субота, 5. март 2022.

 

Putin potpisao zakon – za širenje „lažnih“ informacija 15 godina zatvora

 

SVET Autor:N1 Beograd04. mar. 202221:0423 komentara Izvor: STRINGER / AFP


Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se kažnjava širenje "lažnih" informacija o državnim oružanim snagama sa 15 godina zatvora, čime je on stupio na snagu.

Zakon su jednoglasno usvojili donji i gornji dom ruskog parlamenta.

Nekoliko nezavisnih ruskih medija bilo je primorano na zatvaranje nakon što su opisali kao „invaziju“ ili „rat“ ono što Kremlj zove „specijalna vojna operacija“ u Ukrajini.

Putin je potpisao i zakon kojim će se oni koji pozivaju na sankcije protiv Rusije kažnjavati novčano ili zatvorskom kaznom, prenosi BBC.

Moskva kaže da uzvraća napad na ono što ona naziva „informacioni rat“ koji Zapad vodi protiv Rusije zbog sukoba u Ukrajini.

Ruski zvaničnici u više navrata su govorili da ruski neprijatelji poput Sjedinjenih Država i njihovih saveznika šire lažne informacije u pokušaju da poseju neslogu i podele ruski narod.

Kremlj je danas pozvao Ruse da budu jedinstveni i okupe se oko svog predsednika Putina te da razvoj događaja u Ukrajini sada zavisi od reakcije Kijeva na razgovore dve strane.

Agencija Rojters ocenjuje da će po danas prihvaćenom novom zakonu, ruska država imati mnogo jača ovlašćenja u suzbijanju izjava za koje vlasti smatraju da diskredituju oružane snage.

Nezavisne ruske novine Nova gazeta objavile su ranije danas će ukloniti sve članke o ratu u Ukrajini, jer je to neophodno prema novom ruskom zakonu protiv širenja "lažnih informacija".

"Dragi prijatelji, vojna cenzura u Rusiji prešla je na korišenje pretnje krivičnim gonjenjenjem protiv novinara i građana koji šire informacije o neprijateljtvima koje se razlikuju od saopštenja Ministarstva odbrane. Zbog toga uklanjamo materijale na ovu temu", napisala je Nova gazeta na svom Tviter nalogu.

 

 

***

Komentar

 

***

 

 

Edvard Bojl: "Karl Poper me je prvi naterao da shvatim da je od svih ljudskih 'prava' najvažnije pravo na kritiku svojih vladara; i interesantno je primetiti koliko su često tokom istorije diktatori – čak i relativno dobronamerni diktatori poput Napoleona III – trgovali zamagljivanjem razlike između prava na kritiku svojih vladara i prava na apsolutnu slobodu govora, što je druga stvar. Kritika vlasti-nikada se sama po sebi ne sme smatrati prekršajem; to je suštinska tačka poltičkog sistema.”

Edvard Bojl (baron Bojl od Handsvorta), (1923-1981), britanski političar, ministar obrazovanja, vodeći predstavnik liberalnog krila Britanske konzervativne partije.

 

 

*

 

 

@građanska; (?) Tema je “kritika vlasti”. Šta je bolje za društvo  kao u VB gde su se problemi rešavali “korak po korak” tako što je vlast  “disciplinovana” pomoću  kritika ili kao u carskoj Rusiji gde apsolutna vlast  nije trpela nikakve kritike pa se malo malo pojavljuju revolucije, pobune, meteži, ustanci?

Godine  1783. kvekeri su osnovali Komitet prijatelja da promovišu ukidanje trgovine robljem. Vilijam Dilvin i Džon Lojd napisali su oštar pamflet „Slučaj naših sunarodnika, potlačenih Afrikanaca“, a Džejms Filips je štampao 12000 primeraka. 300 kvekera je potpisalo peticiju, a ona je otišla svim poslanicima sa kopijom pamfleta. Ovo je bila prva organizovana kampanja po tom pitanju, ali nije imala pravi uticaj, pošto su kvekeri bili previše nekonformni da bi bili uticajni. Nisu se predali, 1787. reformisali su komitet  tako što su se pridružili trojici istaknutih anglikanaca sa ciljem da dođu do parlamenta - upravo je ova 'koalicija' (i njihovo Društvo za ukidanje trgovine robljem) obezbedila pristup parlamentu, Vilijam Vilberfors, istaknuti anglikanski evangelista, pristao je da bude njihov portparol parlamenta. Predlog zakona protiv ropstva stavljen je pred parlament 1791., ali je poražen...korak po korak...  Zakon o ukidanju trgovine robljem u britanskim dominionima na kraju je usvojen 1807. a  robovlasništvo je konačno zabranjeno u Britanskoj imperiji 1833. Za to vreme u carskoj Rusiji se odvija, na pr, puč “Decenbarski" 1825. - gde je 3000 pobunjenih oficira - pobedila carska vojska. Pobunjenicima je suđeno, vođe su ubijene a ostali prognani u Sibir...

 

Zoran Stokić

5.03.2022.

Нема коментара:

Постави коментар