среда, 5. јун 2024.

 

Japanski ambasador u Srbiji: Dekarbonizacija zajednički cilj dve države

 

 

VESTI Autor: Beta 05. jun 202417:06 TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/PEÐA VUCKOVIC/

 

Japanski ambasador u Srbiji Akira Imamura izjavio je da Japance u Srbiji najviše zanimaju energetika i tehnologija, a da dve države spaja i to što dele zajednički cilj dekarbonizacije.

 

Japanski ambasador u Srbiji Akira Imamura izjavio je danas da Japance u Srbiji najviše zanimaju energetika i tehnologija, a da dve države spaja i to što dele zajednički cilj dekarbonizacije.

 

„Spremni smo da pomognemo zemljama u zelenoj tranziciji. Mogu vam dati jedan dobar primer projekta koji će uskoro početi u Vinči. Reč je o projektu pretvaranja otpada u energiju. Otpad koji stvaraju domaćinstva koristi se za energiju koja će se vraćati domaćinstvima“, izjavio je Imamura u interjvjuu za RTS.

 

On je kazao da se Srbija razvila u stabilnu zemlju, a Beograd u savremeni grad te da su japanska ulaganja sve prisutnija u Srbiji poslednjih godina, tako da je Tokio prvi put 2022. godine ušao na listu deset najvećih ulagača.

 

„Dobar primer i saradnje japanskih i francuskih kompanija koje će raščišćavati otpad koji je bacan na deponije i koji je zagađivao Dunav. Zato se radujem dolasku sličnih projekata narednih godina“, kazao je Imamura.

 

Japanski ambasador je dodao da smatra da njegov narod deli sličnosti sa srpskim poput težnje ka modernizaciji, ali i čuvanju tradicije zasnovane na istoriju i iskustvu.

 

„Iako nisu nisu kompatibilne, te težnje suštinski jesu, jer ;je Japan uspešno sproveo modernizaciju i sačuvao svoj identitet a isti je slučaj i sa Srbijom kojoj je istorija veoma važno pitanje a nedavno je pokrenuto i pitanje Srebrenice, snažno verujem da ;takva tragedija ne sme da se ponovi“, kazao je on.

 

Imamura je spomenuo da su nedavno sa ulica povučeni autobusi koje je Japan donirao Beogradu, u javnosti popularno nazvani „japanci“, kao „simbol prijateljstva“ dve države.

 

„Prošle godine su povučeni, možda je dobra ideja napraviti svečanost povodom povlačenja ‘japanaca'“, kazao je on i dodao da želi da čuje nove ideje ;gradske uprave o novoj generaciji mobilnosti.

 

„Svakako nastavljamo sa donacijama u celoj Srbiji u oblasti socijalne zaštite, obrazovanja, zaštite životne sredine, zdravstvene nege. ;Radujemo se saradnji sa lokalnim zajednicama i nevladinim sektorom“, poručio je japanski ambasador.

 

 

***

Komentar

***

 

Hvala Japanu, meni se čini da bez sociološke "dekarbonizacije" nemamo šanse da preživimo. Politički - sociološki - život i organizacija društva ne smeju da krše zakone biologije - ako ih krše drušvo završava u involuciji. Život kao i našu etiku nismo mi konstruisali, stvarana je u biološkom svetu 3 milijarde godina. Život je jedna - ogromna  mreža - društvenih veza; gde je simbioza - centralna sila - koja stoji iza života i evolucije. Sav organski svet od bakterija, preko amaba,..., biljaka i životinja u svom preživljavanju koristi - simbiozu - (uprošćeno rečeno) dvaju organizama zbog obostrane koristi. U despotskim sistemima, poput našeg, simbioza je defektna pojavljuje se u obliku PARAZITSKE veze, korisna za vlast štetna za duštvo. Vlast na taj način uništava sam "organizam" (društvo) na kome parazitira. Tako su propadale sve despotske tvorevine, pa i one u kojima smo mi ževeli: vizantiska, osmanska - tako sada propada i ova naša komunistička despotska metamorfoza 1945-2024.

 

Zoran Stokić

5.06.2024.

Нема коментара:

Постави коментар