понедељак, 15. јануар 2024.

 

Poginuo poznati ruski pesnik i veliki kritičar Putina – udario ga auto u Moskvi

 

 

SVET Autor: The Guardian 15. jan 202408:26 AFPTV teams / AFP

 

 

Ruski pesnik Lev Rubinštajn, vodeća ličnost sovjetske "underground" književne scene, umro je nekoliko dana nakon što ga je udario automobil,objavila je njegova ćerka.

 

Rubinštajn se smatra jednim od osnivača ruskog konceptualizma, avangardnog književnog pokreta koji je ismevao zvaničnu doktrinu socijalističkog realizma 1970-ih i 1980-ih.

 

„Moj tata, Lev Rubinštajn, umro je danas“, napisala je njegova ćerka Marija na blogu koji su preuzeli ruski mediji.

 

Nakon raspada SSSR-a, Rubinštajn je postao istaknut i njegova dela su bila široko objavljena. Bio je otvoreno neprijateljski raspoložen prema ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i redovno je protestovao protiv Kremljovog intenziviranja represije i kršenja ljudskih prava, prenosi „Gardijan„.

 

Nesreća se dogodila pre nedelju dana

Kada je Putin pokrenuo sveobuhvatni napad na Ukrajinu, Rubinštajn je potpisao otvoreno pismo sa drugim istaknutim piscima osuđujući „zločinački rat“ i „laži“ iz Kremlja. Rubinštajn nije uhapšen niti procesuiran tokom sukoba u Ukrajini, saopštila je organizacija za ljudska prava Memorijal.

 

„Njegova tragična smrt u januaru 2024. godine, uoči druge godišnjice katastrofe, deluje gorko simbolično“, dodali su. Pesnika (76) je 8. januara u Moskvi udario automobil, nakon čega je u kritičnom stanju prebačen u bolnicu.

 

Moskovsko odeljenje za saobraćaj saopštilo je da „vozač nije usporio” dok je Rubinštajn prelazio ulicu. Prema preliminarnim informacijama, osumnjičeni vozač je za 12 meseci napravio 19 saobraćajnih prekršaja, saopšteno je iz Odeljenja. Vlasti su pokrenule istragu o nesreći.

 

 

***

Komentar

***

 

@Raspućin Tradicije i & formiraju naše karaktere. Vekovi despotske imperije, vođene hirevima careva samordažaca (slično - sekretarima komunističke partije) došle su na naplatu. U Rusiji je 1000 g postojala despotska tradicija, koja je terala norod da puno radi i da veoma loše živi, opozicija takvom stanju je bila konstantna (nepovezana) pobuna predvođena mnogim aristokratama, oficirima, intelektualcima (na pr, Puškim, Ljermontov, Toslstoj....)  traženo je ukidanje despotskog sistema i liberalizacija zemlje. Evo iz novije istorije, pogledajte te brojne štrajkove : 1862–1869 (6), 1870–1884 (20), 1885–1894 (33), 1895–1905 (176). Ti su štrajkovi  vodili ka prvoj revoluciji iz 1905. Pre Oktobarske. Efekat revolucije 1905. car narodu Rusije dao osnovna građanska prava, dozvoljavajući formiranje političkih partija i uspostavio je Dumu kao zakonodavno telo. Kada je car Aleksandra II 1861. ukinuo kmetstvo, robovanje, to je bio učinak "Decenbarska" 1825 velike pobune (tražili ustav po modelu SAD ili VB). Slično je bilo u Osmanskom carstvu, da bi se pojavio Ataturk, bilo je potrebno preko 100 godina malih pomaka, ukidanja reda: janičara, ulema,  tsl. Koliko su jake tradicije pokazuje sadašnje stanje u Tuskoj, gde su reforme Ataturka postradale. Despotska dršutva se održavaju preko tradicija, obrazovnih, verski i kulturnih institucija – koje reprodukuju podanički mentalitet.

 

Zoran Stokić

15.01.2024.

Нема коментара:

Постави коментар