sam ga poštovao.

 

Ali, taj čovek je bio vrlo neobičan. Uvek je pre sednica Upravnog odbora zvao nekoliko nas na razgovor. Rekao samu mu “dobro Vesiću, zašto ti ne pristaneš da budeš član UO?” On je posle drugog predloga prihvatio, ali je bio kratko u Upravnom odboru, oko godinu dana.

 

Moj utisak je da je Vesić bio sprega između kluba i navijača koji su imali sve veći broj ljudi u Skupštini i na neki način želeli da oni “privatizuju” i utiču na vođenje kluba. Čini mi se da je on sarađivao sa navijačima, pa je, rekao bih, i podneo ostavku po njihovom nalogu“.

 

Uticaj navijača u Skupštini Zvezde

„Deo nas iz uprave nije želeo da se poveća broj navijača u Skupštini kluba. To je bio na neki način početak mog kraja u Zvezdi, tamo 2012. godine. Nisam govorio ono šta su želeli da čuju navijači, već ono što sam smatrao da je dobro za klub.

 

Da se razumemo, prema meni su svi bili vrlo korektni. Posle promene Statuta kluba pred neposredne izbore, ponudili su mi da budem predsednik Izborne komisije, što je značilo da ne mogu da budem i član Upravnog odbora. Rado sam prihvatio.

 

Tokom tri dana izbora bilo je neregularnosti koje sam, naravno, prijavio. Primetio sam ispred stadiona mlade ljude koji su držali papire sa spiskom kandidata za koje treba da se glasa na izborima za Skupštinu. To su delili navijači, a ne Zvezda kao klub.

 

Uzeo sam jedan papir od tih momaka i otišao odmah kod Vesića koji mi je već bio sumnjiv. Rekao sam mu da zakaže konferenciju za medije i da on treba da sedi pored mene. Prvo je odbio, ali sam mu rekao da ću obavestiti javnost o tome da nije želeo da sedne pored mene kao predsednika Izborne komisije dok saopštavam podatke o nepravilnosti u izbornom procesu.

 

Objasnio sam da klub nije isto što i navijači, da oni imaju svoje udruženje i da nisu oni Zvezda. Međutim, bila je grupa navijača koji su postali profesionalnci, a ne obični navijači. Preko mog bivšeg studenta koji je bio među njima sam zatim dobio i poruku upozorenja“.

 

Odlazak sa „Marakane“

„Kada je u Zvezdu došao Zvezdan Terzić, ja sam se povukao. Promenjen je odnos prema meni, nisam pozivan ni na sednice Skupštine. Zbog problema sa hodom prestao sam vremenom da idem i na utakmice. Ostao sam u kontaktu sa pojedinim bivšim fudbalerima, pomagao pravno kada im je bilo neophodno.

 

Do ove godine Zvezda mi je slala čestitke za Novu godinu, sada je i čestitka izostala. Verovatno zbog toga što u svojim tekstovima žestoko kritikujem predsednika Aleksandra Vučića koji je privatizovao klub.

 

Vučić drži sve poluge vlasti u zemlji, pa može i u Zvezdi. On vodi sve, on je glavni urednik tabloida, odlučuje ko će biti u Savetu REM… Ja sam ga nazvao u svom tekstu Aleksandar Nenadležni i Aleksandar Samovoljni“.

 

Zamenik predsednika FS Jugoslavije

„Kada sam sklonjen iz Vrhovnog suda zvali su me da dođem u Fudbalski savez Jugoslavije i budem predsednik. Objasnio sam da se nikad nisam bavio fudbalom i da ja ne mogu da obavljam tu funkciju. Pristao sam da budem zamenik tadašnjem predsedniku Draganu Stojkoviću Piksiju.

 

Pošto sam vraćen u Sud, nisam više mogao da budem potpredsednik FSJ, pa sam postao predsednik Pravne komisije. Kada je ubijen generalni sekretar Saveza Bata Bulatović napustio sam FS Jugoslavije. Tog čoveka sam cenio i niko ni danas ne zna zašto se taj zločin dogodio“.

 

„Basnoslovan novac promenio Piksija“

„Piksija znam još iz igračkih dana, sećam se kada sam bio na čuvenoj utakmici finala Kupa evropskih šampiona u Bariju, kada je on igrao za Olimpik Marsej. Kratko smo sarađivali u Fudbalskom savezu Jugoslavije i imali prijatan odnos.

 

Međutim, kada je počeo da vodi našu reprezentaciju kao selektor promenio je stav i to mi se uopšte nije dopalo. Dobio je basnoslovan novac i ima udvorički stav prema Vučiću. J***š pare. Kada su ga novinari pitali za studentske proteste on je na konferenciji kao nešto zapisivao. Šta će mu to u životu?“

 

„Vučić je zagadio sport i fudbal“

„Među navijačima i huliganima koji su išli na utakmice u staroj Jugoslaviji je bio i sadašnji predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Rat je praktično počeo u Zagrebu na Maksimiru 1990. godine. Vučić je bio tamo, tukao se i bacao kamenje. On se divio navijačima, više puta je izjavljivao kada je došao na vlast “jaoj, ja ne mogu njima ništa da uradim”. Dok se ne reši status klubova i ne dođe do privatizacije, neće biti ni zdravijeg poslovanja naših sportskih klubova.

 

Situacija u srpskom fudbalu danas je vrlo loša. Ljudi koji imaju stav nisu potrebni Fudbalskom savezu Srbije, Vučić je zagadio sport i fudbal. Najbolji ne žele da uđu u tu priču, vidite da je Nemanja Vidić odustao od trke za predsednika FSS pre dve godine. Vidić je divan čovek, znam ga iz Zvezde, on je svoj i takav im ne treba.

 

Retki su ljudi koji imaju hrabrosti, dopada mi se predsednik Sindikata fudbalera Mirko Poledica koji je automatski i član Sklupštine FSS. Svaka mu čast, jako je malo takvih ljudi kao što je on“.

 

„Džajić skupo platio aboliciju“

„Kada je Dragan Džajić aboliran odmah sam rekao da mi se to uopšte ne dopada. Pomilovao ga je tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić iako nije osuđen. Dragan je pristao na aboliciju, a možda ne bi bio osuđen. Da je bio oslobođen ostao bi apsolutno nevin.

 

Dao sam kasnije neke izjave na tu temu, ali kada smo se sretali nismo više bili tako bliski kao nekada.

 

Ako je Džajić bio siguran da nije počinio krivično delo trebalo je da sačeka da ga sud oslobodi. Onda ne bi ni bilo pomilovanja.

 

S vremenom je pristao da postane pion u FSS, više ne govori kako je ranije pričao. Mnogi tumače to kao vraćanje usluge Vučiću. Šta će mu to? Bio je izuzetan fudbaler, dolazio je svaki dan kao klinac na treninge sa Uba, imao fantastičnu karijeru, igrao za tim sveta, doveo Zvezdu i kao rukovodilac do titule klupskog prvaka sveta. Mada, moje mišljenje je da je Vladimir Cvetković bio najzaslužniji za Bari i Tokio, Cvele je vukao klupske konce…“

 

Pomoć Partizanu

„Dok sam radio u Crvenoj zvezdi pomagao sam pravnim savetima i Partizanu, odnosno Žarku Zečeviću. Dolazio je u Zvezdu ili sam ja tamo odlazio kada im je bila potrebna pomoć. Naravno, u Zvezdi su znali sve, ništa nisam krio, pa sam korektno ponekad sarađivao i sa Zečevićem.

 

Ljudi moraju da shvate, Zvezda i Partizan ne mogu jedno bez drugog, to su razumeli mnogi veliki fudbaleri oba kluba kroz istoriju. Danas se sve iskvarilo, nekim tipovima je važno da oni imaju neku korist, a ne klubovi. Dok se klubovi ne privatizuju, sve će biti foliranje. Ako smo za Evropu i učešće u Ligi šampiona, ne treba da se dvoumimo da li treba da sledimo primere najjačih klubova Starog kontinenta“, zaključuje sudija Ivošević.

 

 

***

Komentar

***

 

 

Sudija iz "Žute kuće" (komunističke medrese – Pravni fakultet u Beogradu). Tipičan član naše elite od 1945-2025 zbog kojih Srbija tone u despotskom blatu.

 

U Ivoševiću vidim reinkarnaciju (simboličku) sudije Jeftaja! 

Jeftajeva ličnost je prvenstveno poznata po brzopletom obećanju koje je dao Bogu u zamenu za pomoć da dobije bitku protiv kralja Amona (obećanje da će žrtvovati prvu osobu koji vidi posle dobijene bitke – prvu je video svoju ćerku). Jeftaj – biblijska figura iz Starog zaveta (Knjiga o sudijama 11-12), jedan od sudija u ranom periodu Izraela (u vreme kada izraelska plemena još nisu imala kralja, ali su već bila nastanjena u Hananu). Pod njegovim vođstvom, Bog je oslobodio Izraelce od osamnaestogodišnje vladavine Amona. To što je Jeftaj prineo ljudsku žrtvu Bogu je u suprotnosti sa Mojsijevim zakonom, i stoga teolozi imaju različita tumačenja o tome. 

Jovan Zlatousti veruje da je Bog dozvolio Jeftaju da ubije svoju ćerku da bi pokazao posledice nepromišljenih obećanja i tako sprečio buduća

Pripadam onima koji veruju da je ovaj incident primer moralnog propadanja u kojem je Izrael bio u to vreme. To je slučaj i sa sudijom Ivoševićem, nije razumeo da bez DISKONTINUITETA (bez 6 oktobra i lustracije – sledi naše dalje moralno propadanje i cementiranje predpolitičkog despotskog sistema vladnja) nije moguće preći iz predpolitičkog društva u političko (parlamentarnu demokratiju); Đinđić u svojim rukama nije imalo stvarnu vlast (samo virtuelnu).

 

https://www.youtube.com/watch?v=LhCkYYkeFKw

Henri-Joseph Rigel – Jephté

 

*

 

https://www.youtube.com/watch?v=2umylkyOJio

Michel Pignolet de Monteclair (1667-1737) - "Jephté", tragédie biblique (1737 Version)

 

*

 

https://www.youtube.com/watch?v=V9aRjX6BkJw

G. F. Händel – Oratorium »Jephtha« HWV 70 | Gaechinger Cantorey | Hans-Christoph Rademann


Zoran Stokić

2.05.2025.

четвртак, 1. мај 2025.

 

 

Vučić iz dalekog Majamija izbrojao „u glavu“ učesnike današnjeg protesta protiv njegovog režima: Koji broj je ispostavio javnosti?

 

Fonet, Danas Online

danas 16:47

 

Pogledati više:

https://www.danas.rs/vesti/politika/vucic-protest/


 

***

Komentar

***

 ///Neobjavljen komentar u "Danas"; "N1"///


I u Telemanovo vreme su postojali ondašnji "Putini", "Vučići", "Tramovi" otuda i njegova kantata "Du bist verflucht", TWV 1:385 a iz nje, arija: "Du bist verflucht, o Schreckensstimme" (!)

 

https://www.youtube.com/watch?v=PN4NvHtwU4A

Telemann: Air "Du bist verflucht, o Schreckensstimme"

 


Zoran Stokić

1.05.2025.

уторак, 29. април 2025.

 „Kao Turci kad izbace bašibozuk ispred svojih šatora“: Dimitrijević o blokadi Trga Nikole Pašića

 

VESTI Autor: Tijana Zarić, N1 Beograd 29. apr 202511:16 2 komentara

 

Trg Nikole Pašića je od 11. aprila zatvoren za saobraćaj, a na kolovuzu se i dalje nalaze beli šatori za koje niko pouzdano ne zna čemu služe i ko su ljudi koji borave u njima. Pročitaj više:

https://n1info.rs/vesti/kao-turci-kad-izbace-basibozuk-ispred-svojih-satora-dimitrijevic-o-blokadi-trga-nikole-pasica/

 

*

 

Radnici Elektrodistribucije u Nišu sekli kablove operaterima, među njima i oni koji emituju N1

 

 

VESTI Autor: Sonja Kamenković 29. apr 202517:26 0 komentara

Shutterstock/Prapat Aowsakorn

 

Radnici Elektrodistribucije u Nišu danas su isekli kablove nekim TV operaterima, među kojima je i Jotel, a koji emituju program TV N1, saznaje portal N1. To je, kako javljaju čitaoci N1 urađeno uz obrazloženje da "rade na mreži" u naselju Brzi Brod.

 

Jedan od operatera koji u tom gradu emituje program N1 je kablovski operater Jotel, kojem su u naselju Brzi Brod presečeni kablovi. Na taj način više stotina domaćinstava u Nišu ostalo je bez mogućnosti da gleda program TV N1.

 

Kako N1 saznaje od svojih izvora, Jotel nije jedini operater koji je ostao bez dela svoje mreže u tom gradu, a seča kablova je urađena protivzakonito.

 

„Kako i zašto i na osnovu čega radnici Elektrodistribucije smeju da rade tako nešto? Valjda postoje neke institucije u ovoj zemlji, ne postoji razlog da se tako nešto uradi i da se pre seče kablova takva informacija krije“, rekao je sagovornik N1.

 

Koga će zadesiti slična sudbina, u ovom trenutku izvor portala N1 nije mogao da precizira.

 

 

***

Komentar

***

 

///Neobjavljen komentar na N1///

 

Da, kao bašibozluci..., istoričaru Dr Dimitrijeviću je trebalo 35 godina na primeti ovaj fenomen. I on je jedan od nevernih Toma, koji 1989., 1990., nije hteo da primeti da je komunizam bio taj koji nas je 1945.,vratio u osmansko (vizantisko) despotsko blato, da je Sloba dobio zadatak od komunista da napravi lažnu tranziciju, lažni parlamentarizam tj. da realizuje jednu od brojnih metamorfoza despotije. 

To što se despoti prerušavaju u ove ili one odeće –  

manipulacija marionetama senki i silueta - uvek je

 ista.

 

Uzgred, bašibozlike (neregularne pripadnike osmanske vojske) je država naoružavala i održavala, ali nisu primali platu, već su živeli od pljačke, i nisu nosili uniforme niti neke oznake. Usled nedostatka discipline, nisu bili sposobni za preduzimanje većih vojnih operacija. Usled nepredvidivosti i nediscipline, povremeno su redovne turske snage morale nasilno da ih razoružavaju (od Arkana,..., Velje Nevolje i tsl.).

 

*

 

"Kako i zašto i na osnovu čega radnici Elektrodistribucije smeju da rade tako nešto? Valjda postoje neke institucije..."

 

Samo nastavite da držite glavu poput noja u pesku, kako u Srbiji postoji parlamentarna demokratija i nastavite da čekajte Godoa - nastavite da čekajte da institucije sistema "PRORADE". 

Sve u svemu naši mediji (koji su navodno prijatelji normalnosti) mi neodoljvo liče na Karađoza. Jeftina zabava za siromašan narod.

 

Karađoz - grbavi nepismen čovek sa turbanom i crnom bradom – impulsivan, predstavnik je šire javnosti. Hacivat pripada obrazovanoj klasi, govori otomanski turski i svojim poetskim i književnim jezikom pokazuje da poznaje islamske klasike. Karađoz voli da se ruga Hacivatu i zajedničko im je da su obojica siromašni.

 

Zoran Stokić

29.04.2025.

понедељак, 28. април 2025.

 

Ne prestaju kritike na račun svetskih lidera: Ono što su radili na sahrani pape mnoge je šokiralo

FOTO

 

Izvor: B92.net 27.04.2025. 10:41

 

Brojni svetski lideri koji su prisutvovali sahrani pape Franje naišli su na kritike zbog nepoštovanja kodeksa, a ono što je javnosti najviše zametalo jeste fotografisanje na sahrani. Pročitaj više:

https://www.b92.net/zivot/aktuelno/124476/ne-prestaju-kritike-na-racun-svetskih-lidera-ono-sto-su-radili-na-sahrani-pape-mnoge-je-sokiralo-foto/vest

 

 

 

***

Komentar

***

 

 

Da su stvarno vernici (i svetovni i sakralni prvaci sveta) onda bi tražili od Boga, kao u psalmu 51, "Amplius lava me ab iniquitate mea, et a peccato meo munda me"( "Operi me temeljno od bezakonja moga, i očisti me od greha moga")."Miserere mei, Deus" ("Pomiluj me, Bože") je postavka Psalma 51 Gregorija Alegrija. Nastao je za vreme pape Urbana VIII, 1630-ih, za "isključivu upotrebu" u Sikstinskoj kapeli tokom Strasne nedelje, napisana je za tri hora i bila je primer vrhunske polifonije. Ovu tenor ariju ("Amplius lava me" iz "Miserere") ipak treba čuti u postavci Ignaz Holzbauera.

 

Za ovo Miserere (Allegri) vezan je izmišljen događaj, izmislio ga iz propagandnih razloga Leopold Mocart u pismu supruzi (jedini zvor tog navodnog događaja je to pismo), 1770., da je njegov sin Amadeus sa 14 godina kada je na veliku sredu u Sikstinskoj kapeli čuo misu, uveče zapisao notni tekst, te inače "čuvane kompozicije" (koja je navodno bila zabranjena da se izvodi van Sikstinske kapele) koji su pored Siksinske kapele posedovale još samo tri osobe: car Leopold I, kralj Portugalije, kao i Padre Martini.

 

Empirija kaže suprotno, samo jedan  primer, izvedena je u Londonu 1735., a od 1735-1765 bila je jedno od najizvođenijih dela u Londonu; pa kada su Leopold i Amadeus posletili London 1764/65, mogli su je tamo čuti i kupiti čak i note.

 

Leopold i Amadeus su među savremenicima bili poznati kao sakupljači i prepisivači nota drugih komozitora. Mislim da je Amadeus 1770., zaisti zapisao note Miserere (Allegri) tj. prepisao ih je iz primerka koji je padre Martini držao u svojoj biblioteci; gde je Amadeus došao da uči komponovanje; kroz školu padre Martinija su prošle stotine đaka,  J.C. Bah,..., Jameli, Misliveček, Gretri, Berezovski, Amadeus Mocart.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=XNknz7PrmoU

Allegri: Miserere mei, Deus (Full version) Edward Higginbottom

 

*

 

https://www.youtube.com/watch?v=Hd_Y4DqeLhU

Vergessene Musik vom Ludwigsburger Hof – Holzbauer, Duntz, Brescianello

/// Obratiti pažnju na ariju: 00:02:46 Aria (Tenor) Amplius lava me///

 

 

Zoran Stokić

28.04.2025.

недеља, 27. април 2025.

 

Ponoš: Izlazak na izbore bez promene uslova je zamka, ne odustajati od prelazne vlade

 

VESTI Autor: beta 27. apr 202514:49 48 komentara

 

Predsednik stranke Srbija Centar (SRCE) Zdravko Ponoš naglasio je da su izbori bez promene izbornih uslova - zamka, napomenuvši da ta stranka ostaje pri stavu da je prelazna vlada jedini mehanizam za izlazak iz krize. Pročitaj više:

https://n1info.rs/vesti/ponos-izlazak-na-izbore-bez-promene-uslova-je-zamka-ne-odustajati-od-prelazne-vlade/

 

***

Komentar

***

 

Naše elite  kao i ljudi dobre volje naš politički problem tretiraju kao jedinstven slučaj, nepoznat u istoriji na planeti Zemlji, otuda ta naša sizifovska pozicija. Naš problem nije nastao 2012., nego 1945; jer ovde parlament, mediji (i sve ostalo) nisu nikada bili servis naroda, to je trivijalna empirijska činjenica. 

Od nauke smo mogli naučiti i to, da kada pokušavamo da rešimo neki problem, treba da se zapitamo, da li je neko pre nas rešavao taj isti (ili sličan) problem,ako jeste, kako ga je rešio, uspešno, neuspešno i tsl? Da li se vaš problem može redukovati na te ranije rešavane probleme? Stavljanje vašeg problemau u ravan naučne zajednice sveta, dovodi vas u situaciju da vorp brzinom uspešno rešite taj vaš problem. 

Da li je bilo slučajeva da je neko u svetu, pre nas, pokušavao da od pred-političkog društva ("zatvorenog društva" Poperov termin; "despotskog društva" Witfolgelov termin) zakorači u političko društvo ("otvoreno društvo", parlamentarnu demokratiju gde su tri grane vlasti međusobno razdvojene te mediji kao četvrtu granu vlasti)? Da, puno puta. Nikad nije kasno vratiti se na kolosek nauke – danas u doba interneta više niko nema izgovor da su ga čuvari "zatvorenog društva" u tome sprečili.

Zoran Stokić

27.04.2025.

 Đorđe Kosić: Umetnik uvek ima odgovornost – ne verujem u pisanje bez svesti za koga se i kada piše (INTERVJU)

 

 

KULTURA Autor: Iva Kesić 27. apr 202508:21 2 komentara

 

dramaturg Đorđe KosićFoto: Goran Srdanov/Nova.rs

 

"Svedočimo zloupotrebi medija u propagandne svrhe, različitim oblicima represije slobode govora, fizičkom nasilju, selektivnom sprovođenju zakona i drugim obeležjima autokratske vladavine. Pojavna stvarnost je druga, ali represivni mehanizmi su slični i mislim da je zadatak pisca upravo u tome - da pronađe 'podzemne tokove' koji povezuju dva različita vremena, koji sežu dublje od vidljive stvarnosti i dnevne politike", rekao je u intervjuu za portal N1 dramaturg Đorđe Kosić, govoreći o paraleli aktuelnog trenutka sa novom predstavom Narodnog pozorišta - "Centrala za humor".

 

Đorđe Kosić, mladi dramaturg i scenarista, autor je dramskog teksta za predstavu koja je odnedavno na repertoaru Narodnog pozorišta u Beogradu. Iako smatra da se i te kako uviđaju paralele sa ovim trenutkom, naglašava da nije sklon banalizaciji teme i izjednačavanju dva vremena.

 

„Važno je istaći da današnji Beograd, uprkos svim problemima, srećom ne liči na tragične prizore Drugog svetskog rata. Užasi koji su tih dana bili svakodnevica beogradskih ulica, predobro su opisani i zabeleženi za svakoga ko u to sumnja“, kaže on.

 

U razgovoru za portal N1, navodi da su ključna pitanja koje predstava pokreće, a koje i njega duboko dotiču – kako živeti u svetu u kome život naizgled postaje nemoguć, u svetu u kom su tragedije i zlo svakodnevica, kao i kako stvarati umetnost u takvim okolnostima, odnosno da li ona uopšte ima smisla.

 

Predstava je inspirisana istinitim događajima i ličnostima, a „Centrala za humor“ je ime pozorišne trupe koja je izvodila vodvilje, skečeve, humorističke i vokalne numere u periodu pred i tokom okupacije Beograda u Drugom svetskom ratu. Njenim članovima je zbog toga suđeno u novembru 1944. godine.

 

„Nema smisla stvarati umetnost koja nije u komunikaciji sa vremenom u kom nastaje“

U jednom razgovoru, Kosić je kazao da je ova predstava – najbolji način umetničke borbe. Na pitanje koliku odgovornost oseća pri stvaranju u ovom trenutku, kaže da umetnik uvek ima odgovornost. Pročitaj više:

https://n1info.rs/kultura/intervju-djordje-kosic-umetnik-uvek-ima-odgovornost-ne-verujem-u-pisanje-bez-svesti-za-koga-se-i-kada-pise/

 

 

***

Komentar

***

 

 

Da, najbolja su ona umetnička dela koja su bila u "komunikaciji sa vremenomu u kome su nastala". Jedan, danas, zaboravljen primer: Joseph Wright, "Eksperiment..." 1768. Na slici Rajta, "Eksperiment nad pticom u vazdušnoj pumpi" naučni subjekt je prikazan - sa svečanošću - koja je (ranije) bila rezervisana samo za verske ili istorijske scene. Scena prikazuje naučnika - koji sprovodi eksperiment sa vazdušnom pumpom Roberta Bojla, isisavajući kiseonik malom belom papagaju. Posmatrači različito reaguju: kolega naučnik pomno prati eksperiment, tri mlada praktičara radoznalo prate eksperiment, devojčica i devojka iskazuju bol (teši iz otac), zaljubljeni par se oglušuje o radnju; a centralna figura (eksperimentator), osvetljena je svećom - gleda direktno u posmatrača - uvlačeći ga u moralni izbor: da nastavi eksperiment ili da prestane - da bi ptica preživela. Rajt je stvorio scenu preplavljenu emocionalnim tenzijama i "kao da" je u pitanju religiozna simbolika, koja podseća na Hristovu žrtvu i osećaj ljudske zbunjenosti pred misterijom (života). 

Uzgred budi rečeno - Bojl je 1660., u "eksperimentu 41" pokazao kako živa bića zavise od vazduha (koristio je: ptice, miševe, jegulje, puževe, muve - posmatrajući njihove reakcije kada je izvučen vazduh.

 

Zoran Stokić

27.04.2025.