недеља, 29. мај 2022.

 

Novak & Nadal

Bruno Demichelis



Postavio sam pitanje da li su -  trajanje i vruhunski rezultati Novaka i Nadala  - nastali kao kopiranje "prihološke laboratorije iz fudbala". Dobio umesto odgovora "pljuvanje". Demikelisova "soba"  (1986-2008) je pomogla da Milan smanji povrede - mekog tkiva - za 91 %  tokom vremena koje je proveo u klubu. Mentalna soba nije samo potpomagala fizički oporavak i učinak igrača, već je i podržavala razvoj psiholoških karakteristika kao što je samopouzdanje. Demikelis je koristio rezultate testova iz Mentalne sobe i da osmisli vežbe kognitivnog učenja. U njih su spadali upotreba uređaja za biofidbek, kao što su elektrode, koje, kad se zakače za nečiju glavu, mogu da beleže električnu aktivnost mozga. Kad se vidi kako se ponašaju nervne ćelije pojedinca, moguće je usredsrediti se na ojačavanje sinapsi povezanih sa veštinama kao što su - rešavanje problema - .  Ova vrsta terapije osmišljena je da pomogne igračima da rekonfigurišu onu vrstu negativnog "unutrašnjeg monologa" koji bi mogao loše da utiče na njih u situacijama pod visokim pritiskom. Fudbaleri Milana Barezi, Bađo i Donadoni bili su među igračima koji su bili podvrgnuti tretmanu. "Ne možete da naučite tridesetsedmogodišnje igrače da postanu fizički brži, ali možete da ih naučite da postanu brži u analiziranju situacije", kaže Demikelis."Ako mogu brže da obrađuju podatke, mogu da ubrzaju svoje odluke. Zato nam je uspevalo da nam igrači igraju duže."

 

*


 

Trajanje i vruhunski rezultati Novaka i Nadala su pretpostavljam nastali kao kopiranje "prihološke laboratorije iz fudbala". Da se podsetimo. "Mentalna soba" Milana. Franko Barezi, Roberto Donadoni, Roberto Bađo...ova imena su sinonim za najslavnije godine fudbalskog kluba Milan. Isto tako, ona su ostala urezana u sećanje svakog italijanskog navijača koji je prisustvovao porazima reprezentacije posle izvođenja penala na svetskim prvenstvima 1990. i 1994. Sva trojica govorili su o traumama koje su preživljavali zbog jedanaesteraca koje su promašili. Sva trojica su utehu potražili u "Mentalnoj sobi"( Dr Bruna Demikelisa), prvoj psihološkoj laboratoriji italijanskog fudbala. Uz podršku Silvija Berluskonija i hvaljena od čitavog niza trenera Milana, od Ariga Sakija do Karla Anćelotija, Mentalna soba pomogla je da se učvrsti neprevaziđena serija uspeha, kada su "rosoneri" osvojili 21 veliki trofej za 23 godine koliko je soba funkcionisala, počev od 1986. godine. Mentalna soba je delom služila kao utočište, delom kao baza za mentalne treninge. Grupe od po osam prvotimaca, smeštene u najsavremenija sedišta nulte gravitacije, bile su prikačene na raznu opremu, među kojima i poligraf, koja se koristila da prati pokazatelje kao što su krvni pritisak, brzina disanja, stanje neurona u mozgu i tsl. Igrače je razdvajala staklena pregrada od posvećenog Demikelisa, koji je tražio psihološke znake igračevog mentalnog stanja (ili ono što je zvao "objektivnim podacima u 'mentalnoj sferi'").

 

 

 

 

***

 

 

Bruno Demichelis

Bruno Demichelis

Bruno Demichelis.jpg

Puno ime Bruno Demikelis

Datum rođenja c.1948

Mesto rođenja Venecija, Italija

Karijera u Čelziju 2009-2011

Uloga prvog pomoćnika trenera

Prethodne uloge N/A

Ostali klubovi AC Milan

 

 

Bruno Demikelis je italijanski sportski fiziolog i bio je prvi pomoćnik trenera menadžera Karla Anćelotija, koji je doveo svog sunarodnika sa sobom iz Milana 2009. Pod Anćelotijem je nadgledao ljudske performanse, naučnu i medicinsku stranu pripreme tima, sa Polom Klementom. i Michael Emenalo koji pomaže menadžeru u tehničkim i fudbalskim stvarima. Demikelis je napustio klub sa Anćelotijem na kraju sezone 2010-11. [1]

 

Rođen u Veneciji, Italija, Demikelis tečno govori engleski, pošto je kao mladić radio u fabrici za duvanje stakla na engleskom jeziku u svom rodnom gradu, nakon čega je vreme proveo studirajući u Sjedinjenim Državama. Ima crni pojas u karateu, bio je šampion Evrope i dva puta srebrni na Svetskom prvenstvu u Tokiju. Kao stručnjak za motivacionu psihologiju, držao je predavanja najvišim rukovodiocima vodećih italijanskih kompanija. [2] [3]

 

MilanLab

Demikelis je bio član zakulisnog tima Milana od 1987. godine i bio je jedan od začetnika čuvenog „MilanLaba“, čije se uvođenje poklopilo sa dugim periodom uspeha na terenu za italijanski klub, rezultiralo je izveštajem 90% smanjenje povreda nakon njegovog uvođenja, a zaslužan je za pomoć Paolu Maldiniju i Alesandru Kostakurti da igraju na vrhunskom nivou u svojim 40-im [4]. Demikelis je opisao filozofiju iza MilanLaba, koju je uveo u Čelzi, ubrzo nakon što se pridružio klubu:

 

"MilanLab je primena veoma jednostavne ideje, koja stavlja osobu u centar i pokušava da ima holistički pristup u radu na prevenciji povreda. On pokušava da bude zaista proaktivan, što znači da pokušava da predvidi i spreči povrede koliko i da moguće umesto da reaguju kada su povređeni.

 

Trudi se da bude profesionalan u svakoj oblasti. Pokušaćemo da budemo naučniji, tako da pokušavamo da donosimo odluke na osnovu podataka i informacija, a ne mišljenja – to je u taktičkom, tehničkom, nutritivnom, biohemijskom, psihološkom itd.“

 

Zoran Stokić

29.05.2022.

Нема коментара:

Постави коментар