"NEKI ČUDAN
LEPAK..." Dva scenarija masovnog trovanja 104 radnika u Aleksincu:
"Blic" otkriva tok istrage posle haosa u fabrici "Magna"
Tepih koji je lepljen u fabrici "Magna" u
Aleksincu nalazi se u prostoriji površine oko 30 do 40 kvadrata, a površina
hale u kojoj su se nalazili radnici je oko 10.000 kvadrata, saznaje
"Blic". Ova činjenica čini još neverovatnijim slučaj sinoćnjeg
trovanja 104 radnika fabrike koji su zadobili zdravstvene tegobe zbog, kako se
veruje, udisanja isparenja lepka.
"Blic" Branko Janačković
18.01.202420:00
- Nikome nije jasno kakav je to lepak kad je lepljenje podne obloge u prostoriji ne većoj od 40 kvadrata moglo da dovede do trovanja radnika u hali od 10.000 kvadrata!? Ta prostorija, koju koristi menadžment za sastanke, nalazi se u sredini hale, od stakla je i iz nje se nadzire proizvodnja. Ona je klimatizovana, koristi isti ventilacioni sistem, tako da je vazduh mogao da se pomeša. Ali kakav je to lepak kada je iz 30-40 kvadrata mogao da naškodi ljudima koji su u hali od preko 12.000 kvadrata?! - kaže za "Blic" jedan od radnika.
Blic preporučuje
LEPILI PODNE OBLOGE PA SE OTROVALI! Detalji drame u fabrici
u Aleksincu: Poznato stanje dve teže povređene radnice, HITNO PREBAČENE ZA NIŠ
(VIDEO)
"GUŠENJE, STEZANJE U GRLU, MUČNINA, GLAVOBOLJA"
Ove simptome su imali otrovani radnici u fabrici u Aleksincu, direktor bolnice
otkrio sve detalje (VIDEO)
RASTE BROJ OTROVANIH U ALEKSINCU Zbog trovanja isparenjima lepka
lekari pregledali između 50 i 60 radnika! (VIDEO)
Radnici se čude kako lepak nije naškodio onima koji su lepili, a jeste radnicima u hali.
Jutro nakon trovanja u fabrici
FOTO: BRANKO JANAČKOVIĆ / RINGIER
Jutro nakon trovanja u fabrici
- Kako smo čuli, ta podloga je lepljena u toku dana. To je sigurno neki jak industrijski lepak. Kako je moguće da radnici firme koja je angažovana da izvrši lepljenje nisu imali nikakve tegobe? Jedino ako su imali zaštitnu opremu za disajne organe. Ovi koji su bili u hali sigurno nisu, jer mi ne radimo sa lepkovima, samo sa iglama i koncem - kaže ovaj radnik.
U "Magni" koja se bavi šivenjem presvlaka za sedišta automobila radi oko 1.200 radnika u tri smene, što znači da je u toj smeni bilo oko 400 radnika.
Uviđaj u fabrici
FOTO: BRANKO JANAČKOVIĆ / RINGIER
Uviđaj u fabrici
- Ta hala je proširena do stare. To je sada jedna prostorija pravougaonog oblika. Novi deo je ranije pušten u rad. Ako su morali da lepe, mogli su vikendom. Fabrika ne radi od subote u 22 sata, do nedelje u 22, pa je moglo tada. Nije moralo u toku smene. Ali sigurno niko nije sumnjao da ovako nešto može da se desi - kaže radnik.
Zvaničan uzrok trovanja još nije saopšten, tako da se još ne može tvrditi sa sigurnošću da li je lepak za tepihe mogao da dovede do ovakvih posledica ili je u pitanju nešto drugo.
- Dok se ne završe toksikološke analize, za šta će biti potrebno malo vremena, teško se sa sigurnošću može reći šta je izazvalo trovanje - kaže naš izvor.
Dva moguća scenarija
U Osnovnom javnom tužilaštvu u Aleksincu, koje rukovodi
istragom, kažu da će uzrok trovanja biti poznat tek pošto se obave analize.
Fabrika u kojoj se dogodilo masovno trovanje
FOTO: BRANKO JANAČKOVIĆ / RINGIER
Fabrika u kojoj se dogodilo masovno trovanje
Kažu da razmatraju dve mogućnosti kako je došlo do trovanja.
1) Lepljenje itisona lepkom u manjoj prostoriji koja se nalazi u sredini hale za proizvodnju, površine 12.000 kvadrata
- Još nije poznato da li je to uzrok. Poslata je krv radnika koji su imali tegobe zavodu za sudsku medicinu. Radiće se i obična i toksikološka analiza. To je hala od 12.000 kvadrata sa novom ventilacijom. Da li je došlo do uvlačenja isparenja u ventilacioni sistem i širenja u proizvodni pogon znaće se kada stignu analize - kažu za "Blic" u OJT Aleksinac.
2) Hrana iz kantine
To je manje verovatna opcija, jer nisu svi radnici koji su imali tegobe jeli u kantini. Osim toga, kod trovanja hranom se tegobe javljaju malo kasnije.
U svakom slučaju, uzeti su uzorci hrane i poslati na analizu.
- Izvršena su merenja vazduha. Sada je sve u normalnim
vrednostima, pa je moguće da u toku dana ponovo počne proizvodnja. Fabrika je
nova, ima sva potrebna odobrenja i dokumentaciju. Šta je izazvalo trovanje
znaće se kada se završe analize - kažu za "Blic" u OJT Aleksinac.
***
Komentar
***
Juče sam napisao komentar, znajući da se u fabrici bave izradom presvlaka za automobile, da je posredi RENOVIRANJE prostorija – dok radnici rade svoje poslove. Osim N1 ostali mediji nisu hteli da prenesu taj komentar. Danas znamo da je to zapravo istina. Renovirana je prostorija u centru firme. Miris lepka se prenosio ventilacijom...
Taj javašluk, nepoštovanja procedura, to da u praksi ljudski život zaposlenih za vlast vredi 0% imamo već 3 decenije u Srbiji u svim firmama.
I moj Mašinski fakultet se decenijama bavio renoviranjem (parcijalno - sala po sala, kabinet po kabinet, renoviraš ili gradiš novi lift, dograđuješ, nadziđuješ zgradu, presipaš iz šupljeg u prazno i tsl.) dok se odvija nastava, istraživači rad, ispiti i tsl. Protestovao sam više puta, učinak protesta 0% Fakultetska vlast u firmi ima despotsku vlast, kao što A.V. vrši despotsku vlast nad celom Srbijom; to se zove FRAKTALNA STRUKTURA. U velikom i malom – ista struktura. Institucije kao što su građevinska, sanitarna i tsl se ne mešaju u svoj posao, osim kada treba da zaštite despotsku vlast.
Saberi/oduzmi mnogi naši zaposleni su za ove 3 decenije bili kolateralna šteta (narušili su svoje zdravlje) – zbog ovakvog nerazumnog poslovanja vlasti.
Zoran Stokić
18.01.2024.
Нема коментара:
Постави коментар