недеља, 12. мај 2024.

 

Stiže jaka geomagnetna oluja, mogući problemi sa satelitima i polarna svetlost na jugu

 

 

SCITECH Autor: Tanjug 10. maj 202410:49  Shutterstock/ remotevfx.com

Zemlja će danas i u narednim danima biti pogođena jakom geomagnetnom olujom koju izazivaju erupcije na površini Sunca do kojih je došlo prethodnih dana, saopštila je Nacionalna okeanska i atmosferska administracija SAD (NOAA).

 

 

Jačina ove oluje biće G4, od koje je jača samo G5, a očekuje se da će izazvati probleme sa energetskim sistemima, svemirskim letelicama, satelitima i radio frekvencijama, prenosi portal watcher.news.

 

Ovo je od 2005. godine prva geomagnetna oluja jačine G4, a očekuje se da će početi u petak uveče i trajati do 13. maja.

 

Do nje dolazi zbog zbirnog efekta pet erupcija na površini Sunca koje su se dogodile u prethodnim danima.

 

Očekuje se takođe da bi ova oluja mogla sutra da izazove fenomen Polarne svetlosti (Aurora borealis) južnije nego inače, u američkim saveznim državama Virdžiniji i Alabami.

 

Geomagnetna oluja ekstremne jačine G5 poslednji put je zabeležena u oktobru 2003. godine i izazvala je nestanke struje u Švedskoj i oštećenja na transformatorima struje u Južnoj Africi.

 

*

 

(FOTO) Predivni prizori na nebu nad Balkanom: Polarna svetlost vidljiva golim okom

 

 

SCITECH Autor: N1 Beograd 10. maj 202423:43 5 komentara

 

Pogledati:

https://n1info.rs/magazin/scitech/foto-predivni-prizori-na-nebu-nad-srbijom-polarna-svetlost-vidljiva-golim-okom/

 

 

 

***

Komentar

***

 

Za ovaj fenomen primaran je Hejlov 22-godišnji magnetski ciklus. A ciklus sunčevih pega je samo deo te veće silke. Džordž Eleri Hejl je studirao na MIT-u ali je doktorat radio u Berlinu a amater Švabe je otkrio  zakonitosti sunčanih pega - to se sasvim prirodno desilo u anglo-saksonskim zemljama jer je u njihovim kulturnim matricama težište na - "veštini" - izumevanja. O toj  naučno-tehničkoj kulturi kroz vekove najbolje svedoče - "Kraljevski kabineti mateamtičko – fizičkih  instrumenata" u anglo-saksonskom svetu; na primer u Saksoniji on se nalazi u Drezdenu, osnovan je 1724., ali  ima svoje korene u 15 veku, Albert III Saksonski je naučno-tehničke instrumente čuvao u svom  "Herzoglische Harnischkammer"  - oružarskom salonu u dvoru. Salon je sadržavao četiri tematske oblasti: "prinčev kosmos" - zbirka mernih instrumenata, mehaničkih čuda i matematičkih instrumenata od antike (tu je i "lična" Paskalova "računska mašina"); "Instrumenti prosvetiteljstva" zbirka velikih teleskopa iz 18. veka; "tok vremena" zbirka satova od renesanse; "univerzum globusa"  zemaljski i nebeski globusi, globusi Meseca i Marsa - kroz sedam vekova.

 

Zoran Stokić

12.05.2024.

Нема коментара:

Постави коментар