Sociolog: Nismo se pomerili iz 1991. godine, nacionalizam se sve više učvršćuje
VESTI Autor:Beta, VOICE24. dec
202215:15 Izvor: N1/arhiva
Sociolog iz Novog Sada Miloš Perović ocenio je da je nacionalizam u društvu u Srbiji "u terminalnoj fazi" i dodao da ne vidi nijednu političku snagu koja ima radikalni otklon od nacionalizma.
„Ovo danas je već, po mom sudu, terminalna faza. Demon nacionalizma se sve jače institucionalno učvršćuje, a ljudi koji se tome protive napuštaju ovu zemlju, nove generacije se odgajaju na mitovima i legendama i situacija postaje sve gora i gora“, rekao je Perović u intervjuu za novosadski portal VOICE.
Po njegovim rečima, i dalje je na vlasti ideologija koja je dovela do ratova devedesetih godina.
„Mi se i dalje nismo pomerili iz 1991. godine, čak je po mnogo čemu i gore. Tada je unutar društva bar postojao veći otpor toj ideologiji nego danas. Danas se taj otpor svodi na potpuno marginalne grupe pojedinaca. Nije problem na ulici, problem je u institucijama, školama, medijima i akademskim krugovima“, ocenio je Perović.
Dodao je da se mladima nameće kroz sistem obrazovanja, a posledice uvođenja veronauke u škole se tek sada vide.
„Mladi se opredeljuju za konzervativizam, jer im je predstavljen kao nešto poželjno. Ono što je posebno zanimljivo jeste da je zemlja tokom prethodne decenije deklarativno bila za evrointegracije, a suštinski je sve radila suprotno tome“, kazao je Perović.
On je rekao da je uloga Crkve postala opasna i ocenio da će sve više rasti.
„Politička vlast još ima vlast
nad Crkvom, bez obzira na svu njenu moć, ali se bojim da u budućnosti to više
neće biti slučaj, već da će biti kao što se desilo u Crnoj Gori – da će Crkva
biti glavni nosilac političke vlasti. To je po mom mišljenju najniži nivo koji
društvo može da dostigne“, rekao je Perović.
***
Komentra
***
Sve je lepo rečeno, osim što ih je častio epitetom "nacionalizam". Nije to nacionalizam, to je podsticanje "psihologije gomile", radi očuvanja statusa qvo – večnog vladanja! Nažalost danas više niko ne čita "Psihlogiju gomile" Le Bona, 1895., premda su nekadašnji čitači te kapitalne knjige: Ruzvelt, Čerčil, de Gol, itd - stekli utisak - "kao da" su Musolini, HItler, Staljin, Mao – Le Bonove ideje pretočili u svoje sisteme. "Gomile" su poseban psihološki entitet, nesvodiv na pojedince koji je sačinjavaju - nisu sposobne za rasuđivanje ali su sposobne za akciju! Neka – namerna (plasirane) ideja - će ih "spojiti u gomilu" a gomila ne misli rečima i verbalnim pojmovima, već slikama. A pošto je gomila sugestibilna - dovoljnaje jedna slika da je uplaši i uznemiri, dovoljna je samo jedna kolektivna halicinacija da oživi njene jake strasti pa da usledi poznati fenomeni gomile, kao što je linč. Ovde je posle ubistva Zorana Đinđića u toku "linčovanje Srbije"!
Zoran Stokić
24.12.2022.
Нема коментара:
Постави коментар