уторак, 21. јануар 2025.

 Astronomi u čudu: Otkriveno na stotine supermasivnih crnih rupa 

FOTO

 

 

Astronomi su identifikovali stotine skrivenih supermasivnih crnih rupa gledajući kroz oblake prašine i gasa u infracrvenoj svetlosti, a moguće je da postoji na još milijarde.

 

Izvor: B92.net  NAUKA 20.01.2025.  13:12

 

Astronomi u čudu: Otkriveno na stotine supermasivnih crnih rupa FOTO

Shutterstock/Thierry Lombry

Ova otkrića mogla bi da pomognu astronomima da unaprede svoje teorije o tome kako galaksije evoluiraju, kažu istraživači, a prenosi Live Science.

 

Crne rupe koje su bile zaklonjene oblacima prašine i dalje emituju infracrvenu svetlost, što omogućava astronomima da ih uoče po prvi put.

Lov na crne rupe

Lov na crne rupe je težak posao. One su najtamniji objekti u svemiru, jer ni svetlost ne može da pobegne od njihove gravitacione sile. Naučnici ponekad mogu da "vide" crne rupe kada one  progutaju materiju oko sebe; okolni materijal se ubrzava toliko da počinje da svetli.

 

Nova zapanjujuća saznanja o "zvezdi smrti"

Svemir nema kraj, a stvarnost ne vidimo očima VIDEO

Stiže prva spektakularna nebeska pojava u 2025. godini: Evo gde će biti vidljiva

Međutim, nisu sve crne rupe okružene svetlećim vidljivim prstenom, pa njihov pronalazak zahteva malo više kreativnosti.

 

Ako ne spavaš noću, zabavi se Ii pobeđuj u Top Betu!

 

Iskoristite zimsku akciju u salonima širom Srbije i nova Ford Puma može biti vaša za samo 21.990€!

Astronomi veruju da u svemiru postoji milijarde, a možda čak i trilioni supermasivnih crnih rupa čija masa je bar 100.000 puta veća od mase našeg Sunca.

 

Jedna verovatno čeka u centru svake velike galaksije. Ali, nemoguće je da naučnici prebroje svaku pojedinačnu supermasivnu crnu rupu.  Umesto toga, moraju da prave istraživanja obližnjih galaksija kako bi procenili broj ovih crnih rupa koje se skrivaju u našem delu kosmosa.

 

 

Problem s pronalaženjem

Postoji samo jedan problem: dok su neke crne rupe prilično očigledne zahvaljujući svetlu materije koja ih okružuje, druge ostaju ispod radara.

 

Ovo može biti zato što su zaklonjene oblakom gasa i prašine koji još nisu dovoljno ubrzani da postanu užareni, ili zato što ih posmatramo pod pogrešnim uglom.

 

Nova studija objavljena 30. decembra 2024. godine u Astrophysical Journal procenjuje da oko 35 odsto supermasivnih crnih rupa ostaje skriveno na ovaj način.

 

Ovo je dramatično povećanje u odnosu na prethodnu procenu od 15 odsto, iako autori studije veruju da bi pravi broj mogao biti bliži 50 odsto.

 

Astronomi u čudu: Otkriveno na stotine supermasivnih crnih rupa FOTO

Shutterstock/Tranding art

Pogled kroz oblake

Međutim, astronomi smišljaju načine da ih lociraju. Oblaci oko skrivenih crnih rupa i dalje emituju svetlost — samo u infracrvenom delu spektra, umesto u vidljivom svetlu.

 

U novoj studiji, istraživači su koristili podatke sa dva instrumenta za detekciju ove infracrvene svetlosti. Prvi je bio NASA-in Infracrveni astronomski satelit (IRAS), koji je radio samo 10 meseci 1983. godine i bio prvi svemirski teleskop koji je gledao u infracrveni opseg.

 

Drugi je bio Nuklearni spektroskopski teleskopski niz (NuSTAR), svemirski teleskop koji vodi NASA-in Laboratorijum za mlazni pogon u Pasadeni, i koji može da detektuje visokoenergetske X-zračne zrake koje emituje superzagrejani materijal koji se vrti oko crnih rupa.

 

Korišćenje podataka za otkrivanje crnih rupa

Koristeći arhivskih podataka iz IRAS-a, istraživači su identifikovali stotine verovatnih skrivenih crnih rupa. Zatim su koristili teleskope za vidljivo svetlo na Zemlji i NuSTAR kako bi isključili neke kandidate i potvrdili druge.

 

Neke su se ispostavile kao galaksije u procesu formiranja velikog broja zvezda, ali mnoge su bile skriveni crne rupe.

 

"Zapanjuje me koliko su IRAS i NuSTAR bili korisni za ovaj projekat, posebno i pored toga što je IRAS bio operativan pre više od 40 godina", rekao je Peter Borman, koautor studije i astrofizičar sa Kalteh Instituta.

 

Važnost tehnike za razumevanje svemira

Ova tehnika može da pomogne astronomima da utvrde koliko su česte supermasivne crne rupe u svemiru i koju ulogu igraju u formiranju galaksija.

 

Na primer, ove ogromne pukotine u prostoru-vremenu mogu pomoći da se ograniči veličina galaksije tako što je privuče ka gravitacionom centru ili proguta ogromne količine prašine koja formira zvezde. Ova tehnika može čak pomoći naučnicima da saznaju više o srcu naše galaksije, Mlečnom putu.

 

"Ako ne bismo imali supermasivnu crnu rupu u našoj galaksiji Mlečnog puta, možda bi bilo mnogo više zvezda na nebu", rekao je Posak Gandi, koautor studije i profesor astrofizike sa Univerziteta u Sauthemptonu u Velikoj Britaniji, piše Live Science.


 

***

Komentar

***



Magnetizam na našoj planeti omogućava životu da napreduje, pa je prirodno što je Homo sapijens oduvek želeo da razume kako je nastao!  Ovo otkiće, o postojanju mnogo crnih rupa, bi moglo da pomogne da dobijemo teoriju magnetizma Kosmosa koju je anticipirao Gilbert, 1600., u "Magnetizmu", gde je pored govora o magnetizmu, razvio teoriju indukcije i gde je naročito uspešna bila Gilbertova kritika Aristotelovog pojma "mesta" – "Nije MESTO ono koje, u prirodi stvari, deluje i stvara, koje odlučuje o mirovanju ili kretanju tela. Jer, ono po sebi nije ni Biće, niti neki dejstvujući uzrok; tela svoje međusobne položaje i mesta pre određuju pomoću snaga (sila) koje su im prirođene. Mesto je Ništa, ono ne postoji i ne proizvodi nikakvu snagu (silu); nego je sva moć prirode sadržana u samim telima..." Znamo da magnetizam čini kosmičku mrežu, zatim ulazi u galaksije i zvezde, i na kraju dolazi do planeta, ali pitanje je kako se to održava, gde mu je početak? U poslednjih 6 godina uočene su dve gigantske mega strukture "silnica" "mlazeva" energentskih čestica koje izlaze iz supermasivne crne rupe - koje prolaze kroz praznine između galaksija i šire se u druge galaksije. Ako u centru svake galaksije postoje ovakvi fenomeni mogli bi da se smatraju tvorcem magnetske mreže Kosmosa.

 

Zoran Stokić

21.01.2025.

понедељак, 20. јануар 2025.

 

Pružena ruka za beg iz živog blata, apatije i beznađa: Prosvetni radnici podržali studente

 

VESTI Autor: Nenad Nešić 20. jan 202520:27 0 komentara

 

Uz slogan "Učitelji i nastavnici su uz studente", prosvetni radnici koji nisu podržali ishod pregovora sindikata i Vlade, simbolično su na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu izglasali generalni štrajk. Zahvalili su se studentima, objasnili svoj potez đacima, a imali su šta da poruče i državi, ali i kolegama koje su odlučile da drže nastavu. Pročitaj više:

https://n1info.rs/vesti/pruzena-ruka-za-beg-iz-zivog-blata-apatije-i-beznadja-prosvetni-radnici-podrzali-studente/

 

 

***

 

Još jedna tragedija u domu za stare: Kako je vlasnik dobio licencu i da li se redovno vrše kontrole

 

VESTI Autor: Jelena Mirković 20. jan 202520:38 0 komentara

 

Još jedna tragedija u Domu za stare. Osam osoba je stradalo, a sedam je povređeno u požaru koji je izbio u privatnom staračkom domu. Iz MUP-a kažu da je uhapšeno troje osumnjičenih i da im je određeno zadržavanje do 48 sati. Resorni ministar tvrdi da je dom imao sve neophodne dozvole. Oni koji prate rad tih ustanova kažu - izostaju kontrole. Pročitaj više:

https://n1info.rs/vesti/jos-jedna-tragedija-u-domu-za-stare-kako-je-vlasnik-dobio-licencu-i-da-li-se-redovno-vrse-kontrole/

 

 

***

Komentar

***

 

 

 

Saksonsko ogledalo (Sachsenspiegel,1235. sastavio Eike von Repgov - običajno pravo - je bilo toliko cenjeno da je vekovima funkcionisalo kao da je zakon koji je izdala vlada; imalo je veći autoritet od Rimskog i kanonskog prava). Tu nalazimo i: "Čovek je dužan da se suprotstavi svom kralju i njegovom sudu čim on počinje da čini zlo, i treba da ga spreči na sve načine, pa čak i ako mu je on rođak ili gospodar.

U isto vreme čak je i Toma Akvinski u teoriji "države" u teoriji suverenitea kazao: "narod dobrovoljno prenosi ovlašćenja na suverenog kralja, monarha". 

A u Srbiji i u 21 veku narodu se oduzima pravo na protest! Čak i u ovako tragičnim događajima kao što je bilo na železničkoj stanici u NS ili sada u staračkom domu koji je posedovao sve dozvole a protiv požarne zaštite nema; niti indikatora za dim, niti dežurnih noću; objekat prebukiran i tsl.

 

Zoran Stokić

20.01.2025.

 

 Trampova poruka uoči inauguracije: 'Biće mnogo zabave, gledajte televiziju'

 

 

BBC  20.1.2025.   8:24

 

 

Veče uoči zvaničnog stupanja na dužnost, novoizabrani američki predsednik najavio da će već prvog dana potpisani niz uredbi. Pogledajte kako je bilo na njegovom mitingu u Vašingtonu. Pogledaj više:

 

https://www.b92.net/bbc/vesti/95953/bice-mnogo-zabave-gledajte-televiziju-trampova-poruka-uoci-inauguracije/vest

 

 

***

Komentar

***

 

Razvitak kapitalizma uneo je dinamiku u sve društvene klase. U ekonomskom poretku čovek više nije imao utvrđen položaj, kao u srednjem veku, koji bi se mogao smatrati njegovim prirodnim, neospornim položajem. Pojedinac je bio prepušten sebi; sve je zavisilo od njegovog vlastitog truda, od njegove sposobnosti da optimalno raspolaže vremenom i radom, postao je gospodar svoje sudbine. Vlastitim trudom mogao je da dođe do uspeha i ekonomske nezavisnosti. Novac je počeo da izjednačava ljude i pokazao se moćnijim od porekla i staleža. Ali sve veća uloga kapitala, tržišta i konkurencije dovela je do toga da se kapital od - sluge uskoro preobrazio u gospodara; počelo se činiti kao da neka nadlična snaga upravlja ekonomskom, pa time i ličnom sudbinom ljudi, što u njima, naročito ako su ostali  malograđani, počinje da budi duboku nesigurnost, nespokojstvo. To je put ka autoritetu Trampu. Tragi-komično jer "Tramp-ovci" su taj tržišni fundamentalizam koji stvara "nespokojstvo" i nestabilnost.

 

Zoran Stokić

20.01.2025.

 

недеља, 19. јануар 2025.

 

Diktature: Tit Larcije, prvi rimski diktator – demokrata za ove današnje

 

 

SCITECH Autor: Pavle Jakšić 19. jan 202510:00 1 komentar

Diktature: Tit Larcije, prvi rimski diktator - kako se rađala diktatura?Ilustracija/Shutterstock AI Generator

 

 

Latinska reč diktator utemeljena je kao titula kojom je rimski Senat birao političara da upravlja republikom u vanrednim situacijama. U odnosu na današnje diktatore, oni rimski deluju kao ozbiljne demokrate.

 

Tit Larcije (lat. Titus Lartius), starorimski političar etrurskog porekla bio je jedan od najistaknutijih konzula rane Rimske republike, početka ere klasične rimske civilizacije koja je započela rušenjem Rimskog kraljevstva, koje je trajalo do 509. godine pre Hrista. Njegovo prezime najverovatnije je bilo Flav (Flavus).

 

Larciji su bili etrurska porodica u Rimu. To se pretpostavlja na osnovu sličnosti imena sa imenima etrurskih kraljeva Lars Porsena i Lars Tolumnije. Titov brat Spurije Larcije, kasniji konzul, bio je jedan od heroja Rimske republike jer je zajedno sa Horacijem Koklom i Titom Herminijem odbranio drveni Sublicijev most, kojim se preko Tibra ulazilo u Rim. Sublicijev most bio je najraniji poznati most starog Rima, koji se preko Tibra spuštao do brda Aventin.

 

„Sreća u vašem životu zavisi od kvaliteta vaših misli“: 10 mudrih misli rimskog cara i filozofa Marka Aurelija

Previranja u Rimu

Larcijevo konzulsko imenovanje došlo je u vreme velikih previranja u Rimu, za šta su najviše zaslužni bili Sabinjani, iako su poraženi u sukobu sa prethodnim konzulom Spurijem. Oni su inače jedan od prvih naroda koji su naselili Rim, a koji su poticali od starosedelaca Umbrije. Lingvisti su etimologiju Sabinjana povezivali sa nizom indoevropskih plemenskih imena, germanskim Suebima, keltskim Senonima, slovenskim Srbima i lužičkim Srbima.

 

Tenzija su takođe pojačane mogućnošću rata sa Latinima, jer je Oktavije Mamilije, zet Tarkvinija Ohologa, uspeo da nagovori sve Latine da se spreme za rat sa Rimljanima kako bi Tarkvinije u Rimu ponovo bio ustoličen za kralja, stvorivši uniju od preko trideset gradova.

 

Prvi rimski diktator, kako i zašto?

Pod uslovima u kojem je Rimska republika bila ugrožena, nalazeći se u neposrednoj opasnosti odlučeno je da se imenuje poseban magistrat, koji se isprva zvao „pretor maksimus“, odnosno „magister populi“ (gospodar pešadije), zarad nadgledanja odbrane grada.

 

Tek kasnije ova funkcija dobila je naziv diktator, od latinske reči dictator, imenice dictare (recite više puta, tvrdite, naredite), koja je kasnije dobila značenje u vidu političkog lidera koji poseduje apsolutnu moć, dok je diktatura država kojom on vlada.

 

Rimski diktator je imao vrhovnu vlast u vršenju svojih dužnosti, a za razliku od konzula, na odluke diktatora nije mogla da se uloži žalba. Ipak mandat diktatora bio je ograničen na period od šest meseci, što deluje kao nadrealno progresivna tekovina u odnosu na vreme danas, jednog starog, reliktnog društva.

 

Senat je bio taj koji je davao smernice konzulima da imenuju diktatora, pa je Postum Kominije za diktatora odabrao svog kolegu Larcija, koji je za svog komandanta konjice imenovao Spurija Kasija Viscelina.

 

Zanimljivo je da je inicijalni diktator prvobitno bio asocijacija na blagost, kompromis i diplomatiju. Tit Larcije je bio poznat po blagom postupanju s Latinima i dobrotvorstvu prema plebejcima (tokom Prve secesije plebejaca Tit Larcije je bio jedan od izaslanika, koje je Senat poslao da pregovaraju sa njima, kada su se oni otcepili od grada i ulogorili na Svetoj planini, rimskom proplanku). Njegovo poslanstvo bilo je uspešno, i rezultiralo je institucijom narodnih tribuna.

 

Diplomatijom protiv rata

Kada su Sabinjani saznali da su Rimljani proglasili diktatora, poslali su izaslanike u Rim. Rimljani su od njih tražili da plate štetu za prethodni rat. Pregovori sa Sabinjanima su propali, pa je Sabinjanima proglašen rat, ali se nijedna od sukobljenih strana nije odlučivala na ratni iskorak.

 

(FOTO, VIDEO) Inženjerska čuda koja traju hiljadama godina

Tit Larcije je sproveo cenzus, utvrdivši da ima 150.700 punoletnih građana, pa je na osnovu cenzusa razvrstao građane u centurije, pripremavši se za rat. Ipak, on mu je očigledno bio poslednji na pameti, oslovnivši se na razna diplomatska sredstva.

 

Slao je tajno najznačajnijim Latinima pouzdane ljude i izaslanike u koje oni nisu sumnjali, a kada je deo Latina počeo da pljačka rimske teritorije, Larcije je pažljivo birao vojsku koja ih je prvo obuzdala, a potom i uhapsila. Sa njima je postupao predusretljivo, pridobivši ih ljubaznošću, čime je na taj način od njih napravio „male rimske ambasadore“ kada su se vratili u svoje gradove.

 

Rat sa Latinima je na taj način sprečen, a Tit Larcije učinio je još nešto nezamislivo za današnje diktatore i poimanje diktature – povukao se sa pozicije diktatora pre isteka mandata.

 

Kada su u pitanju njegove kasnije dužnosti, po drugi put je bio konzul 498. pre Hrista zajedno sa Kvintom Klelijem Sikulom, a tokom 494. godine Tit Larcije se zalagao da se narod oslobodi tereta duga. Tokom njegovog mandata počeo je dugo odlagani rat sa Latinima, pa je diktator Aulus Postumije Albus predvodio rimske snage do pobede u bici kod Regilskog jezera, dok je Larcije kao zauzeo grad Fidenu.

 

Tokom 493. pre Hrista bio je legat kod konzula Postuma Kominija Arunka i učestvovao je u opsadi Koriola. Kada su Rimljani napali grad Koriole ostali Volščani su pokazali solidarnost i došli su da pomognu. Konzul Postum Kominije Aurunk je tada podelio snage, pa je jednim delom krenuo na one Volščane, koji su dolazili da pomognu gradu pod opsadom, a drugi deo snaga pod komandom Tita Larcija ostavio je da nastave opsadu. Tom prilikom se posebno istakao Koriolan, rimski general čijim zaslugama je osvojen grad.

 

Postojalo je i alternativno predanje koje je upućivalo da je prvi diktator bio Manije Valerije, sin Marka Valerija Volusa, konzula iz 505. godine pre Hrista. Međutim, istoričar Livije je odbacio ovu tvrdnju, rekavši da je malo verovatno da bi za diktatora bio izabran neko ko nije bio ni konzul.

 

Larcije se pojavljuje kao rimski vojskovođa u drami Vilijema Šekspira, „Koriolan“, zasnovanoj uglavnom na prikazu Koriolanovog života datom u Plutarhu, što ne znači da Šekspir nije čitao i Livija, i Dionisija. Britanska filmska adaptacija „Kariolana“ iz 2011. godine dobro nam je poznata iz razloga što smešta Šekspirov originalni tekst i zaplet u savremeno, pseudobalkansko okruženje koje je snimano u Srbiji i Crnoj Gori, a glumačku ekipu predvodili su velikani, Ralf Fajns, Džerard Batler, Vanesa Redgrejv i Džesika Čestajn.

 

Tradicija diktatora krenula je dakle iz Rima, kao daleko bezazlenija, nego one koje su se vremenom uspostavljale, pa sve do ovih do današnjih, osnaženih toliko, da im se kraj gotovo i ne vidi.

 

 

***

Komentar

***

 

Evo još jedne paralele. U Gruziji, Ukrajini,..., Srbiji ima Klelija ali Putin nije Porsen. Zbog svog tiranskog režima Rimski kralj Tarkvinije je zbačen i prognan iz zemlje. Da bi povratio vlast, sklopio je savez sa etrurskim kraljem Porsenom, koji povede vojni pohod na Rim; da bi došli do predaha - Rimljani pristaju da Porsenu daju taoce, među njima i mudru, lepu, hrabru Kleliju. Ona uspeva spektakularnim preplivavanjem Tibra na konju da pobegne iz logora (sa nekoliko žena i dece). Porsen zadivljen ovim podvigom, Rimu vraća slobodu a Tarkvilija pušta niz vodu. Ovako nešto danas nije moguće - jer su današnji vladari malograđani, bez obraz i srama. Kleliju su proslavili mnogi umetnici i filozofi, među njima i gospođica de Skideri – u desetotomnom romanu 1654-1660., "Clelia, histoire romaine"; uvela je u književnost emocije, melanholiju, nemir,  dosadu, i sklonost bekstvu u slatke fantazije, unutrašnji govor junaka, psihologiju ličnosti, ukratko stovrila je topos, mapu osećanja tj. galantu geografiju. Njeni su romani bili prvi pravi bestseleri – bila je mega zvezda, uz brojne fanove, njene su se knjige odmah prevodile na druge jezike. Nije čudo što su joj zavideli, te postavljali u svoje satire i parodije Molijer, Boalo....

 

Zoran Stokić

19.01.2025.

субота, 18. јануар 2025.

               "Veštačka inteligencija se otrgla kontroli"

 VIDEO

 

 

Društvenim mrežama kruži viralni AI video koji prikazuje poznate ličnosti koje niko ne bi očekivao da će videti u zagrljaju.

 

Izvor: Index.hr Tanjug/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP


Pogledati video:

https://www.b92.net/zivot/aktuelno/95338/vestacka-inteligencija-se-otrgla-kontroli-video/vest

 

Na snimku se pojavljuju neki od najčudnijih slavnih "parova", uključujući lidera Severne Koreje Kim Jung Una i Tejlor Svift, i aktivistkinju Gretu Tunberg i predsednika Rusije Vladimira Putina.

 

Među poznatim ličnostima koje spaja veštačka inteligencija su pevačica Rijana i američki predsednik Džo Bajden, a pevačica Kardi Bi "završila" je sa bivšim britanskim premijerom Borisom Džonsonom.

Papa Franja i rijaliti zvezda Kim Kardašijan su među najbizarnijim parovima veštačke inteligencije, baš kao i bivša nemačka kancelarka Angela Merkel koja je prikazana u intimnom zagrljaju sa pevačem Harijem Stajlsom.

Kako olakšati čišćenje kupatila i kuhinje? Sve više ljudi koristi ovaj hit uređaj - sada dostupan i u Srbiji

Scene kao na Titaniku: Poznati ostali bez kuća, ali i bez smeštaja u hotelu FOTO/VIDEO

Lekar, biohemičar, istoričar: Poznati ljudi sa neočekivanim fakultetskim diplomama

"Uspeli ste da uništite ceo internet" "AI je izmakla kontroli", piše uz viralni video, a mnogi su primetili koliko izgleda stvarno, ali i našalili se na račun ovih neobičnih "parova".

"Ovo je smešno i užasno u isto vreme", "Putin i Greta su nešto najgore što sam video u poslednje vreme. Oči me bole!", "Uspeo si da uništiš ceo internet, čestitam" neki su od komentara.

 

***

Komentar

***

 


Uništavaju nas naša iracionalna verovanja. Poper je, kao prekretnicu u životu, navodio "epizoda iz 1919" - imao je 17 godina i bio je zabrinut za društvene probleme. Pridružio se bečkoj komunističkoj partiji, impresioniran njenim navodnim pacifizmom. Partiska ćelija dobija naređenje od centrale u Moskvi da organizuje uličnu pobunu, naređenje je moralo biti (bez preispitivanja) bespogovorno izvršeno. Pobuna se dešava, posledica, nekoliko mladih radnika biva ubijeno u sukobu sa bečkom policijom. Poper je bio duboko potrešen i osećao se  se suodgovornim za te smrti, jer je pristao da se naređenje iz Moskve ne kritikuje. U ovoj epizodi Poper "vidi" vezu - između nemogućnosti kritike i smrti. Razočaran, napušta partiju. Ova epizoda se poklapa sa posetom Ajnštajna Beču, koji održava konferenciju na kojoj je - detaljno objasnio kako se njegova teorija može empirijski opovrgnuti. Budući da je mozak pulsirajuća beskonačna mreža (te da u njemu) ne postoji mesta u kojima se jedna stvar radi odvojeno od drugih, povremeno se stvaraju "čudne petlje" nove sinteze, nove kreacije, nova rešenja. Ove epizoda iz 1919., je poreklo Poperovog kritičkog stava (teoriji saznanja 1934.) koji je u centar postavio sokratovski dijalog – "...možda ja grešim, a vi ste u pravu" kao i ideju "opovrgavanja". Ali za veliku većinu ljudi na Zemlji (a komuniste, fašiste i fundamentaliste kapitala da i ne spominjem) ne postoji događaj koji bi oni priznali da ih je opovrgao; ako se "činjenice ne slažu sa (mojim) 'verovanjem' to gore po činjenice"(!)

 

Zoran Stokić

18.10.2025.

петак, 17. јануар 2025.

 Hrvat odlučio da se vrati iz Danske: "Tamo ćete uspeti, ali iz jednog razloga se svi vraćaju"

 

LIFESTYLE Autor: N1 Zagreb, Večernji.hr 17. jan 202515:47 2 komentara

 

Jedan Hrvat je na Reditu opisao kakav je život u Danskoj i zašto je odlučio da se vrati kući. Tamo je bio tri i po godine, studirao marketing i menadžment, a tokom studija je radio za Volt i profesionalno igrao poker. Pročitaj više:

https://n1info.rs/magazin/lifestyle/hrvat-odlucio-da-se-vrati-iz-danske-tamo-cete-uspeti-ali-zbog-jednog-razloga-se-svi-vracaju/

 

 

***

Komentar

***

 

 ///Neobljavljen komentar na N1 - opet je recezent "novinar" AGITPRO-pa  - Dole AGITPROP !!!///


I građani Danske su poput drugih u Evropi krenuli putem Pika dela Mirandole - "čovek je suveren i tvorac je svoje sudbine". Otuda Tiho Brahe, iako je po sve četiri nasledne loze kraljevskog kova, bira umesto krune da "služi" - astronomiji. 1566. Tiho je izgubio deo nosa u dvoboju mačem sa drugim danskim plemićem - njih dvojica su se posvađali oko toga ko je bio bolji matematičar(!) Porodični kraljevski  kapital je stavio u funkciju stvaranja nove nauke. U naučnim (astronomskim) dvorcima koje je sagradio i opremio Uraniborg-a i Stjerneborg-a je sa 100 saradnika stvorio empirijsku bazu, "astronomske tablice" koje su otvorile naučna vrata Kepleru, a Kepler Njutnu,...,Hokingu. Građani u Danskoj su shvatili da moralna pravila nisu apsolutne božije istine, nego da su voljne prirode, da su stvar konvencije. Ne u božijim, već u njihovim rukama bila je njihova sociološka evolucija. Otuda je bilo prirodno što se u krizniom vremenima po Dansku, posle gubitka Norveške 1814, pojavio čovek "institucija" Nikolaj Grundtvig da ih spase – "vere je bila uzrok gubitka Norveške" izgradio je duhovne stepenice budućeg Danskog društva sa težištem na građanskoj socijalizaciji. Njegova filozofija dovela do novog oblika nacionalizma (gađanskog). Bio je to put razuma - RAZUM (nasuprot vladavini emocijama) je jedina sila koja nas može sačuvati od haosa i nestajanja. Jedino nas razum može odvesti u "novi" - društveni evolucioni skok kroz učenje - tolerancije, empatije, saradnje, poverenja i tsl.

 

Zoran Stokić

17.10.2025.

четвртак, 16. јануар 2025.

 Mališić: Predsednik Srbije je faktički dao ohrabrenje svim ludacima

 

 

VESTI Autor: N1 Beograd 16. jan 202518:05 7 komentara

 

 

Posle rečenice da nije kriv vozač koji prolazi putem, nego oni koji mu blokiraju put, predsednik Srbije je faktički dao ohrabrenje svim ludacima da urade ovo što je danas uradio čovek koji je udario automobilom studentkinju Pravnog fakulteta i teško je povredio, izjavila je glavna i odgovorna urednica nedeljnika Radar Vesna Mališić. Pročitaj više:

https://n1info.rs/vesti/malisic-predsednik-srbije-je-fakticki-dao-ohrabrenje-svim-ludacima/

 

 

 

***

Komentar

***

 

 

To je samo ½ istine. Ima i druga polovina istine, daleko teža i složenija. Naša vlast preko tri decenije umesto da je u društvu podsticala, imala težište, na  - stvaranju, kreativnosti, uvećanju tolerancije, saradnje, empatije i ljubavi – težište je imala na razgradnji i iracionalnoj mržnji. Posledica toga je da su ljudi mržnje koja je  "svojstvena karakteru mrzitelja" počeli bujati kao pečurke posle kiše. Mržnja, koja je svojstvena karakteru je iracionalna mržnja - bezrazložna mržnja - koja će iskoristi bilo kakvog povod koji joj daje priliku da se izrazi (neko ju je pogledao "čudno", neko joj je u saobraćaju bilo šta "skrivio",..., nosio "šal" protivničkog tima, "igledao mu kao rom", nosio "roze" korpu za mačku). U ovoj mržnji osoba želi da iskaže svoje neprijateljstvo, sa željom da uništi ili ubije život, taj "trenutni", "slučajni" predmet ove mržnje ima samo sekundarnu važnost.

 

Zoran Stokić

16.01.2025.

 

Konačno rešena misterija "vanzemaljskog" signala

FOTO

 

 

Naučnici su konačno otkrili misteriozno poreklo "vanzemaljskog" signala primljenog iz svemira.

 

Izvor: B92.net 02.01.2025. Ezume Images/Shutterstock

 

 

Radio teleskop je 2022. godine otkrio nalet energije koji dolazi iz galaksije udaljene oko 200 miliona svetlosnih godina od Zemlje.

 

Iako je prasak trajao samo nekoliko milisekundi, sadržao je dovoljno energije da zaseni čitave galaksije, nakon čega su krenule teorije o tome da je ovo bio zapravo signal napredne vanzemaljske civilizacije.

 

Sada su naučnici sa MIT-a otkrili da je ovaj "brzi radio bljesak" (FRB) nastao iz male oblasti svemira ekstremno blizu neutronske zvezde, piše Dejli mejl.

 

Istraživači tvrde da je prasak morao doći iz sloja moćnih magnetnih polja koji okružuje zvezdu poznatu kao magnetosfera.

 

I u januaru plati manje, a kupi više, jer Lidlove cene idu još niže!

 

Novi letak je spreman za neke nove početke!

 

Iako su otkrivene hiljade FRB-ova, ovo je prvi put da su astronomi uspeli da utvrde poreklo jednog od ovih misterioznih signala.

 

Koautor profesor Kijoši Masui kaže:

 

"Oko ovih visoko magnetnih neutronskih zvezda, takođe poznatih kao magnetari, atomi ne mogu da postoje, jer bi se isti rastavili magnetnim poljima".

 

Pored toga, dodao je i sledeće:

 

"Ovde je uzbudljivo to što otkrivamo da se energija uskladištena u tim magnetnim poljima, blizu izvora, uvija i rekonfiguriše tako da se može osloboditi kao radio-talasi koje možemo videti na pola puta širom univerzuma."

 

Neutronske zvezde nastaju kada zvezda otprilike sedam do 19 puta veća od našeg Sunca eksplodira u nasilnoj supernovi, ostavljajući za sobom gusto jezgro komprimovane materije.

 

Ove zvezde sadrže do dvostruko više materije od sunca.

 

Ova zvezdana jezgra su toliko gusta da bi komad materijala neutronske zvezde veličine kocke šećera težio milijardu tona na Zemlji, što ih čini najgušćim objektima koje možemo direktno da posmatramo.

 

Oko ovih čudnih svetova su nasilna magnetna polja koja mogu biti trilione puta jača od onih oko Zemlje.

 

Od kada je prvi FRB primećen 2007. godine, istraživači su otkrili hiljade ovih kratkih, ali intenzivnih eksplozija svuda od naše galaksije do 8 milijardi svetlosnih godina od nas.

Iako ovi bleskovi ne sadrže dovoljno energije da bi bili opasni, oni su naučnicima postali zbunjujuću misteriju. 

 

Neki naučnici sugerišu da ih mogu stvoriti moćna magnetna polja koja okružuju udaljene neutronske zvezde, ali se sa ovim ne slažu svi astronomi.

 

Vodeći istraživač dr Kenzi Nimo kaže:

 

"U ovim okruženjima neutronskih zvezda, magnetna polja su zaista na granicama onoga što univerzum može da proizvede."

 

Istraživači veruju da je ovaj moćni signal potekao iz magnetnih polja koja okružuju neutronsku zvezdu, ultra gustih ostataka mrtve zvezde.

 

FRB-ovi su godinama zbunjivali istraživače, pojavljujući se kao prolazni signali iz dalekog univerzuma koji se još ne mogu definitivno objasniti.

 

Smatra se da ovi kratki bljeskovi mogu doći iz crnih rupa ili neutronskih zvezda, iako su neki čak spekulisali da su možda vanzemaljskog porekla.

 

Prvi FRB je primećen još 2001. godine, ali nije otkriven sve do 2007. godine kada su naučnici analizirali arhivske podatke.

Ali to je bilo tako privremeno i naizgled nasumično da su astronomima bile potrebne godine da se slože da nije kvar u jednom od instrumenata teleskopa.

 

Ali kada su dr Nimo i njene kolege analizirali energiju iz FRB 20221022A, videli su da misteriozni blic svetluca kao zvezda na nebu.

 

"To znači da je FRB verovatno na stotine hiljada kilometara od izvora", rekla dr Nimo, a preneo je Dejli mejl.

 

 

***

Komentar

***

 

Naučne teorije su bile uspešne u predviđanju budućih događaja jer su uspele da kreiraju vremensko-formalne teorijske sisteme. Pri raspadanju neke radioktivne supstance, na primer, evolucija tog raspada odvija se tako da jedan stupanj raspada određuje sledeći - tok i brzina tog procesa mogu se predvideti. Nažalost kako se fond znanja ubrzano uvećavao naučnici su se zatvorli u svoje male parcijalne esnafe, otuda biti polimat danas je pežorativno. A bez polimata i njihovih toposa smo kao guske u magli. Kardano prof medicine, je u preko 20 oblasti stvarao praslike za buduća naučna otkrića. U filozofiji pokušao je da shvati prirodu i naš svet misli - kao jedinstvenu celinu - pomoću princip o animiranoj iskonskoj materiji - Lajbnic se nadovezao na ovu ideju - svojom monadologijom. A Kardanove ideje o "simpatijama" i "antipatijama" u mikro i makro kosmosu u "De rerum varietate" pomogle su Njutnu da stvori svoj arhetip sile gravitacije.  U "Liber de ludo aleae" prvi je naučno tretirao verovatnoću – tim putem su nastavili Ferma i Paskal. Mozak je beskonačna pulsirajuća mreža on skladišti sve informacije na koje je naišao, da bi stvarao nove sinteze, "čudne petlje", ka novim smelim teorijama, potrebna su mu znaci i simboli iz što više polja ljudske delatnosti. Pokušavajući da reši neki problem "genijalan" čovek (koji je u svoj mozak propustio toliko raznorodnih znakova) stvara predispozicije da u slučajnom činu imaginacije "stvori" novi arhetip: monade, gravitacije...

 

Zoran Stokić

16.01.2025.

среда, 15. јануар 2025.

 

Zašto se Srbija nije uskladila sa evropskim sankcijama Severnoj Koreji


Kina i Rusija, jedini spoljnopolitički partneri Severne Koreje, važni su saveznici Srbije - jedine zemlje kandidata za članstvo u EU koja se nije usaglasila sa evropskim sankcijama Pjongjangu.

 

Izvor: Jovana Georgievski - BBC novinarka

 

Zašto se Srbija nije uskladila sa evropskim sankcijama Severnoj Koreji

KCNA via REUTERS

Evropske sankcije Pjongjangu nisu novina.

 

Evropski savet (ES), koji okuplja ministre spoljnih poslova zemalja članica EU, postepeno uvodi sankcije Severnoj Koreji još od 2006. godine zbog razvoja nuklearnog oružja i balističkih projektila, koje smatraju "ozbiljnom pretnjom po međunarodni mir i bezbednost".

 

Cilj sankcija je da primoraju Pjongjang da odustane od razvoja oružja za masovno uništenje, navodi se u obrazloženju sankcija.

 

Evropski savet je sankcije revidirao 2016, a decembra 2024. ih je potvrdio, produživši njihovo važenje i ocenivši da Pjongjang nastavlja "flagrantno kršenje relevatnih rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN)".

 

"Srbija ni prethodno nije uvela sankcije Severnoj Koreji, tako da je ovo samo nastavak dosadašnje politike", kaže Dimitrov.

 

Beograd nema ekonomske veze sa Pjongjangom, koje bi neuvođenjem sankcijama eventualno štitila.

 

Između Srbije i Severne Koreje ne postoji robna razmena, kažu iz Privredene komore Srbije (PKS) u pisanom odgovoru za BBC na srpskom.

 

Severna Koreja ispalila najmoćniju raketu dugog dometa

Kakve rakete ima Severna Koreja

Severnokorejski vođa Kim Džong Un predstavio "podmornicu za nuklearni napad"

 

Reuters

Šta znamo o Severnoj Koreji i njenom nuklearnom programu?

Već decenijama, Severna Koreja važi za jednu od najtajnovitijih država na svetu, piše BBC monitoring.

 

Ova komunistička diktatura, u kojoj živi oko 25 miliona ljudi, izolovana je od ostatka sveta, a ima neslavnu reputaciju sistematskog kršenja ljudskih prava.

 

Nastala je otcepljenjem od Južne Koreje 1945. godine, pred kraj Drugog svetskog rata, zahvaljujući sporazumu Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Američkih Država.

 

Država je zvanično osnovana 1948. godine, a istorijski je podržava komunistička Kina.

 

Bliske odnose sa Moskvom Pjongjang je gajio i u doba Sovjetskog Saveza, tada najveće komunističke diktature na svetu, čija je teritorija obuhvatala šestinu zemaljske kugle.

 

Severna Koreja lansirala raketu koja bi mogla da pogodi kopno SAD, kažu u Japanu

Kim Džong Un kao holivudski junak - lansiranje rakete u Top Gan stilu

Ko je ćerka severnokorejskog vođe Kima Džonga Una i hoće li ga zaista ona naslediti

Severnom Korejom vlada dinastija koju je osnovao Kim II-Sung, koji je vladao od zvaničnog osnivanja države 1948. do 1994.

 

Na čelu države trenutno je njegov unuk Kim Džong Un, koji je došao na vlast 2012. godine.

 

Od tada, Severna Koreja je intenzivirala razvoj nuklearnog programa, koji je pored sporadičnih testova i lansiranja raketa obavijen velom tajne.

 

Pjongjang tvrdi da im je nuklearno oružje neophodno da bi mogli da se suprotstave Južnoj Koreji, susedu od kojeg su se otcepili, a koji ima bliske odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama.

 

Tokom krize u odnosima Severne Koreje i Amerike 2017. i 2018. godine, Pjongjang je sproveo niz testiranja balističkih raketa koji su izazvali globalnu zabrinutost za bezbednost, naročito na Zapadu.

 

Nuklearni arsenal je vremenom postao neka vrsta nacionalnog simbola i dokaz moći u zemlji, čiji stanovnici gotovo da ne putuju van granica, živeći u nekoj vrsti kulturne i medijske izolacije.

 

 

***

Komentar

***

 

Svi znaju da je "ružno" lagati. Ali ako smo u ratu, ako je "laž oruđe" laž postaje nešto pozitivno.  U kom smo mi to ratu? Ratu koji Kominterna i njeni nastavljači vode protiv Zapadne civilizacije, u epizodama čiji su junaci u Srbiji S.M,..., A.V.  Nisu priznali da je 1989. pao zid u Berlinu, podržali su Kominternine generale u SSSR koji su uhapsili Gorbačova, jer nije hteo da nastavi hladni rat... 

Ali sa kakvim "komunistima" – "patriotama" mi imamo posla? Koji se deklerativno zalažu za borbu protiv gladi i siromaštva u svetu ali mrze čoveka – Nobelovca biologa Normana Borlauga  - koji je "nahranio svet" i učino  ga manje gladnim (otuda je nepoznat u SR). A zašto ga mrze? Zato što je iz SAD. Zamislite "patriote" koji deklerativno brinu o svom narodu ali mrze čoveka (otuda je nepoznat u SR) -  dr Viljema Hantera  - koji nam je pomogao da u epidemiji pegavog tifusa (već nas je 1914/15 bilo umrlo 150 000) ne izumremo. A zašto ga mrze? Jer je iz VB. 

Ako nisu ni komunosti ni patriote pa ko su oni? Ljudi mržnje – mrze Zapad. Mržnja je dugotrajna intenzivna emocija usmerena protiv određenog objekta, znamo iz biologije, da ona u ekstremnom slučaju, sve aktivnosti podrediti i posvetiti jednom cilju - da ošteti ili uništi predmet svoje mržnje - čak i po cenu samouništenja.

 

Zoran Stokić

15.01.2025.