субота, 13. март 2021.

 

Virusi i baktreije

 

 

Virusi i baktreije bi odavno istrebili  Homo sapijens sa planete da se nije pojavila nauka u gradovima Zapada. Nestanak ranijih civilizacija treba posmatrati u tom ključu. Otac medicine Hipoktat je prvi povezao "zarazne bolesti" sa "uticajem okoline".   U 16. veka lekar iz Verone Girolamo Fracastoro prvi je predložio teoriju da su ove vrlo male, nevidljive čestice koje uzrokuju bolest žive. Smatrao je da se mogu širiti vazduhom, da se same umnožavaju i da ih je moguće uništiti vatrom. 1582. Kuinto Tiberio Angelerio je napisao  priručnik „ECTIPA PESTILENSIS STATUS ALGHERIAE SARDINIAE“, u kojem je detaljno opisano 57 pravila koja je gradu nametnuo u lečenju kuge; slična današnjim uključuju zaključavanje, fizičko udaljavanje, pranje namirnica i tekstila, ograničavanje kupovine na jednu osobu po domaćinstvu, karantine... Put je to ka Luj Pastera a u 20 veku put ka, „genetskoj epidemiologiji“.

A šta je vodilo ka nauci u Evropi? I  trgovačko – bankarski kapital ; crkva prvo trgovce smatra zelenašima; bili su ljudi sa kesom oko vrata; kesa ih vuče u pakao. Od 12 veka crkva menja tu sliku; ako bi trgovci radili za opšte dobro, vrata raja se otvaraju. U Sijeni, Libeku, Kelnu, Brižu, Veneciji,..., trgovci počinju da grade prve gradske bolnice, pomažu gradnju crkava, gradskih većnica a počinju da grade svetovne škole. Trgovina je skopčana sa rizicima, slučajnostima, bez “dobrog računa” nema uspešnog poslovanja. Fibonači je 1202 napisao računicu za trgovce “Liber abcci”. Korporacije trgovaca su već toliko uspešne, da je posle “svetih”: Jerusalima, Rima, Carigrada - i Keln od 12. veka postao “Sveti - Keln”. Trgovci postaju mecene čak i umetnika, plaćaju prvog modernog slikara Đota. Gradski kapital i način života postaju ravnopravni konkurenti plemćima i crkvi. Za razliku od drevne Kine, Indije, Vitantije, trgovački je kapital u gradovima Zapada pomoću gradskih škola, gradskih uprava, lineralizacije načina života stvorio predpostavke za pojavu - sloboda - koje će omogućiti nastanak nauke - put ka današnjici, DNK i vakcinama.

 

*


Ako virusi nastave da se razgoropađuju izgleda da će naterati Homo sapijens da izgradi, novu ekološku nišu (prvo na Zemlji) - depersonalizovano društvo - u kome se nećemo sretati “licem u lice”, u kome ćemo se voziti zatvorenim pojedinačnim automobilima, poslovi, školovanje, privatan život (robotska veštačka oplodnja; kupovine...) će se obavljati preko “globalne kompjuterske mreže”. Ovo je izgledalo bilo suviše "ludo" čak i za pisce i reditelje futurističkih romana, pozorišta i filmova.

 

Zoran Stokić

13.03.2021.

Нема коментара:

Постави коментар