среда, 19. јануар 2022.

 

 

Radjard Kipling: Život i sve smrti tvorca najlepše poeme svih vremena

 

Pisac i pesnik, autor "Knjige o džungli" i poeme "Ako", dobitnik "Nobela" na današnji dan se oženio i na 44. godišnjicu braka umro.

 

JELENA JANKOVIĆIZVOR: B92 UTORAK, 18.01.2022. | 17:39 -> 18:17 Foto: Profimedia

 

Ne postoji nijedan segment života Radjarda Kiplinga koji bi mogao biti nazvan uobičajenim. Sve u biografiji slavnog engleskog pisca je iščašeno, iskrivljeno i u najvećoj meri van standarda.

Počevši od rođenja u Indiji, tačnije u Mumbaju, gde su njegovi otišli kao predstavnici kolonijalne sile, pa sve do smrti, okolnosti su od jednog sramežljivog dečaka kreirale pisca kontroverzi i mitsku ličnost svetske književnosti. U prvim godinama života, nestašni Radjard, u društvu svoje sestre Alis je obilazio živopisne indijske pijace, upijajući boje i jezik, osećajući beskrajnu slobodu među improvizovanim tezgama i pomešanim mirisima začina.

Ipak, razdraganost koju je pratilo udobno odrastanje u kolonijalističkoj porodici, ubrzo će zameniti horor, koji mu je priređen iz najbolje namere. Naime, Radjardova majka je, smatrajući da će mu obrazovanje u Britaniji biti od velikog značaja, organizovala da se on vrati u Englesku i započne školovanje smešten u hraniteljsku porodicu Holovej.

Za malog Kiplinga počinje pet godina pakla. Maltretiran i fizički i psihički, pokušava da odluta u svet knjiga, kako bi imao kakav-takav mir. Međutim, gospođa Holovej je toliko zla da mu oduzima knjige i on pozajmljuje dela iz školske čitaonice, koje potom čita tako što neprestano pomera nameštaj u sobi kako bi ona imala utisak da se igra i da je aktivan.

Agonija prestaje kada je on već i fizički i psihički potpuno na izmaku snage. Porodični prijatelj dolazi u posetu i zatiče ga bledog i totalno depresivnog, te alarmira gospođu Kipling, koja momentalno kreće iz Mumbaja i preuzima Radjarda, koji je postao senka dečaka koga je ispratila na Ostrvo. Da bi mu pomogla da se opusti i rehabilituje, odvela je sina na produženi odmor, a zatim ga smestila u novu školu u Devonu.

Tamo je Kipling procvetao i otkrio svoj talenat za pisanje, da bi na kraju postao urednik školskih novina.

Foto: Printscreen Instagram

Godine 1882. Kipling se vratio u Indiju. Bio je to najbolji period u životu mladog pisca. Prizori i zvuci, čak i jezik, za koji je verovao da ga je zaboravio, vratili su mu se po dolasku. Uz očevu pomoć zaposlio se u lokalnim novinama.

Posao mu je bio odličan izgovor da noću luta i otkriva čari Lahora, grada u koji su se njegovi roditelji preselili. Kako je patio od insomnije, celu noć bi lutao ulicama ili provodio vreme u javnim kućama i opijumskim jazbinama, inače zabranjenim zonama za Engleze. Ovi izleti inspirisali su ga da napiše četrdeset novela koje nazvao "Obične priče sa brda" i ta zbirka je stekla široku popularnost u Engleskoj.

Posle sedam dugih godina u Indiji, ponovo se vraća u London, gde već uživa određeni ugled kao pisac i upoznaje američkog agenta i izdavača Volkota Belestira. Kiplingovo prijateljstvo sa Belestirom promenilo je život mladog pisca. Ubrzo je upoznao njegovu porodicu, pre svega, sestru Keri. Činilo se da su njih dvoje samo prijatelji, ali tokom božićnih praznika 1891. Kipling, koji je otputovao u Indiju da vidi svoju porodicu, dobio je hitni telegram od Keri. Volkot je iznenada umro od tifusne groznice i Keri je želela da Kipling bude sa njom. Odjurio je nazad u Englesku, a u roku od osam dana nakon njegovog povratka, njih dvoje su se venčali na maloj ceremoniji kojoj je prisustvovao američki pisac Henri Džejms.

Keri i Radjard su izrodili troje dece, Džozefinu, Alis i Džona. Cvetala je ljubav, ali i Kiplingova karijera. Tih godina piše remek-delo "Knjiga o džungli", koje će kasnije studio "Dizni" učiniti besmrtnim filmskim klasikom. Ponovo šest godina sreće i sedma pakla. Naime, nostalgična Keri ga nagovara da otputuju porodično u Njujork kako bi posetili njenu majku.

Plovidba i hladni Njujork su loša kombinacija za Radjarda i Džozefinu. Oboje dobijaju upalu pluća i smeštaju ih u bolnicu. Kipling se posle nekoliko nedelja napokon oporavlja, ali Keri nema snage da mu saopšti da je DŽozefina izgubila bitku.

Nikada više Radjardov osmeh neće biti iskren. Nikada više nebo neće biti plavo, ni trava neće biti zelena. Za Kiplinga, tuga se kao najgora pošast uvukla u dušu, on je postao čovek sa tugom u svakom pokretu, u svakom postupku. Ogorčen je. Stižu i optužbe da je rasista. Kolonijalista. Prek i rigidan u stavovima.

Dok se veći deo Evrope pripremao za rat sa Nemačkom, Kipling se pokazao kao vatreni pristalica borbe. 1915. čak je otputovao u Francusku da iz rovova izveštava o ratu. Takođe je ohrabrivao svog sina Džona da se prijavi. Od Džozefinine smrti, Kipling i Džon su se izuzetno zbližili.

U želji da pomogne svom sinu, Kipling je odvezao Džona do nekoliko različitih regrutnih centara. Ali mučen istim problemima sa vidom koje je imao i njegov otac, Džon je više puta odbijan. Konačno, Kipling je iskoristio svoje veze i uspeo da ubaci Džona u Irsku gardu, gde je dobio čin potporučnika. Oktobra 1915. Kiplingovi su dobili vest da je Džon nestao u Francuskoj.

Vest je uništila par. Kipling, možda osećajući krivicu zbog svog nastojanja da sina učini vojnikom, krenuo je u Francusku da pronađe Džona. Ali od potrage nikada ništa nije bilo, a Džonovo telo nikada nije pronađeno. Izbezumljen i iscrpljen Kipling se vratio u Englesku da još jednom oplakuje gubitak deteta. Dok je Kipling nastavio da piše i naredne dve decenije, više se nikada nije vratio svetlim, veselim dečjim pričama koje je nekada toliko voleo da piše.

Zdravstveni problemi su na kraju sustigli i Radjarda i Keri, kao rezultat starosti i konstantne tuge. Preminuo je 18. januara 1936. tačno 44 godine od dana kada se venčao s Keri. Kiplingov pepeo je sahranjen u Vestminsterskoj opatiji u "Pesničkom kutku" pored grobova Tomasa Hardija i Čarlsa Dikensa.

 


*

Ako – Radjard Kipling

 

 

Ako možeš da sačuvaš razum kad ga oko tebe

Gube i osuđuju te;

Ako možeš da sačuvaš veru u sebe kad sumnjaju u tebe,

Ali ne gubeći iz vida ni njihovu sumnju;

Ako možeš da čekaš a da se ne zamaraš čekajući,

Ili da budeš žrtva laži a da sam ne upadneš u laž,

Ili da te mrze a da sam ne daš maha mržnji;

I da ne izgledaš u očima sveta suviše dobar ni tvoje reči suviše mudre;

 

Ako možeš da sanjaš a da tvoji snovi ne vladaju tobom ,

Ako možeš da misliš, a da ti tvoje misli ne budu (sebi) cilj

Ako možeš da pogledaš u oči Pobedi ili Porazu

I da, nepokolebljiv, uteraš i jedno i drugo u laž;

Ako možeš da podneseš da čuješ istinu koju si izrekao

Izopačenu od podlaca u zamku za budale,

Ako možeš da gledaš tvoje životno delo srušeno u prah,

I da ponovo prilegneš na posao sa polomljenim alatom;

 

Ako možeš da sabereš sve što imaš

I jednim zamahom staviš sve na kocku,

Izgubiš, i ponovo počneš da stičeš

I nikad, ni jednom reči ne pomeneš svoj gubitak;

Ako si u stanju da prisiliš svoje srce, živce, žile

Da te služe još dugo, iako su te već odavno izdali

I da tako istraješ u mestu, kad u tebi nema ničega više

Do volje koja im govori: Istraj!

 

Ako možeš da se pomešaš sa gomilom a da sačuvaš svoju čast;

Ili da opštiš sa kraljevima i da ostaneš skroman;

Ako te najzad niko, ni prijatelj ni neprijatelj ne može da uvredi;

Ako svi ljudi računaju na tebe ali ne preterano;

Ako možeš da ispuniš minut koji ne prašta

Sa šezdeset skupocenih sekunda,

Tada je ceo svet tvoj i sve što je u njemu,

I što je mnogo više, tada ćeš biti veliki Čovek, sine moj.

 

Preveo : Ivo Andrić

 

 

 

***

Komentar

***

 

 

 

"Ako" preveo Ivo Andrić (!) Da Kipling je sahranjen u  "pesničkom  kutku"  gde su sahranjivani kompozitori, pesnici, umetnici; Persl, Hendl,..., Dikens...Za razliku od nas Englezi su svoje umne ljude sahranjivi u sabornoj crkvi Svetog Petra u Westminsteru (gde su sahraljivani kraljevi) – praksa sahranjivanja nacionalnih ličnosti u opatiji započela je pod Oliverom Kromvelom sahranom admirala Roberta Blake-a 1657. godine; praksa se proširila na generale,  političare, lekare i naučnike; tu je Isak Njutn, sahranjen je 4. aprila 1727. (njegov su kovčeg nosile aristokrate najvišeg ranga), Faredej, Maksfel,...,Čarlsa Darvin ( sahranjen 26. aprila 1882.),... , Stiven Hoking ( pepeo pokopan 15. juna 2018.). Otuda tolike razlike izmenju nas i engleza iako nas je u srednjem veku bilo isto (1.5mil). Našoj je Isidori Sekulić spomenik podigla "kućna pomoćnica", grobno mesto Ksenije Anastasijević prekopano i prodato novim vlasnicima....

 

 

Zoran Stokić

19.01.2022.

1 коментар:

  1. Nekakav analog Westminsterskoj opatiji odnosno tamošnjoj crkvi sv. Petra je u nas Aleja zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Ko je sve bio (i ko će da bude) "zaslužan" da ga se onde sahrani oduvek je zavisilo od toga, valjda, ko je na vlasti u datom trenutku (u gradu Beogradu, tj. Srbiji).

    Prošle godine je, tako, na tom groblju, u Aleji zaslužnih građana, sahranjen i pseudoistoričar neoromantičarskog "usmerenja" tzv. istoričar-autohtoničar Jovan I. Deretić.

    Neću da se držim one latinske - De mortuis nihil nisi bonum, nego ću reći da je taj "lik" napravio ogromnu štetu i nepovratno sludio mnoga mlade (a bogami i stare!) ljude u Srbiji. (Imao sam prilike da slušam njihova trućanja, tj. doslovna citiranja pseudopisanija "uvaženog akademika Deretića").

    Evo jednog dobrog teksta iz pomalo nadesno "nagnutih" Korena - https://www.koreni.rs/tragedija-ideoloske-praznine-sns-a-i-plansko-sludjivanje-drustva/#

    ****

    (Ako je za utehu, naši severni susedi Mađari imaju slične pseudoistoričarske veličine. A ni naše istočne komšije Rumuni ne zaostaju mnogo u nacional-povesnim izmišljotinama)

    ОдговориИзбриши