Apsolutni trijumf „Čuvara formule“ u Lokarnu
KULTURA Autor: N1
Beograd 13. avg 202307:54 > 11:35 32 komentara
Novi film Dragana Bjelogrlića „Čuvari formule“ osvojio je čak dve prestižne nagrade na upravo završenom filmskom festivalu u Lokarnu.
Tokom jučerašnjeg dana, Bjelogrliću je uručena nagrada Varajati za najbolji film u selekciji Piaca Grande, baš kao i nagrada Zeleni leopard, koja se dodeljuje filmovima sa naupečatljivijom porukom.
Film “Čuvari formule” koji je u Lokarnu imao svoju svetsku premijeru, jedini je koji odnosi dve nagrade sa ovog festivala, a ujedno je i prvi regionalni film koji je bio prikazan u selekciji Piaca Grande.
Promo
Film koji govoru o humanosti i empatiji, istinita priča o decenijama skrivanom akcidentu u Vinči 1958. godine, ostavio je veliki i snažan utisak na stručni žiri festivala, baš kao i na kritičare prestižnog magazine Varajati.
Sa dve nagrade iz
Lokarna, ekipa filma “Čuvari formule” će se već naredne nedelje pokloniti
mnogobrojnoj publici na regionalnoj premijeri u okviru glavnog programa 29.
Sarajevo Film Festivala.
Ovu jedinstvenu priču, rađenu po romanu profesora Gorana Milašinovića, kao scenaristi potpisuju Vuk Ršumović uz Ognjena Sviličića i Dragana Bjelogrlića. Autorski tim predvođen Bjelogrlićem kao rediteljem, čine direktor fotografije Ivan Kostić, montažerka Milena Predić, scenografkinje Jelena Sopić i Jovana Cvetković, kostimografkinja Marina Vukasović Medenica, kompozitor Aleksandar Ranđelović, dok izvršnu produkciju potpisuje Goran Bjelogrlić.
Iza ovog originalnog projekta stoje produkcijske kuće CobraFilm i United Media, uz podršku Euroimages, Creative Europe Media, Ministarstva kulture Republike Srbije, kao i Filmskih centara Srbije, Crne Gore, Slovenije i Severne Makedonije, a bioskopska distribucija je poverena kompaniji Art Vista.
Radnja filma dešava se u jeku hladnoratovske krize, kada grupa naučnika u Institutu Vinča sprovodi tajni projekat koji predvodi profesor Dragoslav Popović. Sticajem nepredviđenih okolnosti, oni bivaju izloženi smrtonosnoj dozi zračenja, zbog čega ih jugoslovenska tajna policija odvodi na lečenje u Kliniku Kiri u Parizu. Francuski doktorski tim na čelu sa profesorom Žoržom Mateom zaključuje da je njihovo stanje kritično i da su im dani odbrojani. Iako je profesor Mate ceo svoj život posvetio borbi protiv nuklearnog naoružanja i duboko prezire projekat na kojem su radili jugoslovenski naučnici, on predlaže da se po prvi put u istoriji izvede delikatna i neizvesna intervencija zamene koštane srži ozračenih pacijenata. Da li je u pitanju eksperiment nad živim ljudima, ili on zaista želi da im pomogne – postaje mučno pitanje za jugoslovenske naučnike.
U naslovnim ulogama
gledaćemo Radivoja Rašu Bukvića, kao i proslavljene francuske glumce Aleksisa
Manentija, Oliviea Bartelemija i Ane Sara. Direktora instituta Vinča Pavla
Savića igraće Predrag Miki Manojlović, a šefa državne bezbednosti SFRJ Leku
Rankovića – Dragan Bjelogrlić. Uloge mladih jugoslovenskih naučnika reditelj je
dodelio Jovanu Jovanoviću, Alisi Radaković i Ognjenu Mićoviću.
***
Komentar
***
Ekipi filma – čestitke!
@Vendetta Da li će laž ako se izgovori 1000,..., 10000000 puta postati istina? Činjenica
"akcidenta", "nesreće", "havarije" u Vinči je bio
i ostao tajna u Srbiji - u smislu da imamo samo verziju AGITPROPA – koja kaže
"SISTEM NIJE ZAKAZAO" – zvuči vam poznato? Naravno od
1945-2023 "sistem nikada nigde nije pogrešio" samo je Srbija u fazi
nestajanja, izumiranja.
*
@Vera Šta se stvarno desilo u Vinči znaćemo samo ako doživimo LUSTRACIJU od 1945.
Paradoks: "YU (pa i Srbija) nije bila u Varšavskom paktu – Srbija je ostala jednina zemlja čuvar nestalog Varšavskog pakta"! I ovaj paradoks je istina okrenuta naglavačke sa ciljem da privuče našu pažnju; ako pokušamo da razrešimo ovaj paradoks imaćemo koristi. Ovaj paradok nam može razjasniti zašto u Srbiji nije bilo LUSTRAIJE od 1945, zašto Srbija 1990-2023 "ima standard" kao DDR/Albanija (kada su bile u Varšavskom paktu).
Da se podsetimo: Sve komunističke države Evrope su bile članice tog pakta, osim YU. Doktrina Brežnjeva - teorija ograničenog suvereniteta, prema kojoj je SSSR ima pravo intervencije u slučajevima da neka od članica pokuša da skrene sa "socijalističkog" puta. Moskva je kontrolisala komunističke partije koje su vladale satelitskim državama i one su sledile naređenja Kremlja. Istoričar Mark Kramer: „Neto odliv resursa iz istočne Evrope u SSSR iznosio je oko 20 milijardi dolara u prvoj deceniji nakon Drugog svetskog rata, iznos koji je otprilike jednak ukupnoj pomoći koju su SAD pružile zapadnoj Evropi pod Maršalovim planom.“
*
Činjenice o tome kako i koliko je javnost bila obaveštena o
havariji u Vinči:
Javnost YU je o havariji u Vinči
1958., (kao i kasnije kada je došlo do katastrofe u Černobilju), bila KASNO i
ŠTURO obaveštena. DVA DANA POSLE - HAVARIJE "Politika" je prenela
samo kratko saopštenje Tanjuga. U nedelju, 19. oktobra, isti list objavio je
kratku informaciju da je ozračene atomiste u Parizu, u bolnici „Kiri”, posetio
državni sekretar za inostrane poslove, a sledeće nedelje „Politika” je prenela
saopštenje Savezne komisije za nuklearnu energiju u kome se kaže „da je do tog
slučaja došlo izlaskom reaktora iz kontrolisane reakcije” nastale „zbog
uklanjanja elemenata sigurnosti i signalnih uređaja”, kao i „nemarnosti"!
"Politika" upoznaje 21. novembra YU javnost sa uspešnim oporavkom atomista, ali i sa činjenicom da je 16. novembra, u ranim jutarnjim časovima, od posledica radijacije preminuo jedan od njih, ne navodeći mu ime. Četiri meseca kasnije, 18. februara 1959. godine, isti list objavljuje da su se posle uspešnog lečenja u Parizu atomisti vratili u zemlju i da su „smešteni na Hematološko odeljenje Interne klinike Vojnomedicinske akademije, gde je preduzeta dalja briga o njihovom zdravstvenom stanju”.
I TO JE BILO SVE (!)
Zoran Stokić
13.08.2023.
Нема коментара:
Постави коментар