субота, 7. децембар 2024.

 

Istorijska misija: Dvostruki satelit ulazi u orbitu i testira pomračenja Sunca 

FOTO

 

 

Par svemirskih letelica koji je lansiran iz Indije ima potencijal da promeni buduće istraživanje svemira.

 

Izvor: B92.net/Mirage news

 

Istorijska misija: Dvostruki satelit ulazi u orbitu i testira pomračenja Sunca FOTO

EPA/SPACEX HANDOUT

Kako su saopštili iz Evropske svemirske agencije (ESA) u misiji nazvanoj Proba -3  dva satelita izvešće preciznu formaciju leteći na blizini do jednog milimetra, kao da su jedna džinovska svemirska letelica.

 

Sateliti će proizvesti veštačka pomračenja Sunca u orbiti i snimiće sablasnu okolnu atmosferu Sunca, takozvanu koronu.

 

Četrnaest država članica ESA, uključujući Kanadu, okupilo se u ovoj misiji, sa namerom da demonstrira evropsku tehnologiju koja menja pravila igre u oblasti autonomnih operacija i preciznog manevrisanja. Očekuje su da će doći do novih i veoma značajnih naučnih rezultata.

 

Proba-3 par satelita je poleteo pomoću četvorostepene rakete PSLV-KSL iz svemirskog centra Satiš Dhavan u Sriharikoti (Indija) 5. decembra, u 11:34 po srednjeevropskom vremenu. Sateliti su se odvojili od gornje platforme 18 minuta nakon lansiranja.

 

Par satelita će ostati spojen do određenog trenutka i sve vreme će ga nadzirati tim iz Evropskog centra za bezbednost i obrazovanje u svemiru, ESEC, u Reduu, Belgija.

 

Ditmar Pilz, direktor za tehnologiju, inženjering i kvalitet ESA-e, napominje:

 

"Proba-3 je nastajala dugi niz godina, podržana kroz ESA Program opšte podrške za tehnologiju koji podstiče nove tehnologije za svemir. Uzbudljiv je osećaj videti kako ovaj izazovni par ulazi u orbitu".

Menadžer misije Proba-3 Damijen Galano dodaje:

 

"Današnje poletanje je nešto što smo svi mi u timu, baš kao i naši industrijski i naučni partneri dugo očekivali. Zahvalan sam ISRO-u na ovoj slici, savršen uspon u orbitu. Sada nas čeka zaisa težak posao, jer da bi se postigli ciljevi misije Proba-3, dva satelita moraju da postignu tačnost pozicioniranja banalno rečeno debljine prosečnog nokta dok su jedan od drugog udaljeni veličine jednog i po fudbalskog terena".

 

"Počašćeni smo što je ESA poverila NevSpace India Limited, NSIL svoju Proba-3 misiju i izuzetno smo zadovoljni što smo isporučili satelite tačno u njihovu naznačenu orbitu", ističe Radhakrishnan Durairaj, predsednik i generalni direktor NSIL-a.

 

"Ovo je izuzetno ambiciozna misija, sateliti su postavljeni u visoko eliptičnu orbitu koja se proteže više od 60. 500 km od površine Zemlje. Za postizanje ove orbite bila je potrebna najmoćnija varijanta lansiranja, odnosno PSLV-KSL, uz dodatno pogonsko gorivo u svojih šest čvrstih raketnih pojačivača".

 

Svemirska letelica Proba-3 će "baciti" precizno kontrolisanu senku na svemirsku letelicu Coronagraph udaljenu oko 150 metara kako bi proizvela pomračenje Sunca u trajanju od šest sati.

 

"Jednostavno nije postojao drugi način da se postignu optičke performanse koje Proba-3 zahteva osim da njegov okultni disk leti na zasebnoj, pažljivo kontrolisanoj svemirskoj letelici", objašnjava naučnik ESA Proba-3 misije Džo Zender.

 

"Svaka bliža i neželjena zalutala svetlost bi se prelila preko ivica diska, ograničavajući naše poglede izbliza na koronu koja okružuje Sunce", pojašnjava Zender.

 

"Solarna korona je važan element našeg Sunčevog sistema, veća je od samog Sunca i izvor je svemirskog vremena i solarnog vetra", objašnjava Andrej Žukov iz Kraljevske opservatorije Belgije, glavni istraživač za Proba-3-ov ASPIICS (Udruženje svemirskih letelica za polarimetriju i istraživanje korone Sunca).

 

Generalni direktor ESA Jozef Ašbaher je pojansio kako će da funkcioniše Proba -3. "Koronalna posmatranja Proba-3 će se odvijati kao deo veće demonstracije letenja precizne formacije u orbiti. Najbolji način da se dokaže da ova nova evropska tehnologija funkcioniše kako je predviđeno jeste da se dobiju novi naučni podaci. Danas nije praktično leteti jednom svemirskom letelicom dugačkom 150 metara u orbiti, ali ako Proba-3 zaista može da postigne ekvivalentne performanse koristeći dve male svemirske letelice, misija će otvoriti nove načine rada u svemiru u budućnosti. Zamislite više malih platformi koje rade zajedno kao jedna i koje formiraju virtuelne teleskope", napominje Ašbaher.

 

Ako početna faza puštanja u rad Proba-3 prođe po planu, onda će par svemirskih letelica biti razdvojen početkom nove godine kako bi započeli pojedinačne odjave. Operativna faza misije, uključujući prva posmatranja korone, trebalo bi da počne za otprilike četiri meseca.

 

 

***

Komentar

***

 

 

Tek od 1950, kada su se pojavile sonde, sateliti, rakere koje izlaze izvan Zemljine atmosfere, te otada dobijamo, brojne precizne merne podatke raznorodnih zračenja i tsl. naše kosmološke i slične teorije iz faze kada su ličile na Ptolomejeve epicikle prešle su u savremene teorije. 

Primer  astroblem-a. Temperaturna karta Zemlje u rasponu od 4.5 milijardi godina pokazuje  neverovatne oscilacije klime – to je posledica primarnih i sekundarnih fenomena. 

Primarne, usporene promen, možemo pratiti pomoću Milankovićeve "solarne krive" tj. teorije o istovremenom delovanja 3 parametra: nagiba Zemljine ose prema ekliptici; longitude perihela; ekscentričnosti Zemljine putanje. 

Sekundarni -  slučajni  fenomeni: udari nebeskih tela, eksplozija supernove (ošteti ozonski omotač)  a sada i Homo sapijens kao "geološka sila"  primarne promene klime ubrzavaju. Pojava satelita je pomogla da do sada sakupimo bazu podataka sa 200 udara meteorita koji su bitno uticali na život na zemlji, krateri od 1 do 100 km. Gusta atmosfera Zemlje stvara trenje na površini padajućih obejekata te dolazi do isparavanja i eksplozija, najmanji objekti izgore, srednji uspore ali veliki objekti prave astroblem-e "rane od zvezda" na Zemlji.  Meteor Eltanin pao je u južni Pacifik pre 2,5 miliona god izazvavši  cunami koji je bio visok stotinama metara - raspršio je masene makro čestice u atmosferu što je doprinelo hlađenju Zemlje - koje je već počelo. Karakul u Tagičistanu sa kraterom od 52 km od pre 5 miliona god...

 

Zoran Stokić

7.12.2024.

Нема коментара:

Постави коментар