субота, 24. септембар 2022.

 

Uvek je bilo narkomanije: Arheolozi pronašli tragove opijuma u posuđu iz 14. veka pre nove ere

 

Izmenjena svest i bekstvo u imaginarno, starije je nego što možemo pretpostaviti, tvrde naučnici.

 

 

IZVOR: RTS PETAK, 23.09.2022. | 08:20 -> 08:23 Ilustracija/Foto: Profimedia/ Werner Forman Archive/ Moravian Museum, Brno

 

 

Izraelski arheolozi su u posudama koje su drevni Hananci, pre tri i po hiljade godina koristili tokom ceremonije sahranjivanja, pronašli tragove opijuma. Ovo je jedan od najranijih dokaza o upotrebi droge na svetu.

Otkrivene tokom iskopavanja 2012. u Jehudu, u centralnom delu Izraela, posude iz kasnog bronzanog doba, u obliku prevrnutih cvetova maka, pronađene su u hananskim grobovima, gde su verovatno korišćene prilikom sahranjivanja pokojnika u ceremonijalne svrhe i za prinošenje darova mrtvima u zagrobnom životu, navode istraživači.

Rezultati analiza organskih ostataka u osam posuda, koju su zajednički sproveli istraživači na Vajcmanovom institutu za nauku, Univerziteta u Tel Avivu i Izraelske uprave za antikvitete, otkrivaju da se radi o opijumu. Deo opijuma je proizveden lokalno, a deo potiče sa Kipra.

Nalazi potiču iz 14. veka pre nove ere, naveli su istraživači u svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Archaeometri.

Kako su Hananci tačno upotrebljavali opijum u svojim pogrebnim ritualima, ostaje nepoznato, kažu arheolozi. Pretpostavlja se da je opijum korišćen kako bi tokom sahrane pokušali da prizovu duh mrtvih rođaka i ušli u ekstatično stanje.

"Unutar posuda ovog tipa pronašli smo tragove opijuma i moguće je da je ovaj sud bio namenjen za ulivanje tečnosti kao što je destilovani opijum pomešan sa tečnošću u čašu i tu tečnost bi popio sveštenik iznad groba, i tako bi ušao u ekstatično stanje", objašnjava Ron Beri iz Izraelske uprave za antikvitete.

"Veliki broj ovakvih posuda je pronađen prilikom arheoloških iskopavanja od Grčke i Italije do Egipta, a posebno na području južnog Levanta i Egipta. Ukoliko su ove posude stvarno služile za držanje opujuma, to govori koliko je ovaj proizvod bio popularan i koliko je potrošeno tokom ovog perioda", dodaje Beri.

Istraživači su 2020. godine potvrdili da su tragovi kanabisa iz 8. veka pre nove ere pronađeni na oltaru u tri hiljade godina starom drevnom izraelskom svetilištu u pustinji Negev.

 

 

***

Komentar

***

 


U vremenima magije, mita, religija zapažamo uvek istu težnju kako negirati fenomen smrti! Rituali uz muziku i ples bili su parcijalna rešenja kako prevazići "odvojenost". Na brojnim slikama u pećinama pronalazimo  orgastička stanja transa  koja se postižu u ceromonijama "podmlađivanja" "povratka na izvorište života" – ceremonijama koje treba da "ukinu vreme" da "ukinu prošlost"  i omoguće kontinuitet  života. Trascendencija je često bila rezultat dejstva  alhohola  i droge. Ta vrsta "drogiranja" kod pojedinačnog pripadnika plemena, klana i tsl, nije izazivala nikakvu krivicu, teskobu, ili napetost jer to nije bio individualan čin - već kolektivan - poželjan čin socijalizacije pod  vođstvom vrača ili sveštenika. Za stare narode su Bogovi ili kasnije Bog bili moralni autoriteti oni su ih inspirisali na odanost i požrtvovanje - davali su im snagu da razviju sve ono što je najviše i najbolje u ljudskoj ličnosti i kao takvi prežive. Danas, u savremenom svetu,  moralni autoritet je Društvo. Nekada je ljudima vladao Bog a  danas Društvo.  U današnjim društvima alhohol i droga su individalni poroci; smatraju se lošim sebičnim rešenjima uvek istog problama Homo sapijensa kako prevladati "odvojenost" kako se socijalizovati i biti deo celine.

 

Zoran Stokić

24.09.2022.

Нема коментара:

Постави коментар