петак, 18. октобар 2024.

 

Onlajn recenzije nisu garancija da ćete napraviti pravi izbor: Kako da prepoznate lažne

 

 

LIFESTYLE Autor: RTS 17. okt 202423:15 1 komentar

 

 

Poslednjih 20 godina postoje različite platforme na kojima možemo da podelimo svoja iskustva o različitim pružaocima usluga ili proizvoda, od restorana, smeštaja do frizerskog salona. Ali dešava se da su recenzije lažne, kao i da nas pokušaji da utvrdimo njihovu autentičnost mogu odvesti na pogrešan put. Pročitaj više:

https://n1info.rs/magazin/lifestyle/onlajn-recenzije-nisu-garancija-da-cete-napraviti-pravi-izbor-kako-da-prepoznate-lazne/

 

***

Komentar

***

 

Problem se rešava Bajesovom teoremom. Najvažnije za budućnost društva je obrazovanje ono stvara buduće vrednosti od kojih se preživljava. Jedan primer iz VB - "Disidentske akademije" (konkurentske škole Oksfordu i Kembridzu; protestanti koji se nisu povinovali Engleskoj crkvi) koje su prouzvele (i) Thomasa Bayesa (teolog, matematička, filozof oponent Berklija) koji je za teoriju verovatnoće ono što je Pitagorina teorema za geometriju. Njegova teorema 1763., temelj moderne statistike koja je u suprotnosti sa tzv. statistikom "frekventnosti". Umesto učestalosti pojavljivanja događaja on je razvio ideju - verovatnoće kao delimičnog verovanja. Napredak računarske tehnologije omogućio je kombinovanje Bajesove statistike sa tehnikom slučajnog hoda. Kako skratiti vreme izračuananja? Monte Karlo metod, Marovljevi lanci, Bajesovo modeliranje. Teorema se takođe široko koristi u automatskoj klasifikaciji i dubokom učenju. A tek Bajesova epistemologija potpuno različita od tradicionalne epistemologije u nekim segmentima postiže visok stepen preciznosti; zasniva se na ideji da se verovanja mogu tumačiti kao subjektivne verovatnoće te da se mogu podvesti pod norme racionalnosti.

 

Zoran Stokić

18.10.2024.

Нема коментара:

Постави коментар