понедељак, 11. март 2024.

 

Slobodan Milošević umro u Hagu na današnji dan pre 18 godina

 

VESTI Autor: FoNet 11. mar 202408:20 16

 

***

Komentar

***

 

Slika govori više od 1000 reči; pogledati tekstove o smrti S. M., tj. slike uz te tekstove ("Poltika", "B92"....) – pa zaključiti da se još uvek sprovodi njegova 100% PRINCIPSKI pogrešna politika, kako spoljna tako i unutrašnja. Nije moguće voditi politiku koja krši biološko/sociološke zakone, zašto? Zato što to vodi samouništenju. Svi vide da smo dovedeni do apsolutnog siromašta i do uništenja onog najvažnijeg što ima malobrojno društvo, a to su - ljudski resursi. 

Primarni problem sa ovom vlasti 1990-2024., je što KRŠI biološko/sociološke zakone preživlajvanja našeg "malobrojnog" društva. Iz biologije,sociologijei antropologije na planeti Zemlji znamo da malobrojna i mnogobrojna društva PREŽIVLJAVAJU na RAZLIČITE načine.  

MALOBROJNO  društava, da bi preživelo, su MIROLJUBIVA, sve je podređeno dobrobiti pojedinaca. Vrednosti su individualizam, personalizam, tolerancija, ljudska prava, zaštita prirodnih resursa. Vlast je decentralizovana, zasnovana na demokratiji, toleranciji i miru.  

A da su MNOGOBROJNA duštva, da bi preživela, RATOBORNA, težište su stavljala na reprodukciju i ratove, dok su kvalitet i konkurentnost potisnuti, potčinjavanje pojedinaca dobrobiti društva, etnocentrizam, ekspanzionizam i imperijalizam, snažna centralistička vlast, uniformnost, cenzura, stroge kazne, netolerancija i suđenja ko narušava uniformnost.

 

Zoran Stokić

11.03.2024.


*

Naša stvarnost:

 

*

 

Lela iz Čačka umrla posle operacije TUMORA NA MOZGU KOJI NIJE NI IMALA! Očajna porodica rešena da pravdu istera, idu i do Strazbura

 

Lela Tomašević (40), profesorka i slikarka iz Čačka, preminula je u avgustu prošle godine posle operacije na mozgu. U Kliničkom centru Kragujevac operisana je zbog tumora, kojeg ispostaviće se kasnije, ni uopšte ni bilo, tvrdi njena porodica. Oni najavljuju da će podneti tužbu zbog nesaveznog lečenja, i da će ako treba za pravdu ići čak i do Strazbura, dok je tužba protiv UKC u Kragujevcu zbog pogrešnog lečenja već pokrenuta.

 

"Blic" Nataša Jovanović  11.03.202412:17

Porodica Lele TomaševićFOTO: RINA / RINA

 

 

- Oni su je operisali od tumora mozga i utvrđeno je na patološkim analizama da uopšte nije imala tumor mozga. To stoji u dokumentaciji, uopšte nije trebalo da se radi operacija - kaže uplakani Radiša Tomašević, otac umetnice.

 

 

Blic preporučuje

RODITELJI PREMINULE ČAČANKE TRAŽE ISTINU Leli su operisali nepostojeći tumor, nakon operacije VEGETIRALA KAO BILJKA: "Molila sam ih da je prebace u Beograd!"

PACIJENT U PROKUPLJU DOBIO MILIONSKU ODŠTETU ZBOG GREŠKE LEKARA Došao zbog potkožne izrasline, otpušten BEZ ŠAKE

POGREŠNA DIJAGNOZA JOJ OSAKATILA ZDRAVLJE Konzilijum lekara greškom poslao Mirjanu Lilić na hemoterapije, a NIJE IMALA METASTAZE: Zbog svega danas ima trajne posledice

Uplakani otac ne može da veruje da je ostao bez ćerke

FOTO: TV NOVA / SCREENSHOT

 

Uplakani otac ne može da veruje da je ostao bez ćerke

Sve je počelo u junu kada je Leli pozlilo

Sve je počelo kada je Leli odjednom bilo loše početkom juna 2023. godine, bila je konfuzna i nije mogla da stane na noge. Odmah je primljena u čačansku bolnicu, najpre na interno, pa potom i na odeljenje neurologije, budući da je skener ukazivao na infarkt mozga. Njena sestra Tina tvrdi da je u startu odrađena loša trijaža.

 

- Kod infarkta mozga vrlo je dragocen svaki minut, a kod nje su čekali 24 časa da urade hitni skener glave. Samim tim su izgubili dragoceno vreme, odnosno prvih osam sati od pojave simptoma, za otklanjanje uzroka infarkta, u njenom slučaju tromba tzv. trombolizom. S obzirom na to da je kasnila bitna dijagnostika, kasnila je i osnovna terapija lečenja, odnosno razređivanje krvi - priča Lelina sestra Tina.

 

U kući sve podseća na Lelu

FOTO: TV NOVA / SCREENSHOT

U kući sve podseća na Lelu

 

Kako je rekla, život njene sestre je u tom trenutku bio ugrožen.

 

"Njeno stanje je bilo životno ugroženo, kolege to nisu prepoznale"

- Kolege su mnogo bile koncentrisane na uzgredne simptome, na primer na povišenu glukozu u krvi, koji su ih usporili da otkriju i leče osnovni uzrok Lelinog hospitalizovanja. Njeno stanje je bilo akutno, životno ugroženo i kolege u Čačku to, nažalost, nisu prepoznale. Čekali su da prođe nekoliko dana, da bi je prebacili u tercijarnu ustanovu, u UKC u Kragujevcu. Tamo je odmah urađen magnet glave, koji je, prema zaključku lekara, ukazivao na tumor na mozgu i to najgoru moguću formu: glioblastom. Tako su na samom početku njenog lečenja u Kragujevcu vodili Lelu pod pogrešnom dijagnozom i time je pogrešno lečili. Zapravo nisu je ni lečili od onoga što je imala, a to je bio infarkt mozga, već su navukli bespotrebne komplikacije koje su je ubile - priča ona za "Novosti".

 

S obzirom na to da su, prema njenim rečima, radiolozi bili nesigurni u dijagnozu, predložena je dodatna dijagnostika koja bi ukazala ili uklonila sumnju na tumor mozga. Reč je o spektroskopiji, koja se odrađuje isključivo u Kliničkom centru Srbije u Beogradu.

 

- Spektroskopija je bila neophodna diferencijalna dijagnostika koja bi poštedela Lelu pogrešnog lečenja i time nastalih dodatnih komplikacija. Dijagnostika, nažalost, nije odrađena zato što kolege nisu bile u mogućnosti da umire pacijenta u onom stepenu koji dijagnostika zahteva. Prostim jezikom rečeno, nisu umeli da sediraju pacijenta već su očekivali da jako bolestan pacijent sebe umiri - ispričala je Tina.

 

 

Kako je otac rekao danas za TV Novu, kada je u Beogradu trebalo da se snimi, lekarka nije mogla da to da uradi, jer ona nije bila pripremljena za snimanje.

 

- Ona se na momente gubila i bila je nekako nemirna, a dok traje snimanje pacijent treba da bude mirna, nekih 20 ili 40 minuta, da bi se obavilo to snimanje. Pokušavala je nekako puta i nije uspela - priča otac.

 

Radiše Tomašević

FOTO: TV NOVA / SCREENSHOT

Radiše Tomašević

Porodica je, kažu, želela da im Lele leči u Beogradu jer su smatrali da Čačak i Kragujevac nemaju adekvatnu opremu. Na tome je insistirala i Tina, Lelina sestra koja je inače bila najbolji student medicinskog fakulteta u Beogradu, a koja danas radi u Nemačkoj.

 

- Papir u Kragujevcu... ne dosta je u dokumentaciji. Zapisnik sa konzilijuma, ko je odlučio da se ona operiše - taj dokument ne postoji u Kragujevcu u bolnici. A konzilijum je trebao da odluči, hoće li biti operisana ili neće. Ko je odlučio i na osnovu čega da se operiše dete, a da nije trebalo? - pitanje je koje otac postavlja od letos od kada mu je ćerka umrla.

 

 

Tina kaže da je kao lekar, rekla kolegi Lelinom doktoru da sumnja u njihovu dijagnozu.

 

- Molila sami ih da to provere, da odrade dodatnu dijagnostiku ili je prebace u Beograd, a on mi je na to odgovorio da odvedem sestru u Berlin i da je tamo lečim, dodavši da će je odmah skinuti sa liste svojih pacijenata. Bila sam zgrožena takvim odgovorom, takvom nekolegijalnošću - rekla je Tina.

 

U bolnici dobila dekubitis i bakteriju

Radiša Tomašević tvrdi da je prilikom posete zaticao ćerku u nehigijenskim uslovima, gladnu i žednu. U bolnici je dobila i dekubitis, a potom i bakteriju klostridiju.

 

Lela Tomašević

FOTO: RINA / RINA

Lela Tomašević

 

- Ja sam tražio onda da platim medicinsku sestru, da je dovedem, da odgovara bolnici, profesionalnu medicinsku sestru koja bi mi gledala dete. Jer sam video da ona uopšte nikakvu brigu i negu nema tu. Dete mi je na kraju preminulo u Kragujevcu... - priča otac koji ne može da suzdrži suze ni posle više od šest meseci od tragičnog gubitka.

 

Iz KC Kragujevac medijima je rečeno je da unutrašnja kontrola nije utvrdila greške u lečenju, međutim Ministarstvo zdravlje je izdalo rešenje o vanrednoj spoljnoj proveri kvaliteta stručnog lečenja odeljenja za neurohirurgiju i saopštilo da će o tome obavestiti javnost, navodi se se u prilogu TV Nova.

 

*


Нема коментара:

Постави коментар