субота, 20. март 2021.

 

 

Vulkan i Island: Erupcija vulkana blizu Rejkjavika

 

Piše: BBC News na srpskom20. marta 2021. 11.13

  Istinomer 

 

Lava flows after a volcanic eruption at Fagradalsfjall, Iceland. Photo: 19 March 2021

Reuters

https://www.danas.rs/bbc-news-serbian/vulkan-i-island-erupcija-vulkana-blizu-rejkjavika/

 

Fagradalsfjal leži oko 30 kilometara jugozapadno od Rejkjavika

Došlo je do erupcije vulkana jugozapadno od Rejkjavika, glavnog grada Islanda , saopštio je meteorološki zavod te zemlje.

 

Kažu da je procep dugačak oko 500 do 700 metara na Fagradalsfjalu na poluostrvu Rejkjanes. Poslednja erupcija zabeležena je pre oko 800 godina. Island je zabeležio više od 40.000 zemljotresa u poslednje tri nedelje. Erupcija drugog vulkana, Ejafjadlajekidla, 2010. godine, zaustavila je vazdušni saobraćaj širom Evrope. Međutim, ne očekuje se da će erupcija Fagradalsfjala izbaciti puno pepela ili dima, pa ne bi trebalo da dođe do smetnji u vazduhoplovstvu.

 

Iz islandskog meteorološkog zavoda kažu da je erupcija Fagradalsfjala počela u petak oko 21:45, što je kasnije potvrđeno putem veb kamera i satelitskih snimaka. Helikopter obalske straže je poslat da istraži područje oko 30 kilometara od Rejkjavika. Zatim je posada poslala prve slike lave koja se sliva niz vulkan nakon erupcije. „Sa svog prozora mogu da vidim užareno crveno nebo“, rekla je Ranveig Gudmundsdotir, koja živi u Grindaviku, svega osam kilometara od mesta erupcije.

 

„Svi ovde sedaju u kola da bi se odvezli tamo gore“, rekla je ona, kako prenosi novinska agencija Rojters. Zemljotres magnitude 3,1 stepena zabeležen je na 1,2 kilometra od Fagradalsfjala samo nekoliko sati ranije. Na Islandu često dolazi do podrhtavanja tla jer se prostire na dve tektonske ploče, koje se kreću u suprotnom smeru.

 

***

Komentar

 

***

 

Sa problemima "malih ledenih doba" 1230-1850 kao posledica aktivnosti vulkana sa Islanda mogli ste samo slučajno da se susretneta, o tome se nije govorilo u školskim sistemima ni kod nas ni u svetu. Tako je i danas u doba  globalnog umrežavanja; uporedite broj tekstova (broj slova) o, na primer, ratovima, ratničkoj istoriji  tsl. sa jedne strane i broj tekstova (i broj slova) o "malim ledenim dobima u Evropi" u tih poslednjih 800 g - otktićete da se radi o "beskonačnom" i "konačnom" skupu. Čovek je preokupiran socijalnim svetom, svetom socijalne istorije i moći, društvenim institucijama i utopijama. Od 1230. u raznim regijama Evrope propadala je poljoprivreda, privreda, pojavljuje se glad, nezaposlenost  i bolesti koje generišu sociološki Gordijev čvor. Evropljani su tražili objašnjenja odkud glad, bolest, nemirai. U vremenskom cajtnotu svetovna i sakralna vlast su, u želji da sačuvaju stečene pozicije, umesto stvarne dijagnoze problema ponudili su surogat - presecanje Gordijevog čvora - krivci su bili manjinske grupe, a ponajviše Jevreji i veštice: veštice da su odgovorne za klimatske nepogode, a Jevreji za pojavu bolesti; ako krivce uklone (pomoću Inkvizitora) – problem rešen! U gradovima Evrope pojavila se nauka koja im je pomogla da prežive. Ako se sada vulkan razgoropadi nadajmo se da elite sveta neće posegnuti za globalnom Institucijom Inkvizicije.

 

 

 

Zoran Stokić

20.03.2021.

Нема коментара:

Постави коментар