субота, 19. октобар 2024.

 

Ko je kralj Esvatinija koji je u poseti Srbiji

 

 

Ženio se 15 puta i trenutno je u poligamnoj vezi sa 11 supruga.

 

BBC 19.10.2024. Afrika: Ko je kralj Esvatinija koji je u poseti Srbijim AFP

 

 

Imao je 18 godina kada je postao kralj jedne od poslednjih preostalih apsolutnih monarhija na svetu - Esvatinija, nekadašnjeg Svazilenda, male države na jugu Afrike.

 

Kritičari zameraju 56-godišnjem kralju Mvsatiju Trećem što živi u luksuzu, dok većina stanovništva grca u siromaštvu, a napadaju ga i zbog ponašanja prema političkim protivnicima.

 

Kralj Esvatinija došao je u trodnevnu posetu Beogradu gde će između ostalog, učestvovati i na okruglom stolu "Srbija i Esvatini - Inovacija kao pokretač rasta".

 

Nije poznato ko su učesnici okruglog stola, kao ni koje će sporazume potpisati Mvsati Treći i njegov domaćin Aleksandar Vučić.

 

Diplomatski odnosi Srbije i Esvatinija uspostavljeni su 1990. godine u Njujorku, ali saradnja datira još iz 1968. kada je Esvatini stekla nezavisnost.

Priznanje nezavisnosti Kosova, pa povlačenje odluke

Esvatini je 2010. godine priznao nezavisnost Kosova, ali je 2023. bio među devet zemalja koje su tu odluku povukle.

 

"To je poseban dokaz čvrstog prijateljstva među našim zemljama", rekao je tada Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, iako je Priština demantovala ovu tvrdnju.

 

Tokom posete afričkim državama u julu 2024, Tamara Vučić, supruga predsednika Vučića Tamara, posetila je Esvatini zajedno sa Nenadom Popovićem, ministrom bez portfelja zaduženim za međunarodnu ekonomsku saradnju.

 

Spoljnotrgovinska razmena između dve zemlje naglo je porasla u poslednje dve godine - od 15.800 evra 2022, do 105.000 evra 2023.

 

Možda ste kupili limun i pomorandže iz Esvatinija, jer ovo južno voće Srbija uvozi među robom ukupne vrednosti od 104.000 evra, dok u ovu zemlju izvozi oko hiljadu evra vredan pribor za mašine, testeninu i brašno, pokazuju podaci Privredne komore Srbije.

 

Ko je kralj Msvati Treći?

 

AFP

Jedan je od 60 sinova kralja Sobhuzuja Drugog, koje je imao sa brojnim ženama.

 

Po rođenju je dobio titulu princa Makshotiva (kralja svih naroda).

 

Školovao se u Svazilendu i u Engleskoj.

 

Kada mu je 1982. umro otac, imao je 14 godina.

 

Zbog previranja unutar kraljevske porodice, presto je preuzeo sa 18 i time postao najmlađi svetski lider u tom trenutku, navodi enciklopedija Britanika.

 

Kralj poznat i kao Ngvejama (lav) na prestolu je 38 godina, uglavnom se pojavljuje u tradicionalnoj nošnji i ima mnogo žena.

 

Ženio se 15 puta i trenutno je u poligamnoj vezi sa njih 11.

 

U prošlosti su ga često kritikovali zbog mladosti njegovih žena.

 

Samo nekoliko dana pošto je 2005. ukinuo zabranu seksualnih odnosa za devojke mlađe od 18, oženio se sa17-godišnjom Findile Nkambul.

 

Početkom septembra 2024, Mvsati Treći se verio sa 21-godišnjom Nomsibom Zumom, ćerkom Džejkoba Zume, bivšeg predsednika Južnoafričke Republike.

 

Kada je objavljena vest o veridbi, spekulisalo se da se ženi iz političkih razloga, ali je tvrdnje demantovao Alfijes Eneskimalou, predstavnik za štampu monarhije.

 

"Ljubav ne zna za godine. Dešava se između dvoje ljudi.

 

"Može da se javi između nekog sa 100, i nekog u godinama dozvoljenim ustavom", rekao je za BBC Njuzdej program.

 

 

BBC

Lična karta Kraljevine Esvatini:

Mbabane je administrativni centar, a u Lomambi je zakonodavno i kraljevo sedište

Površina: 17. 364 kvadratna kilometra

Stanovništvo: 1,1 milion

Zvanični jezici: svazi, engleski

Do 2018. je bila poznata kao Svazilend

Nekadašnja je britanska kolonija, a nezavisnost je stekla 1968. godine

Širom zemlje su 2021. organizovani prodemokratski protesti zbog nezadovoljstva stanjem u društvu koji su doveli do sukoba sa policijom i vojnicima

Esvatini se godinama bori sa visokom stopom broja obolelih od HIV-a. U 2023. godini je zabeleženo ukupno230.000 obolelih, petina ukupnog stanovništva.

 

 

***

Komentar

***

 

 

Mi smo apsolutno zapušteno i neobrazovano društvo. Jer da nismo znali bi još 1920., a kamo li 2024., za naučne analize Ludviga  fon Mizesa (1881 – 1973) o " Ekonomska računica u socijalističkoj sredini"; "Racionalna ekonomska aktivnost nemoguća je u socijalističkoj zajednici"!  Prikazao je (i) problem nemogućnosti ekonomskog obračuna. Iz ideoloških razloga kapitalna dobra ne mogu biti pravilno vrednovana, i tu postoji  samo unutrašnje kretanje dobara, a ne predmeta razmene i stvarno tržište. Pojedinačna dobra ne bi bila vrednovana, a sistem je nužno iracionalan, pošto centralni planeri ne bi bili u stanju da efikasno alociraju raspoložive resurse. Zalagao se za ekonomski neintervencionizam i antiimperijalizam


I svetski rat je video  kao prekretnici u istoriji čovečanstva. "Rat je postao zastrašujući i destruktivniji nego ikada ranije jer se sada vodi svim sredstvima visoko razvijene tehnologije koju slobodna ekonomija ima. Buržoaska civilizacija je izgradila železnice i električne elektrane,..., avione da bi stvorila bogatstvo. Imperijalizam je instrumente mira stavio u službu uništenja. Sa savremenim sredstvima, bilo bi lako uništiti čovečanstvo jednim potezom".

 

Zoran Stokić

20.10.2024.

Нема коментара:

Постави коментар