недеља, 14. август 2022.

 

Gde je Balkan? Slovenci kažu dole, Hrvati kažu Beograd, Srbi kažu Kosovo, a svi ostali...

 

Viralni video zapisi na TikToku osvajaju publiku širom sveta, kako je moguće da od stare pesme naprave najslušaniji hit u 2022. tako je i od videa poznatog istoričara Slavoja Žižeka skrenuta pažnja na Balkan.

 

IZVOR: B92 NEDELJA, 14.08.2022. | 14:40 -> 07:45

 

Foto:Shutterstock/shirmanov aleksey

Slavoj Žižek je slovenački filozof, kulturni kritičar i teorijski psihoanalitičar. Poznat je po svojoj interpretaciji i nadgradnji teorije psihoanalize Žaka Lakana, koju je primenio na pop kulturu i sociologiju. Svrstava se u filozofe poststrukturalizma i tkođe pripada grupi mislilaca inspirisanih marksizmom.

Ovaj istoričar je na Jutjubu objavio snimak u kojem objašnjava gde je to Balkan i kako ga doživljavaju različite nacije u Evropi. Isečak iz videa je postao viralan na TikToku gde su korisnici imali veoma pozitivne reakcije na njegovu teoriju.

Svoj video je započeo sa pitanjem: "Pa gde je Balkan, ovo je standardna šala, hajde da uradimo celu teoriju."

"Ovde imamo Sloveniju i svi oni će vam reći da je to dole, niže (pokazujući na deo nakon granice). Ako pitate Hrvata gde je Balkan, on će da vam kaže da su oni srednja Evropa i katolici, a Beograd, Srbija i ortodoksna religija je Balkan. Ako pitate Srbina, on će vam reći pa tamo negde, Sarajevo, Kosovo i je pravi Balkan. Međutim, ironija je ako idete još niže, odjednom je Balkan gore. U Grčkoj će vam reći: "Mi Grci, mi vodimo poreklo iz Evrope, ovde gore su Balkanske planine.

Ako pitate Austrijanca, pa gde je Balkan? On će reći pa Slovenija, tu Balkan počinje, primitivci. Ako pitate Nemca, pa Austija, oni su imali imperiju, već su se izmešali sa svima, balkanizovani su. Francuzi će vam reći, pa Nemačka, mračno, fašisti... I na kraju će vam Britanci reći da je cela Evropa danas veliki Balkan, ali sa Briselskom birokratijom u novom Istambuli, a da su Britanci jedini posebni", rekao je Žižek u svom videu.

 

 

***

Komentar

***

 

 

Ovo bi moglo da se objasni pomoću koncepta "mem". Bili smo izloženi različitim mem-ovima. Dok smo mi zbog apsolutno neodgovorne politike S.M. pokušavali da preživimo sve te ratove, normalan svet se bavio kreacijama, na primer, od 1990. stvorena je i nauka - memetika -  teorija o prenosu kulturnih elemenata u smislu evolucionog modela. Esencija evolucije je pored hemiskih elemenata i postojanje - jedinice prenosa - koja se samoreplicira - u slučaju biološke evolucije to je - gena. Kada je u pitanju kulturna evolucija ta – jedinica prenosa - je - mem. Termin "mem" je skovana, po analogiji sa "gen", ima starogrčki koren  sa  značenjem - "imitirana stvar". "Mem" je ideja, ponašanje ili stil koji se širi putem imitacije od osobe do osobe unutar kulture i često nosi simboličko značenje koje predstavlja određeni fenomen ili temu. Mem deluje kao jedinica za prenošenje kulturnih ideja, simbola ili praksi, koji se mogu preneti iz jednog uma u drugi putem pisanja, govora, gestova, rituala ili drugih imitiranih fenomena sa imitiranom temom. Pristalice ovog koncepta smatraju memove kulturnim analogama genima po tome što se sami repliciraju, mutiraju i reaguju na selektivne pritiske. U popularnom jeziku, mem se može odnositi na internet mem, obično sliku, koja se remiksuje, kopira i distribuira u zajedničkom kulturnom iskustvu na mreži.

 

Zoran Stokić

14.08.2022.

Нема коментара:

Постави коментар