субота, 14. децембар 2024.

 Super baklja preti Zemlji? Zastrašujuće upozorenje naučnika

 

 

Zvezde poput našeg Sunca proizvode super baklje, džinovske eksplozije u solarnoj atmosferi mnogo puta jače od tipičnih solarnih baklji, u proseku jednom u 100 godina.

 

Izvor: Telegraf Nauka / SpaceWeather / Space.com

 

Super baklja preti Zemlji? Zastrašujuće upozorenje naučnika

Shutterstock/Elena11

 

 

To znači da je vrlo moguće da Sunce uskoro proizvede super baklju, koja bi mogla da obori električnu mrežu na Zemlji, kao i da onesposobi satelite u orbiti, upozorili su naučnici.

 

Super baklje su Sunčeve baklje koje su oko 50 puta jače od čuvenog Karingtonovog događaja, koji je 1. septembra 1859. pogodio našu planetu i predstavlja najjaču solarnu oluju zabeleženu u istoriji. Tada su telegrafski sistemi u Evropi i Severnoj Americi potpuno prestali da rade.

 

Tim od 10 astronoma koje je predvodio Valerij Vasiljev sa Instituta Maks Plank u Getnigenu proučavao je 56.450 zvezda nalik Suncu, mnogo više nego u bilo kojoj drugoj studiji, piše SpaceWeather. Podatke je prikupio svemirski teleskop Kepler između 2009. i 2018.

 

Posmatranje mnogo zvezda

"Identifikovali smo 2.889 super baklji na 2.527 zvezda nalik Suncu. Ova stopa identifikacije pokazuje da se super baklje sa energijom većom od 1034 erga pojavljuju otprilike jednom u veku na zvezdama koje imaju temperaturu i varijabilnost kao Sunce", naveli su naučnici u studiji objavljenoj u žurnalu Science.

 

Naučnici su i ranije znali za postojanje super baklji, ali su mislili da su ovakvi događaji veoma retki.

 

"Super baklje se na zvezdama poput našeg Sunca dešavaju jednom u 100 godina. To je od 40 do 50 puta češće nego što se ranije mislilo. Ako je naš uzorak za zvezde nalik Suncu reprezentativan za ponašanje nama najbliže zvezde, ona je šansa da će doći do super baklje mnogo veća nego što smo mislili. Kada je reč o ovom otkriću, sve nas je iznenadilo", rekao je Valerij Vasiljev za Space.com.

 

Ove godine Sunce je bilo posebno turbulentno i više solarnih oluja je pogodilo Zemlju, što je dovelo i do pojave fenomena sličnog polarnoj svetlosti i na mnogo nižoj geografskoj širini.

 

"Ne možemo da posmatramo Sunce hilkjadama godina. Umesto toga, možemo da pratimo ponašanje hiljada zvezda veoma sličnih našem Suncu tokom kratkog perioda. To nam pomaže da procenimo koliko se često super baklje pojavljuju", rekao je u saopštenju član tima Sami Solanki, direktor Instituta za istraživanja solarnog sistema Maks Plank.

 

 

Da li nas čeka katastrofa?

Tokom Karingtonovog događaja, objašnjava se u saopštenju, energija je bila samo stoti deo energije koju bi imala super baklja. Tada je prekinut telegrafski saobraćaj, a danas bi posebno ugroženi bili sateliti.

 

"Najvažnija priprema za jake solarne oluje je pouzdano prognoziranje ovih događaja. Primera radi, sateliti bi u tom trenutku mogli da budu isključeni", navedeno je u saopštenju.

 

Džinovska vatrena lopta iznad Rusije: Zvaničnici u stanju pripravnosti VIDEO

Otkrivena zvezda tri puta vrelija od Sunca

Godinama čuvao kamen nadajući se da je zlato: Ispalo je još vrednije

"Kakav bi bio uticaj super baklji na Zemlju? To je dobro pitanje, a postoji mnogo aspekata koje treba razmotriti. Šta je potencijalni uticaj na tehnološke sisteme? Kako ovi događaji utiču na biosferu? Mnogo je zanimljivih pitanja", rekao je Vasiljev.

 

Space.com navodi da je jedno istraživanje iz 2018. sugerisalo da bi super baklja bila katastrofalna za Zemljinu atmosferu, pa i život na planeti. Međutim, tri godine kasnije drugi tim je otkrio da super baklje eruptiraju bliže polovima zvezda i da bi postojala velika šansa da će da promaše Zemlju.

 

 

 

***

Komentar

***

 

 

 

                  "Super baklje" oslobađaju više od 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000  džula energije u jednom potezu – to je kao 16 triliona - triliona atomskih bombi koje detoniraju istovremeno. Nikakva sistematska studija nije bila moguća o njima sve do lansiranja svemirskog teleskopa Kepler, čiji je fotometar neprekidno pratio sjaj 150.000 zvezda u fiksnom delu neba (u sazvežđima Labuda, Lire i Draka) da bi otkrio promene u njihovom sjaju (naročito su im bile zanimljive zvezde tipa G, slične našem Suncu). Izgleda da su superbaklje povezane sa opštim visokim nivoom magnetne aktivnosti (magnetnog polja zvezde sa magnetnim poljem planete gasnim gigantom; kod nas bi to bio Jupiter); takođe možemo na Zemlji pratiti zapise (zanimljivih za ovaj slučaj) izotopa i tsl. Sve u svemu nema pravih dokaza na Zemlji da je bila izložena ovako velikom zračenju; ovaj slučaj 1859., je prilično skroman. Možda ovaj esnaf pokušava da skrene pažnju ("svakih 100 godina") na sebe i tako od multinacionalnog kapitala dobije sredstva za dalja istraživanja. Uzgred, od 2031., sonda Vigil Evropske svemirske agencije će posmatrati sunce "iskosa" – biće u stanju da daje blagovremena upozorenja. Otuda je opravdano da verujemo da će sateliti - moći biti isključeni na vreme - radi zaštite. Takođe biće vremena da o tome budu obavešteni piloti i drugi.

 

Zoran Stokić

14.12.2024.

Нема коментара:

Постави коментар