понедељак, 19. април 2021.

 

Uspeo istorijski let helikoptera na Marsu FOTO/VIDEO

 

Nasa je uspela da upravlja minijaturnim helikopterom "Indženuiti" iznad tla Marsa, što je prvi kontrolisani let letelice na drugoj planeti.

 

IZVOR: B92 PONEDELJAK, 19.04.2021. | 13:07 -> 14:35

 

Helikopter težak 1,8 kilograma sporo se spustio sa visine od tri metra na površinu planete, leteo 30 sekundi, a onda se okrenuo pre nego što se lagano spustio. Slika, video-zapis, zvuk - a sad i prvi selfi s Marsa "Indženuiti je izveo svoj prvi let - prvi let aviona sa motorom na drugoj planeti", napisala je Nasa na svom zvaničnom profilu na Tviteru. Nasa je najpre odložila let zbog problema sa tajmerom koji sprečava helikopter da pređe u režim leta i izvrši test okretanja velikom brzinom. Helikopter "Indženuiti" lansiran je sa svemirske obale Floride prošle godine u okviru misije Mars 2020. "Indženuiti" je stigao do Crvene planete zajedno sa Nasinim roverom "Perseverens", koji je sleteo 18. februara u krater Jezero, nakon što je prešao sedmomesečni put.

 

Rover je bio u pripravnosti kada se njegov maleni kolega podizao ka nebu. Ovo je prvi kontrolisani let letelice na drugoj planeti. Nasa se nada da će primiti fotografije i video-snimke leta sa kamera koje postoje na helikopteru, ali i sa onih sa rovera "Perseverens", koji je "parkiran" 76 metara dalje. "Indženuiti" će napraviti još nekoliko dužih letova narednih nedelja, iako će mu između svakog leta biti potrebno četiri do pet dana pauze, kako bi napunio baterije. Nasa je inicijalno odložila prvi let minijaturnog helikoptera zbog tehničkih problema. Svemirska agencija rekla je da je helikopter siguran i da je poslao podatke natrag na Zemlju, naveo je tada BBC. Tim je proveravao podatke kako bi našao problem i odredio novi datum poletanja.

 

 

***

Komentar

(na našim sajtovima, botovi vlasti kao i  ljudi "zemlja ravna ploča" su na ovaj "dzinovski korak Homo sapijensa" iskazivali uobičajenu mržnu prema SAD; Holivudski film i tsl. Njima je upućen ovaj komentar)

 

***

 

 

Antički filozofi su smatrali da kao što je ptici data sposobnost letenja, a ribi sposobnost plivanja, isto tako je čoveku data sposobnost mišljenja, i to jednom zauvek; ova ideja se održala dva milenijuma, ali je netačna i vodi nas u pogrešnom smeru, ravnopločaši su samo jedan od dokaza za to. Mišljenje nam nije dato na poklon, nego njega svaka generacija iznova izgrađuje, stiče, mukotrpno, malo-pomalo, putem obrazovanja, tj. kulture. Ne postoji „apriorni“ način organizovanja iskustva Homo sapijensa, on zavisi od refertnog okvira (kulturne matrice), ti okviri utiče na percepciju, način mišljenja, ponašanje, sliku sveta i sposobnosti, prostorno-vremenske procese, problem preticanja... Homo sapijens je prošao kroz magisku, mitsku, religisku, naučnu – fazu. Ako u razvoju ostanemo na nivou mita tj. u "mitskom referentnom okviru" onda su nam svi događaji ili prijateljski ili neprijateljski, dobroćudni ili zloćudni; "mrzim" SAD, znači sve što uradi NASA je "nepijateljska laž". 

Ovaj bi let trebalo posvetiti Đordanu Brunu čija je knjiga: "La Cena de le ceneri" (1584., London) iz dogmatskog dremeža prodrma savremenike. Njegove spise je do detalja upoznao Galilej, ali ga nigde u svojim knjigama ne spominje iz opreza prema inkviziciji. Monarh heroj Bruno, koga je inkvizicija spalila 1600 na cvetnom trgu u Rimu, nenameravano je „otvorio oči“ crkvi - koja je iz njegovih spisa uvidela svu opasnost koju sa sobom nosi nova astronomuja kada je u pitanju stvar vere; Kopernikova je astronomija stavljena na indeks zabranjenih knjiga 1616.

 

 

Zoran Stokić

19.04.2021.

Нема коментара:

Постави коментар