субота, 26. октобар 2024.

 

Cene nisu porasle 500 godina: Kvart u kojem najam stana košta 88 centi godišnje

 

 

LIFESTYLE Autor: punkufer.dnevnik.hr 25. okt 202415:50 1 komentar

FuggereiKonstantin Yolshin/Shutterstock

 

 

Ako želite da posetite Fugerei, moraćete da platite kartu čija je cena četiri puta veća od iznajmljivanja stana na celu godinu...

 

Ko je tražio stan u Berlinu, Dablinu, Parizu, ali i Beogradu zna o kojim cenama najma je reč.

 

Međutim, ima i sasvim drugih primera. Iako zvuče kao nešto iz rubrike „verovali ili ne“, dolaze iz stvarnog života. Tačnije, iz idiličnog nemačkog naselja Fugerei, gde se cena zakupa stana nije menjala od 16. veka, i iznosi 88 centi godišnje, prenosi Punkufer.hr.

 

Fugerei, najstarije naselje na svetu

Naselje iz snova nalazi se u bavarskom gradu Augsburgu. Takođe je jedan od najstarijih gradova u Nemačkoj, o čemu svedoči i njegovo ime: naime, osnovan je po naredbi rimskog cara Avgusta kao vojni logor. Već tada je ovde živelo oko 10.000 ljudi, a uskoro će postati jedan od najvećih gradova Svetog rimskog carstva.

 

Bio je centar trgovine, industrije i proizvodnje tkanina, umetnička oaza brojnih slikara i muzičara, rodno mesto posebnog rokoko stila zvanog „augzburški stil“, njegov vodovod je uvršten na Uneskovu listu svetske baštine u Evropi.

 

Međutim, iako napredan, grad je imao svoj deo siromašnih građana. O njima se brinula uticajna i moćna bankarska porodica Fuger, koja je u 16. veku uložila novac u izgradnju posebnog naselja Fugerei za ne baš bogate. Među njima su bile udovice, beskućnici i osiromašeni zanatlije, ali ne i prosjaci.

 

Pomozite ljudima da sami sebi pomognu

Da bi postali stanovnici Fugereia, morali su da ispune nekoliko uslova: da provedu najmanje dve godine živeći u Augsburgu, da budu katoličke vere i da imaju dokaz da su neosuđivani. Zanimljivo je da je jedan od meštana bio i pradeda čuvenog Mocarta, u čiju čast je danas podignuta spomen-ploča.

 

Stanovnici naselja plaćali bi fondaciji godišnju zakupninu u iznosu od samo 88 centi, a uz to su bili obavezni da „obavljaju“ tri molitve dnevno za članove porodice Fuger i obavljaju honorarni rad u zajednici. Veliki značaj pridavan je duhu zajedništva i solidarnosti, koji se i danas oseća. Stanovnici vrše usluge jedni drugima, pomažu jedni drugima i druže se.

 

View this post on Instagram

A post shared by Saskia Ihl (@saskia_shows_you_germany)

 

Tako je Fugerei postao najstarije društveno naselje na svetu. Ali za one koji bi mogli da zloupotrebe nečiju dobru volju, treba napomenuti: osnovni princip pomoći stanovnicima je da se pomogne ljudima da pomognu sebi. Dakle, dok ne stanu na noge i budu u stanju da se isele, ustupajući mesto drugima kojima je to potrebno.

 

Danas ima oko sedamdeset kuća, odnosno oko 150 stanova. Površina stanova je oko 60 kvadratnih metara, a oni u prizemlju imaju i baštu. Ovaj grad u gradu je od srednjeg veka opasan zidinama i ima pet kapija koje su i danas zatvorene svake večeri. Ovde su za goste uređeni muzej i prodavnica suvenira.

 

Ako želite da posetite Fugerei, moraćete da platite kartu čija je cena osam puta veća od iznajmljivanja stana na celu godinu – pa ćete morati da izdvojite čak 8 evra.

 

 

***

Komentar

***


 

Mocarti su bili zemljoradnici iznajmljivali su crkveno zemljište. Radonačelnikom A. M. smatra se David Mocart koji je emigrirao u Augsburg  tokom Tridesetogodišnjeg rata, bio je zidar radio je za Fugere (nemačka bankarska i kasnije plemićka porodica; stekli su carski čin grofa i kneza). Davidv sin Franc Mocart (1649 – 1693) takođe je bio zidar radio je za porodicu Fuger i živeo u tim socijalnim stanovima, njegov sin Johan Georg (1679–1736) je nakon očeve smrti bio pod starateljstvom rođaka Hansa Georga Mocarta kod koga je naučio knjigovezački zanat ; Johan, Amadeusov deda, sa prvom suprugom nije imao dece, sa drugom suprugom Anom M. Sulcer (1696–1766) imao je osmoro dece – najstariji je bio Leopold Mocart (1719-1787) Amadeusov otac. Amadeus nije upoznao babu i dedu po ocu; deda je umro 20 god pre njegovg rođenja a babu nije upoznao jer se Leopold posle očeve smrti preselio u Salzburg i nije obilazio majku Anu! Zarađivao je novac putujući po Evropi sa svojom nadarenom decom, kojoj je oduzeo detinjstvo.


Zoran Stokić

26.10.2024.

Нема коментара:

Постави коментар