понедељак, 18. март 2024.

 

Ko je bio gospodar Jevrem: Po njemu ime nosi ulica u centru Beograda

 

 

LIFESTYLE Autor: nova.rs 17. mar 202415:47 Wikipedia/Аристид Економа, Народни музеј, Београд

 

 

Gospodar Jevremova ulica jedna je od poznatijih u Beogradu, ali čak i njene stanare da pitate ko je zapravo bio i šta je tako značajno uradio Jevrem Obrenović - većina bi slegla ramenima. Ipak, daleko od toga da ovaj čovek nije zaslužio ulicu u centru prestonice.

 

Gospodar Jevrem Obrenović bio je najmlađi brat Miloša Obrenovića, jedini čovek koji je živ izašao iz Kule Nebojša i prvi „evropejac“ u Srbiji, koji je u Šapcu udario temelj za reputaciju „malog Pariza“.

 

Rođen je u Gornjoj Dobrinji oko 1790. godine. Bio je jedini pismen od braće Obrenovića, a u istoriju se upisao kao prvi proevropski političar u modernoj istoriji Srbije i veliki mecena.

 

U vreme Drugog srpskog ustanka, Turci su ga zatočili u Kulu Nebojša, ali je kasnije pušten na slobodu i postao jedini zatočenik koji je s ovog mračnog mesta izašao živ. Kad je imao samo 26 godina, 1816. godine, Miloš Obrenović ga je postavio za obor-kneza Šabačke nahije i tad je počelo „zlatno doba“ ovog grada, piše Nova.rs.

 

Pod njegovom upravom, Šabac je krenuo da se udaljava od turske tradicije i približava evropskim trendovima. Glavne ulice su se sekle pod devedeset stepeni, a ostale su „krojene“ prema njima. Šabac je među prvima imao svoje apotekare i lekare, školu i učitelje, kasarnu i vojni orkestar, prve kočije su vozile šabačkom kaldrmom… Za vreme Jevremove vlade, u Šapcu su počele da rade brojne značajne ustanove: Šabački magistrat (1823), Škola kod Crkve, koju je podigao sopstvenim sredstvima, gradska bolnica, dobro opremljena apoteka…

 

Kažu da bez znanja gazda Jevrema ništa nije moglo da se dogodi, a Jevremov konak, izgrađen 1824, postao je centar evropske kulture u Srbiji.

 

Tu je Jevrem okupljao školovane ljude, umetničku i intelektualnu elitu težeći nekoj novoj Srbiji. Imao je prvi savremen krevet i bečki pribor za jelo, dok su Srbi spavali na slamaricama i jeli drvenim kašikama, a imao je i prva pendžerska stakla u Srbiji. U konaku je osnovao biblioteku, a odatle se čuo i prvi klavir u Srbiji. Organizovale su se i zabave na kojima se nosila evropska garderoba, a u dvorištu je, kao simbol statusa, stajao fijaker – takođe prvi u Srbiji.

 

Čak i njegov brat Miloš Obrenović zavideo mu je na konaku i u pismima ga prekorevao zbog „raskalašnosti“, ali to mu nije smetalo da Jevremov fijaker, prvog obrazovanog srpskog lekara i prvi vojni orkestar samo preseli kod sebe u Šabac.

 

Gospodar Jevrem je za 15 godina, koliko je proveo u Šapcu, od turske kasabe napravio „bogatu varoš na granici dvaju carstava koja se i imenom Malog Pariza mogla nazvati. To je varoš koja se i Kapijom Jevrope može zvati, varoš koja korača podjednako sa Beogradom, a štaviše u mnogo čemu prednjači“, zabeležio je nemački geograf i putopisac Feliks Kanic.

 

 

***

Komentar

***

 

 

Da bi civilizovano preživeo moraš biti na "talasu" vremena. U basni "Le Chartier mired" 1682., La Fonten nas je učio - "Pomozi sebi i nebo će ti pomoći". Jevrem se kretao na tragu ove basne pa je Šabac, među prvim gradovima u SR, imao: školu, učitelje, lekare, apotekare, hudožestvenike,.., a ulice su se sekle pod pravim uglom. Zato se desilo da "Mali Pariz" privuče mnoge emigrante, pa i  poljske Aškenaze, Dr Avrama Vinavera koji je bio Rengenov saradnik, pa je u Šabac doneo prvi rengen aparat; dr Avram sanitetski major upravnik Valjevke bolnice u doba pegavog tifusa. Iz braka Avrama i pijaniskinje Ruže rodio se 1891., Stanislav, studirao na Sorboni kod Beksona, Ponekarea i Landovske, ali u sebi je poneo šabački duh: "1 Francuz - elegantan čovek. 2 Francuza - familijaran život. 3 Francuza - svađa." Ili: "1 Jevrejin - krpar. 2 Jevrejina - banka. 3 Jevrejina - Francuska"! Ili: "1 Srbin - 1 politička partija. 2 Srbina - 2 partije. 3 Srbina - 5 partija. 4 Srbina - svetski rat".

 

Zoran Stokić

18.03.2024.

Нема коментара:

Постави коментар