Holandski izumitelj i umetnik Juri Landman u Beogradu
KULTURA Autor:N1 Beograd04. jan
202316:11 Izvor: ©franckalix
Juri Landman, holandski umetnik, izumitelj eksperimentalnih muzičkih instrumenata, na kojima su svirali veliki svetski bendovi poput Sonic Youth, Half Japanese, Liars, Placebo, Einstürzende Neubauten, izvešće poseban muzički performans za beogradsku publiku i to isključivo na instrumentima koje je sam napravio, u nedelju 22. januara u klubu Dim u Cetinjskoj 15.
Juri Landman će nastupiti uživo sa svojim jedinstvenim setom instrumenata.
U pitanju je mešavina naučno podešenih gudačkih instrumenata kao i object trouvé (pronađeni predmeti) sa posebnim zvucima.
Očekujte pesme čudnih dimenzija, koje dolaze iz pojačanih plastičnih flaša, hakovanih hard diskova, hladnjaka kompjuterskih ventilatora, motora, modifikovanih sintisajzera, hakovanih telefona i stonih žičanih instrumenata sa glasnim ritmičkim taktovima… Zvuči čudno, ali Landmanovi performansi osim što su vrlo atmosferični, zapravo su vrlo harmonični, ritmični i uzbudljivi, navode organizatori.
„Srećan sam što mogu da dodam i Beograd u svoju zimsku turneju uz Linc, Zagreb i Bordo. Video sam fotografije kluba Dim gde ću ovog puta nastupati i ponovo me je uhvatilo isto uzbuđenje, kao kad sam prvi put nastupao u Beogradu u klubu Drugstore pre gotovo osam godina. Divno je vratiti se beogradskoj publici, sada sa malo drugačijim setom i novim stvarima…“, izjavio je Juri.
Pored karijere umetnika, Juri Landman je i dugogodišnji profesor muzikologije i dizajna instrumenata na brojnim univerzitetima u Evropi, ali i autor stripova.
Zajedno sa Bartom Hopkinom
napisao je knjigu „Nice Noise“, o inovativnim proširenim tehnikama sviranja
gitare. Godine 2022. objavio je svoj najnoviji strip ‘1991’, koji će takođe
biti objavljen na srpskom jeziku tokom 2023. godine u izdanju System Comics iz
Beograda.
***
Komentar
***
Muzički instrument koji se u potpunosti kontroliše bez fizičkog dodira - teremin (Leon Theremin) - bio je prvi elektronski instrument na svetu - on je inspirisao revoluciju u tehnologiji zvuka koja potakla Roberta Mooga da kreira moderni sintisajzer i tako potpuno preobrazi muzičku scenu. Teremin su koristili Led Cepelin u pesmi „Whole Lotta Love“ i Rolingstonsi na psihodeličnim albumu iz 1967., "Their Satanic Majesties Request". Sviranje teremina podrazumeva upravljanje elektromagnetnim poljima oko dve antene. Nedostatak teremina je bio taj da je proizvodio samo jednostavan ton sinusnog talasa, a neprecizno upravljanje poljem oko antena otežavalo je precizno (uvek isto) reprodukovanje. Pioniri eksperimentalne elektronske muzike Theremin, Louis Barron i & koristili su '50 god vakumske cevi - proizvodila ih je kompanija Moog (Robert Moog) koja je bila pionir u komercijalnoj proizvodnji analognih sintisajzera. R. Moog je pomoću tranzistora uspeo da proizvede '60 g nove moćne uređaje. Za to vreme Leon Theremin je u SSSR postao žrtva Staljinovih političkih čistki – poslat je u poseban zatvor za naučnike u Sibiru; među njegove tamošnje izume spada jedan od najslavnijih uređaja za prisluškivanje iz Hladnog rata, preteča tehnologije identifikacije putem radio frekvencije (RFID) – koji automatski prepoznaje i prati odašiljače prikačene za neki predmet; jedna od tih - "stvari" - uređaj za prisluškivanje bio je sakriven u drveni plakar na zidu u kancelariji američkog ambasadora u SSSR, 7 god pre nego što je otkriven 1952.
Zoran Stokić
5.01.2023.
Нема коментара:
Постави коментар