среда, 10. јул 2024.

 "Nacionalni junak": Kako bi svet izgledao da nije bilo Nikole Tesle? VIDEO

 

 

Na današnji dan 1856. godine kao četvrto od petoro dece Milutina i Georgine, rođen je Nikola Tesla - jedan od najpoznatijih naučnika svih vremena.

 

Izvor: b92.net/Prva Tv

 

"Nacionalni junak": Kako bi svet izgledao da nije bilo Nikole Tesle? VIDEO

Profimedia

 

Tim povodom, odlukom Vlade Srbije, pre više od 13 godina, današnji dan proglašen je i za Dan nauke u našoj zemlji.

 

Fizičar i naučni novinar Slobodan Bubnjević govorio je danas u emisiji Jutro televizije Prva o ovoj temi, a najpre je pokušao da da odgovor na pitanje - koliko bi se svet danas razlikovao da nije bilo Nikole Tesle.

 

Možda vas zanima

Ko je veći – Tesla ili Ajnštajn? ANKETA


"Svet bi stvarno bio drugačiji. Tesli dugujemo više od 200 patenata od kojih je većina našla svoju konkretnu primenu, a mnoge od njih koristimo svakodnevno. Neke od njegovih ideja mi živimo danas. Tesla je 4. najznačajniji naučnik svih vremena, i to je status koji je njemu pripisan u poslednjoj deceniji. Tesla je, ne samo u zemlji već i u čitavom regionu, nacionaklni junak i mi nikada u istoriji nismo imali ni jednu ličnost koja je toliko prepoznatljiva globalno. Sada je to Novak Đoković, doživeo je tu vrstu svetske slave, ali nikada niko svetu toliko nije doprineo iz ove regije", rekao je Bubjević, a više o ovoj temi pogledajte u video-prilogu koji sledi.

 

Inače, danas, povodom ovog posebnog datuma, besplatan je ulaz u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu, koji je samo tokom prošle godine posetilo čak 170.000 ljudi.

 

 

***

Komentar

***

 

 "Tesla je 4. najznačajniji naučnik svih vremena"  kaže nam Bubnjević. Ovo je već više nego zabrinjavajuće za nekoga ko se bavi popularizacijom nauke u Srbiji. Ode Bubnjević među starlete sa Pinka! 


*


Stvaranje je „kolektivni” proces u kome učestvuju brojni zanatlije, svi oni stvaraju – „talas  genijalnosti” – a mi kasnije zaboravljamo sve te „druge” i sve pripisujemo samo „jednom” čoveku. To je najočiglednije u muzici, romantičari  su od Amadeusa napravili božiji mit i tabu;  međutim Mocarta nije proizveo božiji talenat, on je nastao (dela koja je on proizveo su nastala) radom i stručnošću sličnih kompozitora: Andre Gretrija, Paisiella, Johana  Baha, Galupija, Mislivečeka, padre Martinia, Bokerinia, Visenta Martin i Solera, Thomasa Arnea, Jamelija, Traetta, Anfossija , Pičinija, Andrea Lukezija, Sartija, Gazanige, porodice Stamic, Duseka, Bende, Kožulaha, Antona Filsa, Emanuela Baha, Ditersdorfa, Salijerija, Vanhala, Mihaela Hajdna, Jozefa Hajdna, Sen Žorža, Šoberta, Šustera, Plejela, Goseka i & Da je A.Mocart umro u detinjstvu, kada je bio ozbiljno bolestan - globalno - u muzici bi sve isto izgledalo.

 

*

 

Ne, Tesla nije bio naučnik, nego izumitelj (ali čak i da je bio "naučnik") svet bi - sa ili bez - Tesle bio isti Bubnjeviću, umesto mitova:

 

1820: Ersted (Amper) - otkriće električne struje. 1831: Faradej: “Ako struja proizvesti magnetizam - može i obrnuto”. Električna energija se može proizvesti putem kretanja magneta (napravio je seriju eksperimenata i “struja je potekla”). Izumeo je indukciju, naizmeničnu struju; izmislio je i mnoge druge aspekte elektromagnetizma oni su osnova naše tehnologije i nalazi svoju primenu u transformatorima, dinamima, alternatorima. Od 1855-1873 nastala je Maksfelova teorija elektromagnetizma.

 

Tesla nije izmislio ni „transformator“. Izumeo Faradej,..., prvi transformator sa zatvorenom magnetskom jezgrom prikazan je na sajmu u Budimpešti 1885. (Károly Zipernowsky, Miksa Déry i Otto Bláthy). Prvi trofazni transformator uveo 1889. (Mihail Osipovič Dobrovolski). Teslina, iz 1891. je namenjen stvaranju vrlo visokih napona uz visoku frekvenciju. Uzgred -  pre Teslinog transformatora - Inženjerski napredak 1880-ih, uključujući pronalazak praktičnog (industiskog) transformatora, doveo je do toga da su električna preduzeća u Evropi (Londonu, Budimpešti, Rimu) počela da usvajaju i koriste NAIZMENIČNU struju u radu mašina u firmama, do tada korišćenu prvenstveno u sistemima osvetljenja.

 

Slično... 1824. godine francuski fizičar Francois Arago formulisao je postojanje rotirajućih magnetnih polja, nazvao Aragoove rotacije, Tokom 1880-ih mnogi pronalazači su pokušavali da razviju izvodljive motore na naizmeničnu struju...Prvi indukcioni motor bez komutatora naizmenične struje izumeo je Galileo Feraris 1885....

 

Zoran Stokić

10.07.2024.

Нема коментара:

Постави коментар