NASA objavila dve zapanjujuće slike galaksije FOTO
NASA je danas objavila nekoliko slika koje je napravio svemirski teleskop Džejms Veb i koje prikazuju dve galaksije, jednu sa nadimkom Pingvin, a drugu nazvanu Jaje.
Izvor: Tanjug NASA objavila dve zapanjujuće slike galaksije FOTO Profimedia
https://www.b92.net/zivot/nauka/39607/nasa-objavila-dve-zapanjujuce-slike-galaksije-foto/vest
Teleskop, koji je lansiran 2021. i počeo da prikuplja podatke sledeće godine, preoblikovao je razumevanje ranog univerzuma dok je snimao zapanjujuće slike kosmosa, preneo je Rojters.
Dve galaksije na slikama nalaze se 326 miliona svetlosnih godina od Zemlje u sazvežđu Hidra. "Vidimo dve galaksije, od kojih je svaka kolekcija milijardi zvezda. Galaksije su u procesu spajanja.
To je uobičajen način na koji se galaksije poput naše razvijaju tokom vremena, da bi narasle iz malih galaksija, poput onih koje je Veb brzo pronašao nakon Velikog praska, u zrele galaksije poput našeg Mlečnog puta", rekla je Džejn Rigbi, viši naučnik u NASA.
Otkako je postao operativan, Veb je posmatrao galaksije koje vrve od zvezdi koje su se formirale u roku od nekoliko stotina miliona godina od Velikog praska, koji je označio početak univerzuma pre oko 13,8 milijardi godina. Galaksije Pingvin i Jaje koje se mešaju zajedno su poznate kao Arp 142.
One su prikazane na slikama koje spaja izmaglica koja je mešavina zvezda i gasa usred njihovih usporenih pokreta. Galaksija Pingvin, tako nazvana jer njen oblik iz perspektive teleskopa podseća na pticu koja ne leti, uključujući region nalik kljunu, formalno se zove NGC 2936.
To je galaksija spiralnog oblika, malo izobličena. Galaksija Jaje, takođe, nazvana po svom obliku, formalno se zove NGC 2937. To je kompaktna galaksija eliptičnog oblika. Zajedno, one izgledaju kao da pingvin čuva svoje jaje.
Njihova interakcija, prema NASA, pokrenuta je pre 25 do 75 miliona godina, a očekuje se da će postati jedna galaksija za više stotina miliona godina.
***
Komentar
***
Do vremena moderne fizike bilo je uobičajeno razmišljati da se sva saznanja o svetu mogu dobiti neposrednim posmatranjem i da su stvari onakve kakvima se čine kada ih opažamo našim čulima. Naš mozak tumači podatke iz čulnih organa stvarajući model sveta, kada model na zadovoljavajući način objasni događaje kojima težimo skloni smo da ga apsolutizujemo. Ali kao što nas je upozorio Fejman (fizički) sistem - nema jednu istoriju - već sve moguće istorije; postoje i drugi načini da se izgradi model iste fizičke situacije. Poslužimo se analogijom – kao što ne postoji ravna karta koja dobro predstavlja celinu zemljine površine takođe ne postoji jedna fizička teorija koja pruža dobar prikaz naših fizičkih posmatranja u svim situacijama. Mercatorova projekcija 1569., - cilindrična kartografska projekcija - bio je prvi uspešni pokušaj da se nadomesti problemi ravne kartografije; kasnije smo dobili i "atlase" sferne kartografije. Tako je i u savremenoj fizici istu fizičku situaciju - mapiramo raznim teorijma - i stvaramo "atlas" pomoću koga bolje predviđamo buduće događaje. Kao što nam je kazao Hoking, pošto postoje zakoni gravitacije i zakoni kvantne fizike, ako od njih napravimo kosmološki atlas, zaključujemo da je Univerzum nastao ni iz čega. "Spontano stvaranje" je razlog zašto postoji nešto umesto ničega, to je razlog zašto postoji Univerzum, zašto postojimo mi. "Nije potrebno prizivati Boga kao onoga koji je zapalio fitilj i stvorio Univerzum".
Zoran Stokić
15.07.2024.
Нема коментара:
Постави коментар