субота, 12. фебруар 2022.

 

Šefica londonske policije podnela ostavku nakon niza skandal

 


SVET Autor:Beta/AP10. feb. 202222:0013 komentara Izvor: Justin Tallis/AFP

 

Šefica londonske policiije Kresida Dik objavila je danas da podnosi ostavku posle niza kontroverzih situacija koje su poljuljale javno poverenje u policiju i izazvale sukob nje i gradonačelnika Londona. Gradonačelnik Sadik Kan nedavno je zapretio da će smeniti Kresidu Dik ocenivši da ne radi dovoljno da reformiše londonsku policiju, najveće policijske snage u Britaniji, i počne da rešava sve veće optužbe za mizoginiju i rasizam.

Kan je rekao kasno večeras da je jasno da je jedini način da se reformiše policija da dobije novo rukovodstvo. U saopštenju Dik, koja je vodila policiju četiri godine i prva je žena na čelu Skotland jarda, rekla je da sa "ogromnom tugom" postalo jasno da gradonačelnik Kan više nema "dovoljno poverenja" u njeno vodjstvo da bi nastavila.

"Nije mi ostavio drugi izbor nego da se povučem kao komesar gradske policije", rekla je ona. Rekla je da će ostati na svom položaju još kratko vreme da osigura stabilnost dok se ne nadje njena zamena. U prošlonedeljnom izveštaju organa za nadzor policije osudjena je mizoginija, maltretiranje, diskriminacija i seksualno uznemiravanje medju policijom, većinom baziranim u policijskoj stanici Čering Kros u centralnom Londonu.

U izveštaju se navodi kako se policajci šale o silovanju i koriste uvredljive reči u porukama na društvenim mrežama. Kan je rekao prošle nedelje da "nije zadovolljan" odgovorom šefice policije na pozive za promene posle skandala. Prošle nedelje jasno sam rekao šefici policije da je obim promena koje smatram da su hitno potrebne da bi se ponovo izgradilo poverenje gradjana Londona u policiju i iskorenili rasizam, seksizam, homofobija, maltretiranje, diskriminacija i mizoginija koji i dalje postoje. On se zahvalio šefici policije na njenih 40 godina policijske službe.

 

 

***

Komentar

***



Današnju Evropu je stvorila moć nezavisnih gradova, kao što je bio London, Keln i drugi. "White Tower" izgradio je engleski kralj Vilim Osvajač 1078., sa zadatkom da štiti od "spoljnih" osvajača ali i od policije i građana Londona. Obično se kaže da su kraljevi boravili u "Westminstersu" (Gotska crka "Westminsterska opatija", gradio kralj Edvard III oko 1050. kao i sama "Westminsterska palata") ali su oni (kraljevi) čim je napravljena "White Tower" (bio je i zatvor) kada borave u Londonu odsedali tu da bi "potencijalno" - kraljeva garda – mogla efikasno da zaštiti kralja od Londonske policije (koja je imala autonomiju)! To naši ne mogu ni da zamisle. Zato je bilo moguće u 20/21 veku da običan pozornik, na pr, kraljici Elizabeti, Hirari Klinton ukloni paukom kola sa pločnika (nepopisno parkirana) i naplati kaznu (jer se ne plaši za svoj posao); ili da kada su Bitlsi bili na vrhuncu, običan pozornik zabrani konceret zbog buke. Kada sam pre 15 god, jednog leta, zbog potpuno nenormalne jačine buke sa splavova na Adi (ugrožava žitelje NB, Čukarice i &, ugroženo na stotine hiljada građana) zvao policiju - da tražim zaštitu od vandalskog ponašanja - niko nije bio nadležan, pa sam pošto sam bio uporan, na kraju dobio i telefon pukovnika policije za grad Beograd. I "ništa se tu ne može uraditi" kaže mi pukovnik, "oni imaju urednu dozvolu, za taj konceret". Mi ni u 21 veku nemamo raslojene institucije gde bi ako je neka grana vlasti pogrešila, druga grana vlasti mogla tu grešku da ispravi. Otuda ta frapantna razlika između njih i nas a u srednjem veku nas je bilo isto oko 1.5 miliona; naročito je očigledno - to gde je ko stigao posle 1000 godina!

 

 

Zoran Stokić

12.02.2022.

Нема коментара:

Постави коментар