петак, 13. септембар 2024.

 Kristijano Ronaldo oborio novi rekord, ovog puta interneta

 

 

Jedan od najboljih igrača u istoriji na društvenim mrežama ukupno ima milijardu pratilaca, po čemu je prvi u istoriji.

 

Izvor: Tom Gerken - BBC tehnologija

 

Kristijano Ronaldo oborio novi rekord, ovog puta interneta

Reuters

Posle brojnih rekorda u svetu fudbala, jedan od najboljih igrača u istoriji Kristijano Ronaldo oborio je jedan i u svetu društvenih mreža - prvi je u istoriji došao do ukupno milijardu pratilaca.

 

Toliko ima kad se saberu njegovi pratioci na Instagramu, Fejsbuku, Iksu (nekadašnjem Tviteru), Jutjubu i kineskim društvenim mrežama Veibo i Kuaišou.

 

To ne znači i milijardu zasebnih ljudi, jer ga mnogi prate na više platformi u isto vreme, a postoji i dosta lažnih naloga, to jest botova.

 

Bez obzira na to, stručnjak za društvene medije Paolo Peskatore kaže za BBC da je reč o "zapanjujućem broju".

"Neverovatno dostignuće, koje dodatno naglašava fundamentalnu promenu u medijima."

 

Ronaldo ističe, pokazuje "moć da se, zahvaljujući tehnologiji, dopre do nove, mlađe publike".

 

Ledene kupke u dva ujutro i sklekovi pod tuševima: Život portugalskih reprezentativaca sa Kristijanom Ronaldom

Da li je Kristijano Ronaldo došao do kraja fudbalskog puta

Koje bi još rekorde mogao da obori Kristijano Ronaldo

"Kristijano Ronaldo u ulozi superzvezde koju niko ne želi“

Na terenu, Portugalac je poznat po rivalstvu sa argentinskom zvezdom Lionelom Mesijem, ali na internetu njih dvojica nisu u istoj kategoriji - Mesi ima "samo" 623 miliona pratilaca.

 

Od poznatih ličnosti sa velikim brojem pratilaca su pevačica i glumica Selena Gomez (690 miliona), pevač Džastin Biber (607 miliona) i pevačica Tejlor Sfivt (574 miliona).

 

Tu su i Dvejn Džonson sa 557 miliona, kao i pevačica Arijana Grande sa 508 miliona.

 

Mister Bist (MrBeast), najpopularniji jutjuber sveta, ukupno ima 543 miliona pratilaca.

 

Put do milijarde

 

Veliki doprinos Ronaldovoj brojci od milijardu pratilaca doneo je nedavno otvoreni Jutjub kanal, gde je za sedam dana zapratilo 50 miliona ljudi.

 

Mesijev Jutjub kanal za to vreme ima samo 3,5 miliona pratilaca, iako on tamo snimke kači još od 2011. godine.

 

Jedan od razloga toga je važno pravilo u svetu interneta: Sadržaj je kralj.

 

Na Mesijevom kanalu je u poslednje tri godine objavljen samo jedan video koji traje pola minuta, a i ostali snimci su slični i kratki.

 

Obično na njima govori na španskom jeziku.

 

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

 

Za to vreme, Ronaldov kanal se uglavnom sastoji od razgovora između njega i njegove supruge Džordžine Rodrigez, kao i bivšeg kolege iz Mančester junajteda Rija Ferdinanda.

 

I sav taj sadržaj je na engleskom, ili barem ima prevod na engleski.

 

Ako se to uzme u obzir, kao i svakodnevno kačenje novog sadržaja, jasno je da Ronaldo (ili verovatnije njegov tim zadužen za društvene mreže) tačno zna šta radi na Jutjubu.

 

Tokom karijere je takođe često obarao rekorde.

 

Najbolji je strelac u istoriji Lige šampiona, imao najviše golova u istoriji Evropskih prvenstava, kao i najviše međunarodnih utakmica nego bilo ko drugi.

 

Prošle nedelje je postao prvi fudbaler koji je postigao 900 golova u karijeri.

 

Ipak, na društvenim mrežama i dalje postoji mesto za napredak - još ga nema na TikToku, mreži posebno popularnoj među mladima, kao ni na Tredsu.

 

Svi ti nalozi će samo dodatno doprineti njegovoj dominaciji na polju zarade.

 

Prema Forbsu, do sada je u karijeri zaradio 260 miliona dolara - najviše od svih sportista.

 

 

***

Komentar

***

 

 

Da li nas mreže čine slobodnim ili samo stvaraju iluziju – surogat slobode? Jer šta se desilo "najboljem i najčasnijem čoveku u Atini" vojskovođi i državniku Aristidu? Temistokle je pokrenuo proces ostrakizacije; na dan glasanja Aristidu je prišao nepismeni elektor (nije ga poznavao)  i zamolio ga da upiše na njegovom glasačkom žetonu da Aristeja izopšte iz Atine. Na pitanje da li mu je Aristej učinio nešto loše, odgovorio je  "ne, čak ga i ne poznajem, ali me nervira što ga svuda zovu 'Pravedni'." Aristeid mu je popunio žeton. Da li smo naučeni da izbegnemo ono što je dovelo do izgnanstva Aristida? Ne nismo. Da bi se - održala sloboda - sloboda mora koegzistirati sa odgovornošću! Zato je 1945., Frankl predložio "da se Kip slobode na istočnoj obali SAD dopuni 'Kipom odgovornosti' na zapadnoj obali". Ovo simbolizuje njegovo uverenje da sloboda ne može postojati van moralnog okvira, zbog inherentnog potencijala za samouništenjem. Frankl je bio 3 godine u 4 koncentraciona logora, u Aušvicu je shvatio da su šansu da prežive imali "oni koji su bili psihološki usmereni na budućnost". Dodao je "možda je istina da čovečanstvo ima svoju šansu da preživi atomsko doba ako se ljudi, i svi narodi, okupe na zajedničkim zadacima, ako svi budu zahvaćeni ne samo onim što logoterapija naziva voljom za smislom već i zajedničkom voljom za jednim zajedničkim smislom?" Očuvanjem eko-sistema i mira na Zemlje. A zadovoljenje vlastitog ega u sadašnjosti vodi involuciji kroz "slobode"!

 

Zoran Stokić

13.09.2024.

Нема коментара:

Постави коментар