недеља, 24. октобар 2021.

 

Umetnost: Pikasova dela iz kolekcije čuvenog hotela u Las Vegasu prodata za 94,5 miliona evra


Radovi koji su bili u vlasništvu MGM Rizorts prodati su u hotelu Belađo.

 

IZVOR: BBC NEDELJA, 24.10.2021. | 16:01

 

Jedanaest umetničkih dela Pabla Pikasa koja su bila izložena u hotelu u Las Vegasu više od dve decenije prodata su na aukciji za skoro 110 miliona dolara (oko 94,5 miliona evra).

 

Radovi koji su bili u vlasništvu MGM Rizortsa prodati su na simboličnom mestu - u restoranu Pikaso u hotelu Belađo.

 

Na aukciji je bilo predstavljeno devet slika i dva keramička komada španskog umetnika, koji je umro 1973. godine.

 

Zbirka obuhvata više od 50 godina umetničkog stvaralaštva.

 

Slika Žena sa crveno-narandžastom beretkom iz 1938. godine, na kojoj je Pikasova ljubavnica i muza Marija-Tereza Volter, dostigla je najveću cenu od 40,5 miliona dolara.

 

U početku se očekivalo da će biti prodata za manji iznos - procenjivalo se između 20 i 30 miliona dolara.

Još jedno remek-delo - veliki portret Čovek i dete (Homme et Enfant) - prodato je za 24,4 miliona dolara.

 

"Visine od skoro dva metra, rad iz 1959. godine je izuzetno impresivan primer Pikasovih dostignuća tokom ove važne faze u njegovoj karijeri", saopšteno je iz aukcijske kuća Sotbi.

 

Za 16,6 miliona dolara, prodata je i slika Mrtva priroda sa korpom voća i cvećem (Nature Morte au Panier de Fruits et aux Fleurs), koju je Pikaso naslikao tokom nacističke okupacije Pariza 1942. godine.

 

"Uprkos razaranjima i teškoćama Drugog svetskog rata, godine između 1940. i 1944. rezultirale su jednim od Pikasovih najplodnijih stvaralačkih perioda", naveli su iz Sotbija.

 

Pre više od 20 godina, američki kazino mogul Stiv Vin, bivši vlasnik hotela Belađo, počeo je da stvara kolekciju Pikasovih dela.

 

Prodaja ovih dela španskog umetnika nastala je kao rezultat želje uprave hotela da u vlastitu kolekciju doda dela žena, umetnika iz zemalja u razvoju i pripadnika manjinskih grupa.

 

Imena kupaca nisu otkrivena.

Rekord za neko Pikasovo delo iznosi 179,4 miliona dolara.

Toliko je jedan kupac platio za njegovu sliku Žena iz Alžira 2015. godine.

Najskuplje prodata Pikasova dela:

Žene iz Alžira - 154 miliona evra (2015. godine)

Devojka sa korpom cveća - 135 miliona evra (2018. godine)

Akt, zeleno lišće i poprsje - 91,4 miliona evra (2010. godine)

Dečak sa lulom - 89,2 miliona evra (2004. godine)

Žena koja sedi kraj prozora (Marija-Tereza) - 88,7 miliona evra (2021. godi)

 

***

Komentar

***

 

 

Ironija - sada Pikasove slike kupuju "plutokrate"! Krećući se na tragu Galilej ("Il Saggiatore") "da je knjiga prirode napisana matematičkim jezikom, tj. krugovima, trouglovima, kvadratima, loptama, kupama i piramidama" Pol Sezan 1904. stvara "kubizam": "ceo realni svet sastoji od kocke, kugle i valjka, odnosno geometrijskih oblika na koje se svi oblici mogu rastaviti da bi se naslikali". Sada su sinonim za kubizam Žorž Brak i Pikaso. U statičan geometrisku kubizam dinamiku, dinamiku boja uneo je ipak "futurizam". Futurizam je rođen u Italiji oko pesnika Filipa Tomasa Marinetija – i on kao kubisti odbacuje estetsku tradiciju i uzdiže savremeni svet, posebno urbanu civilizaciju, mašine i brzinu. Futuristi su šurovali sa fašistima, komunistima tj. sa svima onima koji su bili protiv građanskog društva; umesto "građanskog individalnog morala" zagovarali su "revolucionarni kolektivistički moral". U "Manifestu futurizma" 1909. Marineti kaže: „uništiti muzeje, biblioteke, svaku vrstu akademije...Mi ćemo slaviti rat — jedinu svetsku higijenu — militarizam, patriotizam..." Ali ironija je i to što kubisti i futuristi neće videti kakav su nam antihuman svet ostavili – jer šta je drugo i moglo proizaći iz njihovih nekrofilskih ideja koje su umesto "razvoja čoveka" preferirale budućnost kiborga, velikih, brzih mašina, buku fabričkih hala i tsl.

 

Zoran Stokić

24.10.2021.

Нема коментара:

Постави коментар