Dejvid Bouvi i Elvis Prisli – vrhunski muzičari rođeni istog dana
SHOWBIZ Autor: Danas, N1 Beograd 08. jan 202410:55 0 Metro Goldwyn Mayer/Entertainment Pictures/Profimedia, MAURIZIO GAMBARINI/AFP/Profimedia
U razmaku od 12 godina, na današnji dan, na svet su došli Dejvid Bouvi i Elvis Prisli. Na današnji dan 1947. godine rođen je Dejvid Robert – Džouns, poznat pod pseudonimom Dejvid Bouvi, jedan od najpoznatijih britanskih rok muzičara, pevača, kompozitora i glumaca.
Bouijeva muzička karijera trajala je više od pet decenija, a bio je sklon stalnom menjanju muzičkog stila i imidža. „Tokom cele svoje karijere radio sam sa istom temom. Odeća može da se menja, ali reči i teme koje sam uvek birao imale su veze sa izolacijom, napuštenošću, strahom i anksizonošću. To su sve najvažnije tačke jednog života“, rekao je Bouvi u intervjuu AP 2002. godine.
Najranija pesma kojom se proslavio bio je singl „Space Oddity“ iz 1969, koji je zbog spuštanja na Mesec imao velik uspeh. Najznačajniji Bouvijev album bio je „The Rise and The Fall of Ziggy Stardust“ and „The Spiders From Mars“. To je bio konceptualni album sa pričom o vanzemaljcu koji dolazi na Zemlju, postaje megazvezda a na kraju ga ubijaju obožavaoci. Zaštitni znak turneje bio je ogromni stakleni pauk, posebno izrađen za tu priliku.
Preminuo je 10. januara 2016. godine, posle osamnaestomesečne borbe sa opakom bolešću. I njegov odlazak bio je jedinstven. Znajući da umire, Bouvi je pripremio album „Black star” koji je objavljen na rođendan, odnosno samo dva dana pre smrti. Singlovi za koje je snimio spotove najavljivali su njegov odlazak iz sveta živih.
„Uvek je radio ono što je hteo. I radio je to na svoj način i najbolje moguće. Njegova smrt se ne razlikuje od njegovog života – umetničko delo. Napravio je „Black star“ za nas kao oproštajni poklon. Znao sam oko godinu dana da će ovako biti. Međutim, nisam bio spreman za to. Bio je izuzetan čovek, pun ljubavi i života. On će uvek biti sa nama“, napisao je producent Dejvida Bouvija, Toni Viskonti.
Bouvi je prodao 140 miliona primeraka svojih albuma, Bi-Bi-Si ga je 2002. smestio na 29. mesto 100 najvećih Britanaca, a po magazinu „Rolling stone” našao na 39. mestu liste 100 najvećih rok umetnika svih vremena i 23. poziciji na listi najboljih pevača svih vremena.
Bouvi je 1996. primljen u Rokenrol kuću slavnih.
Kralj rokenrola iz Misisipija
Kralj rokenrola Elvis Aron Prisli rođen je 8. januar 1935. u gradiću Tupelo. Prodao je više od 150 miliona ploča i igrao u 33 filma. Preminuo je 1977. od posledica srčanog udara.
Muzičku karijeru je počeo kada je vlasnik „Sun Records“-a Sem Filips, željan da širem auditorijumu približi zvuk Afro-američke muzike, video u Elvisu potencijal da to ostvari. U pratnji gitariste Skotija Mura i basiste Bila Bleka, Elvis je jedan od začetnika rokabilija, ubrzanog spoja kantrija i R&B-a. RCA Victor je sa njim potpisala ugovor po kome će pukovnik Tom Parker biti njegov menadžer sledeće dve decenije.
Njegov prvi singl za tu izdavačku kuću, „Heartbreak Hotel” izašao je u januaru 1956. i odmah je postao hit broj jedan. Postao je vodeća figura novog rokenrol zvuka sa više javnih pojava na televiziji i velikih hitova. Njegov način izvođenja i energični pokreti učinili su ga jednim od najpopularnijih izvođača, ali i najkontroverznijih.
Elvis je još za života postao legenda: za dvadesetak godina rada objavio je 97 ploča, a na vrhovima top-lista proveo je čak 996 nedelja. On je postao deo svetske opšte kulture, ne postoji čovek koji ne zna bar 10 Elvisovih pesama. Inače, karijeru je započeo gotovo slučajno. Za vreme pauze za ručak otišao je u muzički studio i otpevao dve pesme majci za rođendan. Producenti su ga primetili i lavina slave nezadrživo se pokrenula.
Godine 1956. Prisli je snimio pet zlatnih ploča i preko noći postao najveća zvezda na svetu. Bilo je to njegovo zlatno doba. Mlad, zavodničkog glasa, stasa i ponašanja Elvis je bez ozbiljnije konkurencije lako pokorio svet. Početkom šezdesetih napravio je zaokret u karijeri kada je napustio izvorni rock ‘n’ roll i počeo da peva muziku drugačijeg sadržaja i melodike, poput napolitanskih ljubavnih balada, prenosi Danas.rs.
Filmsku karijeru započeo je 1956. filmom „Voli me nežno”. Uglavnom je igrao u muzičkim filmovima osrednje vrednosti, ali s naslovnim pesmama koje su redovno postajale hit. U periodu od 1957. do 1966. Presli se nalazio na listi deset najkomercijalnijih američkih glumaca. Godine 1975. nastaju ozbiljni zdravstveni problemi, dijabetes, gastritis, a pridružuje se i droga od koje je Prisli postao zavisan. Godine 1977. doživljava srčani udar, ali ne menja način života.
Dana 16. avgusta 1977. Elvis pada u duboku komu zbog prekomerne upotrebe droge. Doktori pokušavaju da mu spasu život ali ne uspevaju. U trenutku smrti je imao 43 godine.
***
Komentar
***
Slučanost. Iz istorije muzike - Linley i Kraus su takoće vrhunski kompozitori, rođeni kad i Amadeus, ali su zaboravljeni. "Engleski Mocart" - Thomas Linley(1756-1778) Ili "švedski Mocart" – Joseph Martin Kraus (1756-1792). Masorenija je stvorila mit i tabu o Amadeusu koji ne odgovara empirijskim i istorijskim činjenicama - otvorite bilo koji današnji dokument o muzici iz tih vremena svuda je "upleten" Amadeus. SVET (muzički svet) se tada nije „vrteo“ oko Mocarta – on se „okretao“ oko Pajzijela, Gretrija, Sartija, J.C.Baha, Mislivečeka, Salijerija,..., Solera. Leopold i Amadeus Mocart su uz pomoć masonskog MARKETINGA (kao iz 21. veka) pokušali da se popnu među UTVRĐENE muzičke zvezde, nisu uspeli. A. Mocart je 14.12.1784. primljen kao šegrt u bečku masonsku ložu pod nazivom "Zur Vohltatigkeit". Garant za prijem u bečku ložu bio je njegov prijatelj i budući libretista „Magična frula” Emanuel Schikaneder. U čin kalfe je unapređen 7.01.1785., i postao je majstor „za kratko vreme“. Članovi ove lože bili su, na primer, operski pevač i šef italijanske opere u Pragu Pasqual Bondini, ili veliki orguljaš Jan Křtitel Kuchař. Kao što se vidi iz njihove nedavno otkrivene prepiske, operu „Don Đovani” Mocart je napisao izričito po nalogu i nakon lobiranja imenovanih praških muzičara – masona. Sva ova imena su direktno učestvovala i u izvođenju Mocartovih opera u Pragu 1787. Slično je bilo i sa "Čarobnom frulom"...
*
Razlika između Mislivečeka, Gretrija, Sartija, Bokerinija, Čimaroze, Solera, Paizela,..., Salijerija i Mocarta je u tome što su Misliveček, Gretri, Bokerini, Čimaroza, Sarti, Soler, Paizelo,..., Salijerijeve opere bile – originalne; za – savremenike – Mocart je bio „popravljač tuđih beleški“ (Amadeus to više puta kaže u pismima koje je pisao svom ocu Leopoldu).
Zoran Stokić
8.01.2024.
Нема коментара:
Постави коментар