среда, 22. децембар 2021.

 

Vladici Irineju oduzete nadležnosti – preuzima ih patrijarh

 

Crkveno-školska opština Sveti Sava u Njujorku i njena parohija odlukom Sinoda poverene su na upravljanje patrijarhu Porfiriju.

 

IZVOR: BLIC SREDA, 22.12.2021. | 17:57 FOTO TANJUG/ MILOS MILIVOJEVIC/bs

 

Sinod je doneo ovu odluku na jučerašnjem zasedanju i naveo da je to učinjeno kako bi se sredilo stanje i prevazišli problemi, uspostavio crkveni poredak i jedinstvo među tamošnjim parohijanima. Ovoj odluci prethodilo je obraćanje vernika iz Njujorka i navodi da je u ovoj crkvenoj opštini došlo do nenamenskog trošenja novca. Odnosi parohijana i tamošnjeg episkopa Irineja (Dobrijevića) kulminirali su i zbog načina na koji se pristupa obnovi Hrama Svetog Save na Menhetnu, a posebno zbog novca koji je prikupljen za crkvu koja je izgorela 2016. godine.

Upravljanje crkvenom opštinom u Njujorku i obnova hrama bili su tema i početkom decembra, kada su trojica vladika sa prostora Amerike bili na razgovoru sa patrijarhom i Sinodom u beogradskoj Patrijaršiji. Vernici su izneli optužbe na račun vladike Irineja da je nezakonito trošio crkveni novac za obnovu hrama, a od patrijarha i Sinoda zatraženo je da se ova opština izuzme iz nadležnosti episkopa i preda na upravljanje patrijarhu. Za Srpsku pravoslavnu crkvu i njenu eparhiju dodatni problem bi bio da se pitanje trošenja novca i sukob sa vladikom nađe pred sudom, jer je grupa parohijana preko advokata uputila pismo upozorenja vladici. To po američkom zakonu prethodi tužbi.

Parohijani terete vladiku i to posebno za novac koji su vernici prikupili za obnovu Hrama Svetog Save. Crkveni organi, kako je nezvanično navođeno, obaviće kontrolu trošenja novca vernika za obnovu hrama i proveriti zašto su troškovi sa 3,6 miliona dolara, kolika je bila predračunska vrednost, narasli na čak osam miliona dolara. Nerazumevanje između vladike i vernika, međutim, ne postoji samo u domenu obnove hrama u Njujorku, već i u oblasti postavljanja sveštenstva u pojedinim parohijama. Srpski hram na Menhtenu izgrađen je u gotskom stilu pre skoro 170 godina, a u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve je od 1943. godine. Hram je otkupljen od Episkopalne njujorške crkve. Upravo u ovoj crkvi je 1943. godine održan poslednji oproštaj od velikog naučnika Nikole Tesle.

 

 

***

Komentar

***

 

 

Nije loše da se podsetimo (pošto smo u SAD) ne može da škodi - da tri najvažnija pravca u hrišćanstvu, na primer, nisu imali ništa protiv postojanja robova, svet je morao čekati – "kvekere" (stedina 17 veka Engleska, ocepili se od anglikanaca) hršćanski verski pokret bez sveštenstva i obreda („Hristos je sam došao da podučava svoj narod“), usmereni na časni i hršćanski način života, u VB i SAD tražili (ušli čak u parlament) da se ukine robstvo. Posle duge borbe, prva pobeda je usledila 1807. "Zakon o ukidanju trgovine robljem"; takođe ne nose oružje - "prigovor savesti", filantropi...

 

 

Zoran Stokić

23.12.2021.

Нема коментара:

Постави коментар