понедељак, 6. новембар 2023.

 

Arnold Švarceneger otkrio koji mjuzikl smatra najboljim

 

 

SHOWBIZ Autor: index.hr 04. nov 202321:08 Arnold ŠvarcenegerShutterstock/Featureflash Photo Agency

 

 

Kada se pomisli na Arnolda Švarcenegera, mnogi odmah imaju asocijaciju na akcione filmove. On se tokom svoje karijere istakao kao jedan od glavnih akcionih junaka zahvaljujući filmovima poput Terminatora, Predatora i Komandosa. Švarceneger je glumio i u komedijama, ali njegov primarni žanr bila je akcija.

Uprkos tome, legendarni snagator veliki je ljubitelj mjuzikala, što je mnogima iznenađujuće. U jednom intervjuu za Rotten Tomatoes glumac je otkrio da obožava mjuzikl Moje pesme, moji snovi iz 1965. godine, piše Index.hr.

„To je jedan od onih filmova o kojima neprestano razmišljam. Jako je zabavan. Znate, ipak je u pitanju Austrija. Ima sve, od muzike do izgleda. Smatram da je to film koji ima zanimljivu priču, ali kupio me vernim prikazom moje domovine. Naravno da sam posetio mesta na kojima su snimali taj film. Bio sam u okolini Salcburga i podno Alpa“, rekao je glumac.

„To je baš spektakularan i zabavan film. Puno govori o dobu u tadašnjoj Austriji“, dodao je za kraj.

Mjuzikl Moje pesme, moji snovi nastao je pod rediteljskom palicom Roberta Vajsa koji je adaptirao scenario Georga Hurdaleka, Howarda Lindsaya i Russela Crousea. Priča prati mladu devojku koju njen samostan šalje u Austriju (Salzburg) tokom 1930-ih godina kako bi odgajala decu mornara koji je postao udovac.

Glavne uloge u muziklu pripale su Julie Andrews, Christopheru Plummeru, Eleanor Parker, Richardu Haydnu, Peggy Wood i Charmian Carr. Iako ga kritičari nisu baš zavoleli kad je izašao, u američkim je bioskopima zaradio 158,7 miliona dolara, čime je postao najuspešniji film na tim prostorima tokom 60-ih godina prošlog veka.

 

***

Komentar

***

 

https://www.youtube.com/watch?v=tMVXS_xNIz0

Climbed Every Mountain' - The Story Behind the Sound of Music

 

 

Od Amadeusa su u dva navrata tražili da iz Salzburga donese krštenicu, ali je on nije priložio (zašto? Pitanje je otvoreno) - bez toga niste mogli postai član – najvažnije institucije za život (familiju) muzičara (strukovni sindikalni esnaf) - "Tonkunstler-Societat". Zato kada je 1791., naprasno umro udovica Konstaca i deca nisu mogli dobijati finansisku pomoć ovog društva! Kompozitor Florijan Gasman, koji je bio muzička ikona Beča, poput nekada Fux-sa, došao je na ideju da osnuje "društvo za pomoć muzičarima" i ono je osnovano 1771.,  "Tonkunstler-Societat" (1771-1939) 1939., ga je posle ansluša Austrije Hitler ukinuo. Njegova svrha je bila „podrška penzionisanim ili bolesnim muzičarima i njihovim porodicama; kao i udovicama i njihovoj deci“. Društvo se finasiralo dobrotvornim koncertima i donacijama; naročito su bili poznati po izvođenju oratorijuma. Za Gasmanovo društvo prvu donaciju načinila je Marija Terezija 500 a njen sin 200 dukata. Za koncerte su svoja oratorijume prilagali članovi duštva: Gassmann, Hasse, Bono, J.Haydn, Salijeri, Albrechtsberger, Martinez, Ditersdorf, Paul Wranitzky, Franz  Süssmayr, Kožulah, Cartellieri, Vogler,..., Bethoven; a izvođena su i dela baroka: Hendla i &. Zanimljivo je da je A.Mocart tu izvodio svoja instumentalna dela, da bi ta dela promovisao (nije priložio nijedan oratorijum), ali nije postao član ovog - super  važnog "sindikata" - iz bizarnog razloga (krštenice) ili nekog tipa teorije zavere – krštenice. Leopold je ima više dece, većina je umrla veoma brzo posle rođenja; Amadeus (bebi fejs izgled) možda zapravo ima krštenicu nekog svog pokojnog mlađeg brata i tsl?

Zoran Stokić

6.11.2023.

Нема коментара:

Постави коментар