четвртак, 28. мај 2020.


Obeležavanje Međunarodnog dana svetlosti u Srbiji „Vidi svetlost“ 29. i 30. maja




Međunarodni dan svetlosti proslavlja se od 16. maja 2018. godine kako bi se obeležila godišnjica emitovanja prvog laserskog zraka pomoću rubinskog kristala 1960. godine.
0
    
Foto: promo
Treću godinu zaredom Međunarodni dan svetlosti biće obeležen i u Srbiji u  onlajn formama koje je osmislio Nacionalni koordinacioni komitet Srbije Međunarodnog dana svetlosti. 
– Zoom onlajn tribina „Vidi svetlost. Avatar“ biće održana u petak, 29. maja od 18 časova na našim drušvenim mrežama. U radu tribine učestvuju Mirjana Prljević, autor Teslianum almanaha, prof. Darko Tanasković orijentalista, bivši ambasador Srbije pri UNESKO, astrofizičar i naučni pisac Darko Donevski, profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu Rastko Ćirić, a moderator je Milena Đorđijević iz Narodne biblioteke Srbije. U ovim novonastalim okolnostima u doba izolacije, većina stanovnika planete prešla je u digitalnu sferu, ne samo za poslovne aktivnosti i školovanje, već i u međusobnoj interakciji. Stoga će u ovoj onlajn tribini biti reči o našim percepcijama, odnosu analogne i digitalne svetlosti i tehnologija, kao i o tome kako zamišljamo naš odnos prema samoj svetlosti u budućnosti. – objašnjava organizatorka proslave Međunarodnog dana svetlosti i predsednica Upravnog odbora Nacionalnog koordinacionog komiteta MDS-a u Srbiji Zorica Matić.
Pored onlajn tribine proslava trećeg Međunarodnog dana svetlosti obuhvatiće dečije radionice, dela iz vizuelne umetnosti, književne sadržaje.
U okviru programa biće predstavljena knjiga „Svetslost u gradu“ objavljena na francuskom, engleskom i srpskom jeziku pod pokroviteljstvom Uneska, a svi pismeni i radovi iz oblasti vizuelne umetnosti  pristigli na konkurs biće objavljeni 29. i 30. maja na MDS društvenim mrežama.
Na konkurs je stiglo 250 radova i najviše je fotografija. Osim njih tu su  video snimci „pozorišta senki“, radovi  vizuelne umetnosti, dve konferencije, desetak pisanih radova.
Autori su iz različitih krajeva Srbije, ali i iz inostranstva: SAD, Italija, Velika Britanija, Austrija, Crna Gora, Maroko, Francuska. Zorica Matić naročito ističe da polovinu radova čine dečiji radovi među kojima prednjače učenici starijih razreda OŠ „Knez Sima Marković“ iz Barajeva nastavnice likovnog Nataše Delić. 
– Konkurs sam osmislila i organizovala u vreme izolacije posto je predviđeni program pao u vodu. Prvi put sam organizovala konkurs i nisam znala šta da očekujem posebno u ovim uslovima, ali se pokazalo da je više nego interesantan i potvrđuje moj moto da je svetlost univerzalan jezik. Imamo profesionalce, kao i amatere, a ono što je meni lično najdraže su komentari koji pristižu uz radove i to je to nadahnuće koje čini ove filantropske projekte dragocenim. – objašnjava Zorica Matić.
Prema njenim rečima Međunarodni dan svetlosti nije posvećen samo istraživanjima i primeni svetlosti u nauci, već ima svrhu da obezbedi godišnji fokus na svetlost i uvažavanje njene uloge u životima građana sveta, kako u oblastima nauke, medicine, komunikacije i energije, tako i u sferama kulture, obrazovanja i održivog razvoja.
Razuđena tema svetlosti će omogućiti mnogim različitim sektorima društva širom sveta da učestvuju u aktivnostima kako bi se u ovoj sferi podigla svest o nauci i tehnologiji, umetnosti i kulturi.
Budući da je tokom prve dve godine u organizovanim aktivnostima širom Srbije u proslavi Međunarodnog dana svetlosti učestvovalo preko deset hiljada ljudi u Nacionalnom koordinacionom komietu MDS veruju da će i ove godine, iako u onlajn formi, pripremljeni programi doprineti da se svi svetlosni spektri prikažu publici, kao i njihov uticaj na svakodnevni život.

***

Komentar:


Paradigma "nove nauke" (1676. 1687.) koja je iz korena promenila način života na planeti Zemlji vezana je za Njutna; 1676. je doprineo da eksperiment postane nepristrasni sudija u sporovima, a 1687. je u "Principima"  stvorio teoriju saznanja nove nauke. Njutnova ulaznica u Kraljevsko društvo 1672. bio je vrhunski svojeručno izrađen teleskop velikog dometa. Iste godine on je Društvu predao svoj rad "Teorija svetlosti i boja", ali, kada mu je hipoteze osporio Huk, nervozni Isak je tražio način da odmah i izađe iz Kraljevskog društva. Ne želeći da ih zvezda u usponu napusti, institucija i njen mudri sekretar Oldenburg su napravili kompromis: Njutn će ostati u Kraljevskom društvu pod uslovom da se javno demonstriraju njegovi eksperimenti o teoriji svetlosti i boja tj. da oni budu ili potvrđeni ili opovrgnuti. Javna demonstracija je izvedena 1676, tako da je iz tog kompromisa rođena nova paradigma ljudskog znanja – novi standardi – nova savremena nauka, sa obavezom naučnika da se bave eksperimentalnim proverama i opovrgavanjima. Od tada su građansko društvo i nauka postali jedno – oba su imala svoj temelj na – kritičkom mišljenju i nepristrasnim empirijskim proverama! Primarni elemnti kulture matrice – pogled na svet, norme, etika, mitovi,... – se instrumentalizuju u sociološke mreže tradicije koja stvara naša iskustva, opažanja, asocijacije, osećanja, sećanja, našu orijentaciju u svetu – od nje zavisi naš opstanak! Poslednjih 30 g umesto kritičke naučno-građanske tradicije u nas je na delu atavizacija naše omladine. Posledice? Vidi svako ko želi da vidi. Velike sile:  Rusija, Kina, SAD – su zarad svojih geostrateških igara bez granica - postale saučesnici u uništenju naše "kritičko naučne građanske" tradicije (1990-2020); tradicije bez koje nije moguce postojanje civilizovanog društva!


Zoran Stokić
28. 05. 2020.

Нема коментара:

Постави коментар