петак, 1. јануар 2021.

 

Fuzioni reaktor

oborio svetski rekord u dužini rada VIDEO

 

Fuzioni reaktor KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research), u južnokorejskom gradu Daedžonu, postao je svetski rekorder u dužini uspešnog zadržavanja plazme na temperaturama na kojima može da se odvija fuzija.


IZVOR: B92 PETAK, 1.01.2021. | 11:31 -> 00:22

Pogledati video

https://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy=2021&mm=01&dd=01&nav_id=1787846

 

Korejsko "veštačko Sunce", je uspelo da plazmu sa temperaturom jona višom od 100 miliona stepeni Celzijusa zadrži čak 20 sekundi.


Ovo nije ranije uspelo nijednom eksperimentalnom fuzionom reaktoru na svetu. Postignuće je objavio Korejski institut za fuzioniu energiju, koji na ovom reaktoru radi sa Nacionalnim Univerzitetom u Seulu i američkim univerzitetom Columbia.


Plazma je osnova fuzije

Kako bi se dobila lančana fuziona reakcija, kakva, na primer, pokreće procese u zvezdama, na Zemlji su potrebne visoke temperature, odnosno velika uložena energija. Naučnici rade na tome da izotope vodonika pretvore u plazmu u kojoj su se odvojili joni od elektrona, a oni se potom zadržavaju na visokoj temperaturi.

U slučaju da dođe do fuzije u teža atomske jezgra, oslobodila bi se ogromna količina energije, veća od one uložene u stvaranje plazme i njeno održavanje u levitaciji putem velikih magneta.


Fuzioni reaktor sa pozitivnim energetskim bilansom još uvek ne postoji, a prognoze da bi mogao da bude napravljen, u najboljem slučaju, sežu do 2030. ili 2035. godine, prenosi portal Bug.


Zadržavanje plazme u stabilnom stanju na 20 sekundi potvrđuje veliki napredak ove tehnologije i tek je još jedan korak ka dugotrajnom održavanju plazme iz koje bi mogla da se dobija korisna energija.

 

Cilj naučnika koji rade na KSTAR-u je da do 2025. godine toliko unaprede tehnologiju da se plazma na temperaturama iznad 100 miliona stepeni Celzijusa zadrži oko 300 sekundi.

 

 

***

 

Komentar

 

***

 

Pra čovek se koristio energijom biljaka ( biljke - skladište sunčevu ekergiju preko procesa fotosinteze) i životinja (životinje - takođe u krajnjoj liniji opstaje zahvaljujući energiji sunca), zatim je  rad jednog čoveka proizvodio 1/10, a rad porodice  1/20 konjske snage;  tokom stotina hiljada godina istorije Homo sapijensa za proizvodlju energije korišćena je vatra, voda, vetar... Energija, koju Sunce zrači u 1 sekundi veća je od celokupnog iznosa energije koju je čovečanstvo potrošilo u svojoj istoriji. Hiljadama godina su ljudi verovali  da Sunce dobija svoju energiju iz nekog  hemijskog procesa "izgaranja". Ta je ideja tek u 19 veku bila napuštena jer je vodila ka apsurdnim posledicama. Kelvin i Helmholc su zato predložili objašnjenje koje se zasniva na gravitaciji; iako je ta teorija ispravna (mogla je objasniti izvor energije 10 000 puta veći od hemijskog izgaranja) i ona je vodila apsurdnim posledicama. Prenos problema iz klasične fizike i hemije u nuklearnu fiziku i kvantnu mehaniku u 20 veku omogućio je postojanje ideje o tome da je Sunce zapravo dzinovski termonuklearni reaktor; nuklearni procesi po proizvodnji energije mogu biti sto miliona puta snažniji od hemijskih procesa. Oslobađanje nuklearne energije ne vrši se samo nuklearnom fisijom, to jest cijepanjem atoma, nego i nuklearnom fuzijom, to jest sjedinjavanjem atomskih jezgara. Nuklearna fuzija je proces koji se stalno zbiva na Suncu. Sa fuzionim reaktorima "krug" se izgleda "uspešno" zatvara po našu budućnost i naše sudbine.

 

Zoran Stokić

1.01.2021.

Нема коментара:

Постави коментар