среда, 5. мај 2021.

 

 

Nov napad na bajke: Snežanin princ možda završi kao Pepe le Tvor

 

"Snežana i sedam patuljaka", jedan od najpopularnijih Diznijevih crtanih filmova, nova je meta takozvane "kulture otkazivanja", jer uključuje poljubac princa koji se događa dok glavna junakinja spava i to "bez njenog pristanka".

 

IZVOR: B92 UTORAK, 4.05.2021. | 15:57 -> 17:45

 

Tematski park Diznilend u Kaliforniji otvorio se u petak prvi put nakon više od 400 dana otkako je započela pandemija koronavirusa, a s njim i nov sadržaj nazvan "Očarana želja Snežane". No na portalu SF gejt (SFGate) ubrzo je objavljena recenzija dveju autorki u kojoj su upozorile na problem. Kažu da je uključen "poljubac koji princ daje Snežani bez njenog pristanka, dok ona spava, što nikako ne može biti prava ljubav ako samo jedna osoba zna šta se događa".


"Nismo li se već složili da je pristanak u ranim Diznijevim filmovima glavni problem? Da podučavanje dece da ljubljenje, kad nije potvrđeno da su obe strane voljne da učestvuju, nije u redu?", napisale su u recenziji. "Teško je da se razume zašto bi Diznilend 2021. godine uključio scenu s tako staromodnom idejom o tome šta muškarac sme da učini ženi", dodale su.


Recenzija je izazvala ogorčenje na društvenim mrežama i mnogi su ih optužili da su otišli predaleko. "Snežana bi još uvek spavala da zavisi o ludacima i kulturi otkazivanja", "Prestanite da kritikujete klasike zbog kojih smo svi želeli srećan kraj, snove i mogućnosti za bolje", samo su neki od komentara na ovu recenziju.


Skandal Pepe le Tvor: "Umesto Tik Tokom, bavimo se junacima naše mladosti" "Roditelji bi trebalo da podučavaju decu pristanku, kao i razlici između stvarnog života i bajki. Odrasla sam uz bajke i i te kako sam razumela važnost pristanka. Dopustite deci da uživaju u čaroliji bajki", navodi jedna majka. Čak je i glumica Kristen Bel, koja je dala glas Ani u animiranom filmu "Frozen", rekla da je s decom ozbiljno razgovarala o Snežani.


"Zar ne mislite da je čudno da princ ljubi Snežanu bez njenog pristanka? Ne možete nekoga da poljubite ako spava", izjavila je za časopis "Pipl" (People) 2018. Iz Diznilenda su poručili da "žele da njihovi gosti vide poreklo i tradiciju koje se ogledaju u pričama, iskustvima i proizvodima s kojima se susreću u interakciji s Diznijem i zato su ovo postavili kao deo sadržaja".

 

 

***

Komentar

***

 

Purizam je opasna stvar.  A ovaj primer dobro pokazuje kako ne treba ni u čemu preterivati. "Najveća opasnost od TV ekrana nije toliko u ponašanju koje prouzrokuje koliko je u ponašanju koje sprečava - priče, igre, porodične radosti i svađe kroz koje dete mnogo uči i na osnovu kojih se obrazuje njegov karakter" (Bronfenbrener, 1997). Preporučujem bilo koju knjigu Žana Pijažea (Jean Piaget 1896-1980) švajcarskog  psihologa  i filozofa poznat po svojim pedagoškim istraživanja dece; na primer, knjiga: "Konstrukcija realnosti kod dece" (1937.) - beba se rađa bez ikakvih znanja, a zatim, posmatrajući svet oko sebe postepeno uobličava koherentno razumevanje tog sveta, koje se neprestalno uvećava - dete konstruiše mentalni model ili konceptualizaciju sveta. Njegova teorija kognitivnog razvoja i epistemoloiški pogledi su poznati kao "genetska epistemologija." Vrlo važnim je smatrao obrazovanje dece - "samo obrazovanje može spasiti naša društva od mogućeg kolapsa, bilo nasilnog, bilo postepenog." 1955. je stvorio “Međunarodni centar za genetsku epistemologiju” u Ženevi i vodio ga do 1980. Bio je "veliki pionir konstruktivističke teorije znanja." Za većinu savremenih saznanja o mentalnim sposobnostima male dece zaslužan je stručnjak za kognitivnu psihologiju.

 

Zoran Stokić

5.05.2021.

Нема коментара:

Постави коментар