среда, 14. август 2024.

 

Bokserka Kelif "udarila" i na poznate: Tuži Ilona Maska i J.K. Rouling, istraga protiv Trampa

 

 

Spisatljica J.K. Rouling i vlasnik mreže X Ilon Mask imenovani su u krivičnoj prijavi podnetoj francuskim vlastima zbog "teškog sajber uznemiravanja" protiv alžirske bokserke, olimpijske šampionke Imane Kelif.

 

Izvor: Variety.com Bokserka Kelif "udarila" i na poznate: Tuži Ilona Maska i J.K. Rouling, istraga protiv Trampa EPA-EFE/ALI HAIDER

 

Imane Kelif koja se tokom takmičenja suočila sa optužbama da muškarac, podnela je tužbu zbog uznemiravanja i lažnih optužbi

 

Kako prenosi Variety tužba je podneta protiv "X", što u francuskom zakonu znači da je podneta protiv nepoznatih lica. To osigurava da "tužilaštvo ima svu slobodu da može da vodi istragu protiv svih ljudi", uključujući i one koji su možda pisali poruke mržnje pod pseudonimima, rekao je advokat Nabuil Budi kojeg je angažovala Kelif.

 

Ipak, advokat Budi potvrdio je za Variety da su Rouling i Mask pomenuti u tužbi podnetoj u petak u centru za borbu protiv onlajn mržnje pariskog javnog tužilaštva.

 

"U tužbi su, između ostalih, imenovani J.K. Rouling i Ilon Mask", rekao je on i dodao da će i Donald Tramp biti deo istrage.

"Tramp je tvitovao, pa bez obzira da li je on imenovan u našoj tužbi ili ne, on će neizbežno biti ispitan u toku istrage", dodao je advokat.

 

Prvi novac potrošila je na odeću za porodicu: Teška životna priča bokserke o kojoj bruji ceo svet FOTO/VIDEO

Istina o bokserki o kojoj priča ceo svet: "Bila bi ubijena"

 

Podsetimo, Helif je postala omlimpijska šampionka nakon brojnih optužbi da nije ono za koga se predstavlja, odnosno da nije rođena kao žena. Uprkos komentarima i optužbama iz celog sveta, ona je postala prva takmičarka iz Alžira koja je donela zlato u boksu svojoj zemlji, a uz to i prvu medalju za državu od 1996. godine.

 

"Ovo je moj san. Osam godina, moj san. Ja sam olimpijka, nosilac zlatne medalje. Presrećna sam. Osam godina, toliko sam radila na ovome", rekla je Helif.

 

 

***

Komentar

***

 

 

"Kiniska je prva žena koja je pobedila na OI", ali kako je to bilo moguće, kada znamo da u antičkoj patrijahalnoj porodici, žene nisu imale zakoska prava, imale su vrlo malo mogućnosti da imaju iskustva izvan svog doma. Udatim ženama je bilo zabranjeno da budu čak i gledaoci OI; ako bi se neka ušunjala na stadion, reskirala je puno, jer je kazna za to bila smrtna kazna(!) Kiniska je pobedila čak na dve OI iako uopšte nije bila u Olimpiji na stadionu, kako? Bila je ćerka jednog kralja i imala je svoju ergelu konja. Tri konjske trke (Tetrifon, Senoris, Kels) zauzele su stalno mesto u olimpijskom programu. Konji iz njene ergele bili su pobednici tetrifona, pobednik nisu bili ni konji ni dzokeji - već vlasnih ergele, tako je Kiniska pobedila na dve OI. Uzgred u Olimpijadi su se kasnije pojavile i OI (takođe svake četiri god) u čast boginje Here za neudate žene - bile su podeljene u tri discipline: devojčice, tinejdžerke i mlade žene. Za razliku od muškaraca, one se nisu takmičile gole. Svaki problem može da se reši, ako su ljudi razumni. 

Ipak nezaboravimo poreklo sporta. Od prve civilizacije Sumera, priprema (za rat) je vežba, vežba je takmičenje, a takmičenje je sport. U vojnom priručniku iz dinastije Han, pre naše ere, nalazimo najraniju igru nogom (mešavina košarke, fudbala, odbojke) "Cuju". U staroj Indili to je "Kabadi" (nastao tokom vedskog perioda) - kontaktni  timski sport koji se igra između dva tima od po 7 igrača. Ilijada uključuje opsežne opise pogrebnih "sportskih" igara koje se održavaju u čast preminulih ratnika, poput onih koje je za Patrokla održao Ahilej. Kralj Odisej od Itake dokazuje svoj kraljevski status pokazujući svoje veštine u bacanju koplja.

 

Zoran Stokić

14.08.2024.

Нема коментара:

Постави коментар