понедељак, 28. новембар 2022.

 

Brus Li je umro jer je pio previše vode? Tako kaže najnovija medicinska studija

 

Legendarni glumac preminuo je u 32. godini posle cerebralnog edema, u julu 1973. godine. U to vreme smatralo se da je Lijeva smrt bila reakcija na lek za smirenje meprobamat, koji je bio deo leka protiv bolova pod nazivom Equagesic koji je Brus Li uzeo pre smrti. Međutim, upravo je objavljena medicinska studija koja tvrdi drugačije.

 

IZVOR: HEADLINER NEDELJA, 27.11.2022. | 10:37 Foto: EPA-EFE/ABIR SULTAN

 

U novom radu koji su naučnici bjavili u časopisu Clinical Kidney Journal, sugeriše se da je Lijev edem uzrokovan – hiponatrijemijom.

"Drugim rečima, tvrdimo da je nesposobnost bubrega da izluči višak vode ubila Brusa Lija", napisali su. Naučnici su ukazali na nekoliko faktora, uključujući Lijevu tadašnju prehranu koja je uključivala puno sokova i proteinskih napitaka, kao i korišćenje marihuane koja pojačava žeđ.

"Ukratko, Li je imao više faktora rizika koji su bili predisponirani za hiponatrijemiju kao rezultat ometanja mehanizama homeostaze vode koji regulišu i unos i izlučivanje vode. Pretpostavljamo da je Brus Li umro od specifičnog oblika disfunkcije bubrega: nemogućnosti izlučivanja dovoljno vode za održavanje homeostaze vode. Ironično, Li je proslavio citat 'Budi kao voda, moj prijatelju', ali čini se da ga je višak vode na kraju ubio", piše u ovom naučnom radu.

 

***

Komentar

***

 

 

Da – disharmonija! Značenje reči "harmonija" ne dolazi iz muzike, niti iz matematike, već iz medicine; sa ostrva Kos, gde je lečio Hipokrat, gde je "harmonija" upotrebljena da označi zdravo i uravnoteženo stanje organizma, kako duše, tako i tela. Odbacujući  sujeverje i dejstvo bogova sa Olimpa, odvojajući medicinu od religije Hipokrata smatramo "ocem medicinske nauke"; učio je znači da bolest nije kazna bogova, već posledica prirodnih faktora, loših navika, neuhranjenosti i uopšte prirode ljudskog života. Postavljao je "istoriju bolesti", pokušavlao je da pronađe uzrok bolesti te da ga leči u režimu, sa što manje lekakskih zahvata, u kome će se telo samo izboriti sa bolešću. Jedan od temeljnih principa njegove medicinke etike - "ne naškodi"; te da lekara mora da karakteriše marljivost, pristojan i uredan izgled, stalno usavršavanje u svojoj profesiji, ozbiljnost, osetljivost, sposobnost da pridobije poverenje pacijenta, sposobnost čuvanja lekarske tajne i tsl. Pamtimo ga i kao tvorca sažete misli - "aforizma" ali i učenja o ljudskom temperamentu. Opšte ponašanje čoveka zavisi od odnosa 4-ti "tečnosti" koje  kruže u telu – krvi, žuči, crne žuči i sluzi. Ako kod čoveka preovlađuju tečnost "žuči" one čine čoveka impulsivnim, "vrućim" - koleričnim. Preovlađuju "sluzi"- osoba je smirena i spora – flegmatična. Preovlađuje "krv" – osoba je pokretljiva i vesela - sangvinik. Preovlađuju tečnosti "crne žuči" -  čovek je tužnan i strašljivi – melanholik.

 

 

Zoran Stokić

28.11.2022.

Нема коментара:

Постави коментар