четвртак, 18. јул 2024.

 

Da li je Aleksandar Vučić zaista bio „najbolji student Pravnog fakulteta“

 

 

VESTI Autor: Fake News Tragač 18. jul 202414:58 N1

 

 

Portal "Fake news tragač" proveravao je istinitost tvrdnje, koju kritičari vlasti često navode, a to je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić "najbolji studnet u istoriji Pravnog fakulteta". Kako portal navodi, ova tvrdnja se najčešće koristi s podsmehom kada hoće da se ukaže da predsednik kao pravnik ne zna da su neke stvari u suprotnosti sa zakonom.

 

„Fake news tragač“ je u svom istraživanju došao do dva zaključka: predsednik Aleksnadar Vučić je bez sumnje bio natrosečni sutend Pravnog fakulteta, ali ne i najbolji u istoriji te visokoškolske ustanove.

 

Naime, predsednik je fakultet upisao 1988. godine, a završio ga je 16. novembra 1994. godine, dakle za nešto više od šest godina, s prosečnom ocenom – 9,44.

 

„Ukupno smo identifikovali 54 studenta generacije, počevši od Grozdane Vučićević Petrović: ona je nagradu dobila 1966/7. godine, a studije je završila s prosekom 9,91. Na dugoj listi dobitnika nalaze se mnoga poznata imena: profesori prava Miroljub Labus, Stevan Lilić, Dragor Hiber, Ivana Simović Hiber, Vladimir Vuletić, advokat i političar Vladimir Cvijan, sudija Ustavnog suda Vesna Ilić… Podatak o prosečnoj oceni bio je dostupan za 42 studenta generacije od 1967. do danas, pri čemu je najniža prosečna ocena (na našoj, nepotpunoj listi) bila 9,2 (1982/3), a najviša – 10,00. Došli smo, štaviše, do imena čak 23 studenta generacije koji su ovaj fakultet završili s maksimalnim učinkom. A tu nije kraj, jer prosek 10,00 sam po sebi ne garantuje da će neko dobiti ovo prestižno priznanje. Na primer, školske 2011/2. je čak šestoro studenata diplomiralo s najvišom ocenom“, navodi „Fake news tragač“ u svojoj analizi.

 

 

Portal nije uspeo da dođe do informacije o tome ko je u generaciji predsednika Vučića proglašen najboljim diplomiranim studentom, a ne zna se ni da li je nagrada uopšte dodeljena te 1992. godine.

 

„U ‘Analima Pravnog fakulteta’ za 1990. pronalazimo spisak nagrađenih studenata s prosečnom ocenom iznad 8,5, a na tom spisku se nalazi i Aleksandar Vučić: broj dosijea 88-8, prosečna ocena 9,57. Iznad njega su još dvojica studenata iz iste generacije s prosekom 10,00, ali i Goran Vesić, aktuelni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, s prosekom 9,85“, piše „Fake news tragač“.

 

Međutim, reč je o nagradama za završenu prvu godinu, a najvredniji studenti generacije upisane 1988. tada su već završili i drugu.

 

Odakle potiče tvrdnja o najboljem studentu?

Aleksandar Vučić je prisustvovao početku škosle 2015/2016. godina na Pravnom fakultetu. Tadašnji dekan Sima Avramović je tom prilikom izjavio da je Vučić „bio i ostao jedan od najboljih studenata“, a to „jedan od“ se u međuvremenu izgubilo, te su mnogi kasnije navodili kako je dekan Vučića proglasio „najboljim“.

 

Krajem oktobra 2017. Aleksandar Martinović (SNS) doneo je u Skupštinu Srbije fotokopiju Vučićevog indeksa, odakle je čitao nazive predmeta iz kojih je predsednik dobio desetke, a obavestio je poslanike i o prosečnoj oceni predsednika: 9,44.

 

„Mnogi su posle toga počeli da Vučića nazivaju „najboljim studentom“ – daleko češće uz ironiju nego uz divljenje“, zaključuje „Fake news tragač“.

 

 

***

Komentar

***

 

 

Učenje na greškama - nagrada/kazna - je ono što nas socijalizuje - a to društvu povećava šanse za opstanak. "Poštuj pravila da bi izbegao kaznu ili bio nagrađen". U građanskim društvima vrline se nagrađuju a prekršaji se kažnjavaju. U despotskim  - despotska socijalizacija. Bićeš – nagrađen – ne prema sposobnostima, postignutom rezultatu, već prema tome da li bespogovorno slediš despota, pri tome možeš biti, sa empatijom koja teži nuli, sa lažnom dipolomom, huligan, lopov, ubica, veleizdajnik, malograđanin, sebičan i tsl to je sve ne-bitno. Bićeš - kažnjen - jer neuvažavaš despota - nevažno je što si stručan i osoba sa empatijom, požrtvovan, uviđajan, solidaran, sposoban, inteligentan, patriota, odgovorni građanin i tsl., to je sve nebitno. Pravni fakultet od 1945., proizvodi kadrove koji održavaju: despotsku socijalizaciju u Srbiji. 

Zašto je despotski sistem beživotan? Jer krši zakone biološkog opstanka. U socijalizaciji sprečava učenje na greškama i zloupotrebljava mehanizam nagrade i kazne.

 

Zoran Stokić

18.07.2024.

Нема коментара:

Постави коментар