петак, 19. април 2024.

 

Disova kuća ruglo sela, kroz pesnikov dom prolaze miševi i pacovi

 

KULTURA Autor: nova.rs 18. apr 202417:38 17 komentara Ljubica Sokić/Nova.rs

 

Pogeldati slike (govore više od 1000 reči):

https://n1info.rs/kultura/foto-disova-kuca-ruglo-sela-kroz-pesnikov-dom-prolaze-misevi-i-pacovi/

 

Manifestacija "Disovo proleće" ušla je u 61. godinu postojanja i uprkos dičenju čelnika grada čuvenim pesnikom, njegov dom u selu Zablaće nadomak Čačka i dalje propada i mogao bi se svakog trenutka srušiti.

Vladislav Petković Dis, jedan od naših najznačajnijih poeta iz epohe impresionizma, rođen je u selu Zablaće, nadomak Čačka. Po njemu nosi ime naziv škole u rodnom mestu, kao i čačanska biblioteka, piše nova.rs.

Meštani Zablaća kažu da ih je sramota zbog činjenice da je njegova kuća u kojoj je živeo postala ruglo sela.

„Srbi su postali nebeski jahači zaborava. Nastao je novi soj koji prezire tradiciju, kulturu i običaje, koji su davali identitet ovom jadnom i napaćenom narodu, a narod koji pogazi svoje veličine zaslužio je ropstvo svake vrste“, prokomentarisao je jedan meštanin.

Ljubica Sokić/Nova.rs

Zablaćanci su se, kako kažu za Nova.rs, obraćali gradonačelniku Čačka MilunuTodoroviću da im obezbedi advokata, kako bi se rešili pravno-imovinski odnosi Disove kuće, ali za sada se po tom pitanju ništa ne dešava.

„Čas kažu ima devetoro naslednika, pa onda njih 36 ili 37, a ovaj objekat „jedva stoji na temeljima“. Kada pogledam ovu kuću dođe mi da se onesvestim zbog tuge“, komentariše jedan od meštana.

Nova.rs

Prema njegovim rečima, kroz pesnikov dom prolaze miševi i pacovi, često se nastanjuju zalutale životinje.

„Ova kuća je kao najbolja scena iz horor filma. Velika je bruka i sramota, kako za Zablaće, tako i grad Čačak“, ističe naš sagovornik.

On ističe da su meštani spremni da učestvuju u rekonstrukciji pesnikovog doma, jer su ljudi u selu imućni, bave se proizvodnjom povrća, ali ne mogu samoinicijativno bilo šta da odrade.

Isto misle i ostali Zablaćanci sa kojima smo razgovaraju. Navode da se urušavanjem kuće, sve više prlja i njihov obraz. Podsećaju da, kada je Peter Handke pre nekoliko godina dolazio u Čačak, čelnici grada nisu smeli da ga odvedu da vidi Disov dom zbog sramote.

„Kuću gazi vreme. Šibaju je vetrovi i kiše, a mogla je do sada da postane muzejski prostor gde bi brojne „kuće znanja“ dovodile učenike da se upoznaju sa likom i delom našeg velikana“, zaključuju Zablaćanci.

Naša redakcija je, povodom navoda meštana, pozvala Miroslava Petkovića pomoćnika gradonačelnika za društvene delatnosti, kako bi nam objasnio šta se dešava kada su u pitanju pravno – imovinski odnosi.

„Mi smo nemoćni. Čekamo odluku suda da vidimo kako će rešenje doneti to telo. Ne možemo da uđemo u kuću, jer je u pitanju privatno vlasništvo. Ona je proglašena nacionalnim dobrom, uradili smo DPR, imamo nameru da to završimo. Kada bi naslednici dali gradu da postupa, to bi davno bilo odrađeno“, rekao je pomoćnik gradonačelnika za Nova.rs.

Podsećamo, Vladislav Petković Dis rođen je 10. marta 1880 u Zablaću, a tragično je stradao u Jonskom moru 1917. godine. Radio je kao učitelj i carinski službenik. Kasnije, bio je izveštač sa fronta u Balkanskim ratovima. Za vreme Prvog svetskog rata, preživeo je povlačenje preko Albanije, odakle je prebačen na Krf, a zatim transportovan u Francusku gde piše svoju poslednju zbirku pesama „Nedovršene pesme“. Pri povratku u Grčku, brod na kome je plovio presreće i potapa nemačka podmornica kod Krfa 17/30. maja 1917. godine.

 

 

***

Komentar

***

 

 

Moć građanskog društva, koje podstiče vrline, nagrađuje znanje i rad (kontinuitet kulture): Kuća Direra u Nirnberga je srednjovekovna kuća (4 sprata), koja je izgrađena 1420., dobila je današnji izgled koju je napravio trgovac i astronom Bernhard Valter 1501. samo nekoliko malih prozora na "Gevergk der Astronomei" postavljenih na južnom zabatu. Porodica Valter je 1509., prodala kuću Direru za 275 guldena. Iako je kasnije menjala vlasnika 24 puta - ostala je u opštoj svesti kao Direrova kuća. Povodom proslave 300-god Direrove smrti (1828.), grad  je 1826., kupio kuću i u njoj je postavio spomen sobu. Godine 1871., na umetnikov 400-ti rođendan, korišćenje i očuvanje kuće prebačeno je na Udruženje "Albreht Direr", koje je od tada vodi kao spomenik i muzej. 1944., kuća je bombardovana, nakon saniranja ratnih šteta, kuća je od 1949., ponovo otvorena kao muzej. 1990-ih kuća je temeljno renovirana. A u despotijama se nagrađuje "poslušnost"; vlada se manama (kulturni diskontinum)!

Zoran Stokić

19.04.2024.

 

Нема коментара:

Постави коментар