петак, 20. септембар 2024.

 

„Kad vam u budžetu napišu nula, misle da ste nula“: Kokan Mladenović o stanju u kulturi

 

 

KULTURA Autor: N1 Beograd 20. sep 202408:29

 

Mi smo jedna od retkih zemalja u Evropi čiji budžet za kulturu počinje nulom, a ako vam neko u budžetu napiše nula - on misli da ste nula, ocenio je pozorišni reditelj Kokan Mladenović. Druga opcija je, dodaje - da taj neko zna da bi prosvetljeni i kulturniji narod verovatno tražio prosvetljenije i kulturnije vladare.

Upitan kako se pozorišna scena promenila od perioda kada je predstava „Zoran Đinđić“ u Ateljeu 212 uzburkala javnost, Kokan Mladenović odgovara – na gore.

„S jedne strane smanjen je broj premijera. Zatim, stalno se smanjuje taj iznos za kulturu, kako na gradskom, tako i na republičkom nivou. Mi smo jedna od retkih zemalja u Evropi čiji budžet za kulturu počinje nulom. Ako je neko u budžetu vama napisao nula, on misli da ste vi nula. Oni o nama ili misle da smo nula, ili dobro znaju da bi neki prosvetljeni i kulturniji narod verovatno tražio prosvetljenije i kulturnije vladare“, objasnio je reditelj u emsiji 360 stepeni.

Zbog toga su, nastavlja, prosveta i kultura skrajnuti.

„To se radi da bi se ostavio prostor za rijaliti programe i estradizaciju društva, ne bi li se formirao upravo onakav narod koji će služiti njihovim strašnim i vulgarnim političkim interesima. Ali kao što kaže jedan naš kolega, narod je najgori deo stanovništva“, naveo je.

„Isterali su me nabolje“

Govoreći o problemima koje je imao zbog svog rada i izjava, i onda nastavku karijere u inostranstvu i regionu, Mladenović kaže da su ga „isterali nabolje“.

„Živim jedan mnogo uzbudljiviji i lepši pozorišni život u sredinama koje se mnogo posvećenije bave teatrom. A s druge strane, nikada se nisam pokajao zbog onoga što govorim, jer mislim da mi svi moramo da budemo spremni na određene žrtve“, rekao je.

Mladenović kao svog političkog idola i omiljenu istorijsku ličnost navodi Koču Popovića.

„Koča Popović kao predratni, prebogati čovek koji nema ni jednog razloga da ulazi ni u kakve revolucionarne procese, žrtvovao je sopstveno bogatstvo, sopstvenu udobnost, da se uspostavi neki sistem. Njegovih deset godina života je pakao zatvora i ratova. Ko je danas u našoj opoziciji spreman da bude deset godina u zatvoru ili u nekom ratu? Naš problem je problem političke elite sa obe strane, koji bi odmah da naplati svoj politički status, koja nije spreman na odricanje“, rekao je.

Smatra da to što radi nije herojstvo, već najnormalnije ponašanje nekog ko u nešto veruje.

Predstava koja će biti „poslednji koncert za Jugoslaviju“

Mladenović će na zimu režirati predstavu po romanu Feđe Štukana „Blank“, za koju će Darko Rundek komponovati muziku.

„Nikad nisam pravio predstavu koja je po žanru koncert. Stvarno mislim da kroz neku veliku muzičku formu treba se kaže nešto žučno i radikalno sve kako je Feđa napisao u tom romanu… Kod Feđe Štukana nema metafora, to je bukvalno kao da je pukla neka žučna kesa i iz nje se izdilo sve ono najgore što čini život jednog čoveka“, rekao je on.

Predstavu je opisao kao „poslednji koncert za Jugoslaviju“.

„Mislim da to treba da bude pobunjeni koncert, ne samo rekapitulacija zla koje nam se desilo i beznađa poratnog stanja, nego jedno žestoko upozorenje da te političke elite u Bosni, Srbiji i Hrvatskoj jesu iste, jesu strašne, tajkunske i lopovske i da nam spremaju nova krvoprolića“, naveo je.

Bosna je na pragu novog rata, smatra.

„Nju čuva strani kapital, nešto malo međunarodne patronaže, ali ništa se u Bosni nije zalečilo, sredilo, ona nije funkcionalna država, nije omogućeno ljudima da žive zajedno kao što su živeli pre rata. To da deca idu u podeljene škole, da se od malena uče da nisu isto… I kad uzmete te političke idiote sa obe strane, koji su se obogatili šireći mržnju posle rata, to pokazuje nužnost te predstave, ne kao rekapitulacije, nego kao upozorenja da katastrofa može ponovo da nam se dogodi“, rekao je.

Pogledajte ceo intervju:

https://n1info.rs/kultura/kad-vam-u-budzetu-napisu-nula-misle-da-ste-nula-kokan-mladenovic-o-stanju-u-kulturi/

 

***

Komentar

***

 

 /// neobjavljn komentar na N1///


Kokan želi da živi u građanskom "otvorenom društvu" , a vlast u despotskom "zatvorenom društvu". Kulturni obrasci stvaraju - trendove koji "vuku" društvo - u određenom pravcu. Način na koji ljudi razmišljaju, pišu, sude, govore, osećaju stvari sve do uličnih razgovora, određeno je jednom - episteme – društva! Vlast je u velikoj prednost jer koristi inerciju vizantisko/osmanske "kulture" k(i)smeta, koji vodi lenjom umu koji zaključuje da, pošto je sve određeno sudbinom, čovek ne treba ni zbog čega da se brine i trudi, ne treba da razvija svoje sposobnosti i znanja ni da teži vrlinama... pa je onda svejedno da li umeš ili ne umeš da voziš automobil. Možeš da kupiš vozačku dozvolu, doktorsku diplomu, bilo šta, jer ionako od nas ništa ne zavisi, naša sudbina je u rukama boga (ili despota)! Sve to vodi ka fatalizmu, koji nas, dalje, vodi u trulež i propast -  tu onda "disciplina" nije da ne gaziš ljude na pešačkom prelazu nego je "disciplina" (peitharchia) – "poslušnost pred vlašću".

Zoran Stokić

20.09.2024.

Нема коментара:

Постави коментар