субота, 17. октобар 2020.

 

Književnost, Šekspir i novac: 

Kopija prve zbirke dela prodata za rekordnih 10 miliona dolara


*


Ovo je prvi put posle 19 godina da se na aukciji prodaje celokupna kopija ove retke knjige.

 

IZVOR: BBC PETAK, 16.10.2020. | 10:05 -> 08:47

 

Kopija prve zbirke dela Vilijama Šekspira prodata je na aukciji u Njujorku za rekordnih 9,98 miliona dolara (8,44 miliona evra).

Knjiga je objavljena 1623, sedam godina posle smrti slavnog književnika.

Postoji 235 kopija knjige, ali se zna da se jedina celovita verzija ovih rukoveti nalazi u privatnim rukama.

Izdanje prodato u sredu sadrži sva dela kao u originalu i prvi put je bilo na aukcijskoj prodaji 2001. godine kada mu je cena dostigla 6,1 miliona dolara - što je prethodni rekord.

Prodao ju je Mils Koledž iz Ouklenda u Kaliforniji - privatni univerzitet koji ju je posedovao od šezdesetih godina prošlog veka. Identitet kupca nije odmah saopšten.

Aukcijska kuća Kristi je vrednost zbirke prvobitno procenila na između četiri i šest miliona dolara.

U sabranim delima na jednom mestu se nalazi 36 tekstova, od čega 18 drugačije ne bi bilo sačuvano.

Bez ove knjige svet ne bi znao za drame poput Magbeta, Bogojavljenske noći, Julija Cezara i Bure.

Većina od 235 kopija koje postoje nisu kompletne. Jedna, koju je posedovao Univerzitet u Oksfordu, prodata je 2003. za 3,5 miliona funti. Pet ili šest celovitih verzija verovatno su kod privatnih kolekcionara.

 

 

***

Komentar

 

*

 

Preporuka: esej od Stanislava Vinavera "Šekspirova minđuša" (gde nam Vinaver kaže da je Šekspir "pre svega glumac", samo je glumac ta dela mogao napisati!). Jedan od naših (svetskih) najboljih eseja, stoji u rangu sa esejem Isidore Sekulić "Elizabeta i Eseks".

A "Elementi kulture" - kako je to primetio Dirkem  - "imaju sopstveno postojanje, oni su sile isto tako realne kao i kosmičke sile pa kao i kosmičke deluju na pojedinca spolja. Tu moć  Šekspirove drame pokazuje  i ovaj primer:  Filmska drama „Cezar mora umreti“, dobitnik „Zlatnog medveda“ na filmskom festivalu u Berlinu 2012. Reditelji filma su Paolo i Vitorio Taviani, poznati autori italijanske kinematografije. „Cezar mora umreti“ sniman je šest meseci na probama predstave Šekspir: „Julije Cezar“ u jednom rimskom zatvoru. Publika prati ceo proces postavljanja predstave, od audicije, preko proba, do premijere. Nakon što se predstava završi, glumci (zatvorenici – od ubica mafije do sitnih kriminalaca) odlaze sa scene i vraćaju se u svoje ćelije. Jedan od njih kaže: „Otkad sam otkrio umetnost, ova ćelija je postala pravi zatvor“.

 

 

Zoran Stokić

17. 10. 2020.

Нема коментара:

Постави коментар