понедељак, 30. јануар 2023.

 

Ružić: Školska slava uz sečenje kolača elementarno pravo verujućih građana

 

VESTI Autor: Beta30. jan 202309:42 Sveti Sava Izvor: Tanjug/Miloš Milivojević

 

Ministar prosvete Branko Ružić izjavio je da je obeležavanje školske slave Svetog Save uz sveštenika i seču slavskog kolača "elementarno pravo" koje verujući građani mogu da iskoriste, i da je to u skladu sa Ustavom Srbije.

 „Naravno da postoje ljudi koji su ateisti, poput dotične direktorke (škole u Sečnju), ali to ni na koji način ne znači da kada ste direktor, u skladu sa onom krilaticom ‘država to sam ja’, to nije tako. Ustav sve ovo dozvoljava, bez obzira što su crkva i država odvojene“, rekao je Ružić.

Ocenio je da „nema potrebe da se baca senka na obeležavanje školske slave Sveti Sava“, kao i da je „prirodno da se seče kolač“.

Ministar se osvrnuo i na uvođenje obaveznog srednjeg obrazovanja, koje je predviđeno Strategijom obrazovanja i vaspitanja do 2030. godine, ističući da se tome stremi, ali da „nije imperativ u ovom trenutku“.

Prema njegovim rečima, Ustav Srbije govori da je osnovno obrazovanje obavezno i besplatno, a da je srednje besplatno, odnosno da trenutno nije obavezno.

„Ukoliko se ovaj strateški orijentir bude realizovao do 2030. godine, svakako će biti potrebno da i naš najviši pravni akt pretrpi promenu u tom delu, tako da u svakom slučaju to jeste nešto čemu težimo, stremimo, ali je referentna analiza svakako potrebna“, kazao je Ružić.

Objasnio je da je prethodno neophodno definisati sve prethodne korake i uraditi kvalitetnu analizu mreža srednjih škola, kako bi se „jasno definisala mogućnost veće dostupnosti škola svim učenicima, posebno u nedovoljno razvijenim sredinama“.

 

***

Komentar

***

 

27.01. 2023. Ružić je načinio grešku oko "slavskog kolača"; "poricati grešku – dvostruka je greška", kao što je kazao Monteskije. U ranom srednjem veku nas je i engleza bilo isto oko 1.5 milion. A gde je ko stigao za 1000 godina? Oni čine okosnicu Zapadne civilizacije a mi smo sociološki "virus". A to je zato što su oni 1000 g "učili na grešakama", stalno popravljali greške, a mi nikada za 1000 g nismo učili na greškama, kod nas vlada mit - osveštani tabu - da naše vođe nikada nigde nisu pogrešili. Pa pošto nikada nijedan od njih nikada nigde nije pogrešio, nema se šta popravljati. A započelo je tako što su naši Nemanjići izabrali jednocentrični model DESPOTSKE Vizantije, "vlast je nepogrešiva" ; a englezi višecentrično društvo "svako može da pogreši": kralj, aristokratijea, crkva, gradovi – pa pošto svako može da pogreši a greške moraju biti popravljene nastala je demokratija, građansko društvo, liberalizam, nauka. Savremenik Svetog Save (1175-1236) - je Robert Groseteste (1168–1253) pradede-nauke, kancelara Oksfordskog univerziteta koji je unapredio sholastičku analitiku, fiziku, etiku, uveo indukciju i verifikaciju kao metod dolaženja do istine, grešeke se moraju popravljeti jer  "ponavljanje greške" treba smatrati "kugom razuma" – kao što je kazao  Fransis Bekon. Sve mora biti podvrgnuto kontroli “scientia experimetalis" koja stoji iznad "autoriteta" - sveštenik Rodzer Bekon 1268. to traži od tadašnjeg pape - sic!

 

Zoran Stokić

30.01.2023.

Нема коментара:

Постави коментар