понедељак, 24. мај 2021.

 

Sprema se pomračenje: Očekujte "krvavi Mesec"


Najspektakularniji ovogodišnji super Mesec, koji će se dogoditi 26. maja, poklopiće se i sa delimičnim pomračenjem Meseca.

 

IZVOR: TANJUG PONEDELJAK, 24.05.2021. | 11:55 -> 16:30

 

Zahvaljujući pomračenju, taj mesec neće biti samo super, već i "krvavi Mesec", saopštila je NASA. Kako se navodi, takozvani krvavi Mesec se obično dešava tokom pomračenja, kada se Zemlja pozicionira direktno između Meseca i Sunca i kada sakriva Mesec od sunčevih zraka, a ime "crveni" (krvavi) nosi zbog crvenog odsjaja, prenosi Si-bi-si njuz.

"Kada se to dogodi, jedino svetlo koje dopire do površine Meseca je sa ivice Zemljine atmosfere. Molekuli vazduha iz Zemljine atmosfere rasipaju većinu plave svetlosti. Preostala svetlost reflektuje se na mesečevu površinu crvenim sjajem, zbog čega mesec izgleda crven", pojasnila je NASA. Kako se navodi, rezultat toga je "svetlosni prsten" oko Meseca, za koji se još ne može predvideti koliko će biti crven. Ovogodišnji majski super Mesec, jedan od tri ove godine, neće se poklopiti samo sa pomračenjem, već će biti i najveći super Mesec ove godine.

Ovogodišnji majski super Mesec naziva se još i "cvetni mesec", biće veći nego inače, jer će biti najbliži Zemlji, a naziva se cvetnim zbog obilja cveća koje cveta u to vreme na Zemlji. Super Mesec će ove godine, 26. maja, biti delimično vidljiv svuda gde će u tom trenutku biti noć, navodi NASA i dodaje da će, ukoliko bude vedra noć, u prizoru moći da uživaju, pre svega, građani delova Azije i Australije, SADa i Južne Amerike. U SADu će najbolje moći da ga vide stanovnici Havaja, Aljaske i zapadnih saveznih država.

Samo pomračenje trajaće oko 14 minuta, a ceo događaj oko pet sati, od 8.47 do 13.49 sati po Koordinisanom univerzalnom vremenu, što znači da će u Aziji moći da se vidi predveče, a u SADu u ranim jutranjim satima. Za one koji neće moći golim okom da prate pomračenje, organizovana je i virtuelna teleskopska projekcija.



***

Komentar

***

 

 

Da bi došlo do pomračenja Meseca nije dovoljno da je - pun Mesec u opoziciji sa Suncem - potrebno je još (1) dužina senke mora da bude veća nego što je Mesečeva daljina; i još (2) Mesečevo ugaono udaljenje od ekliptike mora da bude manje od poluprečnika Zemljine senke gde u nju ulazi Mesec. Računsi se tzv. - Mesečeva latituda - može sračunati (tj. njen interval).  Jer ako i ova dva uslova nisu ispunjena  Mesec, na primer, može prolazi iznad ili ispod Zemljine senke. Za vreme potpunog pomračenja Mesec ima tamno bakarnu boju zato što je osvetljen ivičnim zracima Meseca, koji se lome kroz Zemljinu atmosferu i delimično ulaze u prostor Zemljine senke. Boja je crvenkasta zbog prisustva sitnih kapljica vode i čestica prašine u Zemljinoj atmosferi, od koje se plavi i drugi zraci koji su kraće talasne dužine odbijau, ali ih crveni zraci, dužih tlasnih dužina, mogu obići i dospeti u naše oko. Baš kao u slučaju jutarnjeg i večernjeg rumenog neba. Mesečevo pomračenje služi za, na primer, ispitivanje gornjih slojeva atmosfere i tsl. Još su Vavilonske tablice sadržavale detaljne podatke o položajima, fazama i pomračenjima Meseca tokom dva veka p. n. e. Tačno predviđanje kretanja Meseca bilo im je od životne važnosti zbog poljoprivrede.

Zoran Stokić

24.05.2021.

Нема коментара:

Постави коментар